Problem z dźwienkiem 5.1

Witam!

Mam płytę główną “Asus P5B-Plus Intel P965” Oto link do danych technicznych.

http://www.komputronik.pl/Plyty_glowne/ … 39395,s,1/

Posiadam również głośniki Creative Inspire T6100 5.1 retail. Po podłączeniu głośników do komputera i ustawienie w komputerze kanału 5.1 grają mi wszystkie głośniki. Jak włączę kolejny raz system to głośniki grają mi tylko dwa (jakby stereo), ale w systemie jest cały czas ustawiony kanał 5.1 i tak samo jest w programie od Asusa.

Czy wiecie jak to rozwiązać? Jest to bardzo denerwujące bo za każdym razem przy włączeniu komputera muszę podłączać od nowa głośniki i wtedy grają znowu jako 5.1, a jak nie podłącze to mam stereo.

Oto tylni panel płyty:

P5B-E_PLUS_backIO.gif

Dzięki za pomoc!

Mam dokładnei ten sam problem na płycie i z głośnikami od tych samych producentów. Sterowniki najnowsze ściągałem.

czy dzieje się tak przy wszystkich odtwarzaczach muzycznych :?:

Starsze odtwarzacze nie dekodują dźwięku 5.1. Przetestuj głośniki w menedżerze karty muzycznej w zakładce wejście-wyjście audio. Sprawdź czy kable są dobrze podłączone:

zielone gniazdo-przednie

niebieskie-tylne

czerwone/różowe-subwoofer+centralny.

Jeśli w biosie masz opcję HD Audio to ją włącz.

Osobiście używam iTunes :wink: Wtedy działają wszystkie. ale gdy np włączę gre SpellForce to przestają działaś centralny i tyły, wiem ze to normalne, bo gra jest w systemie 2.1, lecz gdy wracam do windowsa i odpalam iTunes to też działają tylko przednie głośniki. Sprawdzam w ustawieniach, a tam jak byk skonfigurowany zestaw 5.1… Muszę wtedy przełączyć na jakiś inny system, po czym z powrotem na 5.1 i znowu 5 działa, az do czasu póki nie włączę jakiegoś programu na 2.0 czy 2.1… I znowu to samo, i znowu, znowu… Jakieś propozycje jak to rozwiazac?