Problem z dźwiękiem

Po instalacji win xp nie ma dźwięku. Płyta główna: Mercury KOB KT133a FSX. Sterowniki zainstalowane - pod tą płytę i pod win xp. Poza tym przy kontrolerze multimediów audio w menedżerze urządzeń jest żółty wykrzyknik, a kiedy chce się zainstalować sterowniki do tego urządzenia to nie może ich znaleźć… co z tym zrobić? Czekam na wszelkie sugestie.

A gdzie szuka?

Włóż do napędu płytkę od płyty głównej (jeśli karta dźwiękowa jest zintegrowana)

Właściwości urządzenia z wykrzyknikiem --> Sterownik --> Zainstaluj sterownik --> Wyszukaj… --> Stacje CDROM

I powinno się zainstalować

Może na początek to karta zintegrowana czy PCI.

Napewno masz stery do niej do XP,jak nie to sciągnij.

Menadzer urządzeń i odinstaluj wszystko co dzwięk,restart kompa i instaluj ponownie.

UPDATE

Do zintegrowanej i XP ster masz tu,pobierz i instaluj.Wersja 5.80c.

TU

Dokładnie

No tak, tylko że na płytce nie ma jeszcze sterowników do xp, bo to już nie młody komputer :slight_smile:

Spróbuję zrobić tak, jak JN pisze i zobaczymy (to nie na moim komputerze).

Aha, jeszcze pytanie - jeżeli jest zarówno karta zintegrowana z płytą główną jak i osobna karta (np. jakiś sound blaster), to jak to w biosie poustawiać żeby było dobrze, tzn. żeby dźwięk był sound blastera??

Trzeba wejść w Bios --> Integrated Peripherials --> znaleźć opcje ‘AC97 Audio’ i dać Disabled.

Jeżeli nie pomoże to znaleźć w tej samej kategorii ‘On Board Legacy audio’ i tesh wyłaczyć.

No i pojawiły się nowe informacje - okazało się, że jest zarówno karta dźwiękowa zintegrowana, jak i na pci.

Aida pokazuje, że jest to karta ForteMedia FM 801 Audio Controller. Znalazłam sterowniki w necie, ale po zainstalowaniu dalej nie ma głosu - wciąż w menedżerze urządzeń przy kontrolerze multimediów audio żółty wykrzyknik i informacja, że nie jest poprawnie zainstalowane.

Poza tym nie jestem pewna co do ustawien w BIOS-ie. W tej chwili jest tak, że OnChipSound jest ustawione na disabled, a OnBoardLegacyAudio na Enable (a pod spodem sound blaster też ustawia się wtedy na Enable, gdy OnBoardLegacy Audio = disabled, to wtedy ta opca SoundBlaster jest niedostępna).

Co dalej?

Zobacz ten ster - najpierw odinstaluj wszystko co dzwięk(oprogramowanie i stery),restart kompa i instaluj ten.

http://centrumxp.pl/windows/download/st … php?id=179

LUB

Wyjąć tą kartę z kompa i w menadzeże urządzeń odinstalować wszystko co dzwięk,restart kompa.

Wchodzisz do biosu i robisz reset ustawień na default i ustaw co trzeba.

To ma być ustawione na enabled ,resztę zostaw jak ustawił bios domyślnie,uruchomisz zintegrowany dzwięk.

Komp wykryje nowe urządzenie.

Stery podałem i powinny ruszyć - płyta występowała na dwóch chipach i stery są do 686B,ale są uniwersalne więc powinno być dobrze,jak coś będziemy szukać.

http://www.cdland.pl/hardware/kob133aFsx.htm

Jak uruchamiasz kartę PCI ,zintegrowana ma być na disabled jak teraz.

Ster karty możesz podmienić uruchamiając sterownik(program instalacyjny) lub z menadzera urządzeń i opcja aktualizuj sterownik i podajesz ścieżkę dostępu do rozpakowanego nowego sterownika.

Tzn. wszystko odinstalować pod ‘Kontrolery dźwięku, wideo i audio’, czy tylko to, co nie działa poprawnie (czyli ten kontroler multimediów audio).

I jeszcze zapytam “na zapas” - w BIOS-ie jest taka opcja, aby zresetowac ustawienia na default?

Najpierw odinstaluj oprogramowanie karty,restart kompa i wyrzucasz wszystko z menadżera co kontrolery dzwięku,video i gier - ma zniknąć,restart kompa i instalujesz nowe oprogramowanie i stery.

Bios - myślę że masz jakiekolwiek o tym pojęcie - po zresetowaniu biosu na default należy zrobić jego korekty ustawień - różnie w różnych biosach.

Z reguły to:

Load Bios Defaults

Load Setup Defaults

lub podobnie.

Posiłkuj się książką do płyty głównej lub google.

http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl

Po korekcie ustawień w biosie należy bios zapisać Save.

tak, mam :slight_smile:

oprogramowanie karty?? chodzi o sterowniki, które wcześniej zainstalowałam? Bo więcej nic nie instalowałam.

Jeśli nie instalowałaś oprogramowania to nie ma czego odinstalowywać.

Ze sterami możesz pobawić się tym programem co w linku i wyczyścić jak da radę,jak nie to zostaw jak jest.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=9838

Dzięki za pomoc - sterowniki są dobre i już wszystko działa:)