Problem z formatowaniem,wgraniem windowsa


(Pmmaly) #1

Witam.Brat kupił sobie komputer i poprosił mnie abym mu jeszcze raz windowsa xp zainstalował,bo tego co w sklepie instalowali to chyba troche za szybko i bardzo dużo było w niego naładowanych niepotrzebnych danych.Włożyłem płytke z XP i pojawia sie komunikat że nie moge zainstalowac bo wersja na dysku jest nowsza,żebym odpalił komputer z płytki,wlazłem do biosu ustawiłem co trzeba i nic sie nie dzieje.Pomysłałem że sformatuje bo tylko jedną partycje mu ustawili C.I nie moge nawet sformatowac bo wyskakuje komunikat że pewne urządzenia są włączone.Może wy wiecie o co chodzi.


(Qdlicz) #2

W biosie musisz ustawić oprócz kolejności botowania musisz to botowanie też włączyć@!. (Jest chyba w bios feathures - czy jakoś tak)

Samo się nie włączy :stuck_out_tongue:

A dlatego ci pisze że jest zainstalowana nowsza wersja bo ma service packa 2.


(Tyziek) #3

Mówisz że ustawiłeś w Biosie boot’owanie z cd-romu, a płytka nie odpala - znaczy się nie jest boot’owalna. Wszystkie oryginalne windowsy XP są botowalne A nie można z wiersza poleceń sformatować partycji na której jest system, bo jest ona właczona.


(Pmmaly) #4

ok.dziękuje,już chyba wiem o co chodzi.


(Chudy Dzik) #5

nie możesz sformatować partycji systemowej spod systemu…

aby ją sformatować musisz odpalić komputer z płytki. wchodzisz do BIOS’u --> Advenced Properites --> szukasz “First Boot Device” --> zmieniasz na cd rom (tak jest u mnie, u ciebie moze wyglądać to troche inaczej) --> restartujesz kompa --> masz włożoną płytkę z win xp --> odpala ci się instalator podczas instalacji masz możliwość utworzyć nowe partycje sformatować obecne no i oczywiście zainstalować winde. Po formatowaniu lub tworzeniu nowej partycji stracisz wszystkie dane.

Możesz tez zropbić to programem : Partition Magic 8.0

http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=59&id=453

Wybierasz co ma zrobić (w twoim przypadku format dysku systemowego) klikasz żeby wprowadził zmiany komputer sie uruchomi i sformatuje dysk… później tylko wkładasz płytkę z win xp i powinna ci wystartować sama i zainstalujesz winde (jeśli płytka się nie uruchomi musisz wejsć do BIOS’u).

Polecam pierwszy sposób gdyż tego drugiego nie jestem pewien :stuck_out_tongue:

mozesz jeszcze użyć tej dyskietki

http://www.vojtas.fr.pl/cichy/

Tyle ze musisz zmienić żeby komputer się z niej odpalił :frowning:

Większość dróg instalacji widnowsa sprowadza się do wejścia do BIOS’u

Wydaje mi się że jesli wybierzesz F8 podczas pierwszego ekranu (tego kiedy możesz wejśc do BIOS’u to wybierasz kolejny “boot device” ale nie jestem pewien…

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=25048

Życzę powodzenia…


(system) #6

Nie za bardzo wiem, jak mogli to zrobić, gdyż w instalatorze WinXP nie można wybrać co chce się zainstalować…


(M a x) #7

tak to jest z płytkami Windowsa ktore były dołaczone do komputera przy zakupie ja tez mam ten problem ale uzywam do tego celu partition magik i tym programem formatuje Partycje NTSF z Fat nie ma problemu dys. startowa i wchodzisz w dosa i spoko