Problem z formatem linuxa na xp

Witam. Wuja kupił sobie laptopa Acer 5315 lecz jest na nim Linux. No i chciał abym zrobił mu formata na xp sp2, i wydawało mi się że to zajmie kilka minut… Uruchamiam płytę, ładuje pliki, wciskam enter aby zainstalować a tu: “windows xp nie wykrył żadnego dysku twardego zainstalowanego na tym komputerze” itp. (dalej nie znam bo nie pamiętam). Dlaczego tak się dzieje? Dodam że to Intel coś tam… Zwykle robiłem formaty na Asusie i z tym nie było problemu. Co mam robić?

Zapewne brakuje sterowników SATA stąd XP twierdzi że nie ma żadnych dysków, będziesz je musiał zintegrować z płytką instalacyjną XP.

Sterowniki powinny być na stronie producenta lapka, a opis jak je zintegrować znajdziesz na forum, takie tematy nie raz się już przewijały.

Musisz w Biosie włączyć w drugiej zakładce Dyski SATA - IDE

rgabrysiak , może się mylę, ale windows xp z sp2 powinnien mieć już sterowniki do dysków SATA ( mówimy o zintegrowanym ). A kolega chyba takowy posiada. Przełącz w biosie na IDE wtedy powinnen Ci znaleźć dysk, ale głowy nie ręczę :smiley:

Jeśli jest na nim linux to zapewne partycje ma ext2 lub ext3 lub coś podobnego czego winda nie wykrywa. Format partycji na ntfs za pomocą gparted lub Partytion Magic powinno pomóc. Po formacie instalka powinna ruszyć

W takim przypadku program partycjonujący wykryłby samą partycję, tylko nie rozpoznałby systemu plików.

Dołączam się do rad Boytecha i paracika.