Problem z freezami w nowym laptopie

(Raytou38) #1

Witam!

(rgabrysiak) #2

Jeżeli laptop osiąga wysokie temperatury to należy do wyczyścić z kurzu - nie wiem jak w tym konkretnym modelu można dostać się do układu chłodzeniu, jednakże skoro urządzenie jest nowe to polecam skorzystać z gwarancji.

(Raytou38) #3

Na wymianę laptopa miałem 2 tygodnie więc wątpię że mogę go teraz oddać.

Nie sądzę aby czyszczenie było potrzebne bo jak wspomniałem jest to nowy laptop. Poza tym może mi ktoś dać znać jak te temperatury wypadają? Czy są zbyt wysokie? 

(funbooster) #4

https://www.techpowerup.com/downloads/Utilities/ThrottleStop/

Spróbuj tego, ale na własną odpowiedzialność. Najpierw sprawdź, czy nie przekracza wysokich temperatur. Na swoim i5-2410m / GT540M, zniwelowałem problem z chwilowymi zawieszkami, nawet z włączonym turbo boostem.

(rgabrysiak) #5

Nigdzie nie pisałem o zwrocie laptopa.

Na początku napisałeś, że laptop ma niecałe pół roku. Teraz twierdzisz, że jest nowy i czyszczenie nie jest potrzebne. Nie ma sprawy, moja pomoc w takim razie nie ma sensu.

(Raytou38) #6

A niecałe pół roku to nie jest nowy laptop? Ma dokładnie 4 miesiące w tym momencie. Poprzedni laptop miałem 3 lata i nie czyściłem go ani razu - nigdy nie miałem problemów z chłodzeniem. 

Da mi ktoś znać jak z tymi temperaturami? Czy są one zbyt wysokie czy jeszcze mieszczą się w akceptowalnym przedziale?

(KAZDAN63) #7

Najpierw to należy dokonać optymalizacji systemu (W8 ?) . Jakie jest wtedy użycie procesora (do najwydajniejszych to on nie należy) ?

(Raytou38) #8

Mógłbyś powiedzieć trochę bardziej szczegółowo o czym mówisz? Nie zrozumiałem dokładnie o co chodzi.

A co do systemu to obecnie mam windows 8.1 pro ale jak wpsominałem na 10 problem był identyczny.

Poza tym prosze sprecyzuj o co Ci chodzi z wydajnością procesora. Problemem nie jest to że laptop ma słabe osiągi czy coś bo tak nie jest. Potrafię uruchomić na maxymalnych detalach większość gier i będą one płynnie chodziły. Problem jest w tym że co pare minut występują te ścięcia. Pomiędzy nimi wszystko działa bardzo płynnie i ładnie.

Znacie może jakiś program dzięki któremu miałbym temperatury na żywo “przyklejone” ponad wszystkie programy? Tak abym mógł cały czas patrzeć jak następują zmiany w temperaturach na moim laptopie bez względu na to co robię

(KAZDAN63) #9

WIN+R

TASKMGR.exe

Wydajność ?

Nie masz pojęcia iloma zbędnymi “rzeczami” zajmuje się laptop , a już w szczególności jeżeli jest to system preinstalowany przez producenta . W zasadzie wszystkie te “cudowne programy” doinstalowane przez ACER-a nadają się tylko do usunięcia , a i sam Windows w tej materii bez “grzechu” nie jest .

Wydajny to jest I7 4R/8W .

Liczba procesów wszystkich użytkowników ? (~100 ?)

(Raytou38) #10

Dokładnie 44 procesy w tle.

System nie jest preinstalowany przez Acer bo klika razy przesiadałem się między 10 a 8.1 początkowo myślałem że to windows 10 powoduje problemy z grami.

Tutaj screeny z task managera podczas “spoczynku”. Wyłączyłem programy główne (np. przeglądarke) ale nie zamykałem żadnych programów w tle.

Wygląda na to że podczas grania temperatury dochodzą do 80~90 stopni zatem to chyba mocno za dużo. Wszystko wygląda tak jakby występował ten throttling. Czy jest możliwość podniesienia tej granicy tolerancji ciepła o kilka stopni bez uszkodzenia laptopa? Może to by pomogło? A jeśli nie to  laptop należy dać do naprawy?

(KAZDAN63) #11

Nie jest źle , ale mogłoby być lepiej . SSD ? Wyłącz indeksowanie , zaplanowaną defragmentację . A tak w ogóle za pomocą CCLEANER-a usuń/wyłącz wszystko z Harmonogramu Zadań (oprócz DEFRAG i TIMEDATE) .

Temperatura ? Chyba bez serwisu się nie obejdzie .

(Raytou38) #12

Znalazłem taki temacik :

http://community.acer.com/t5/V-and-VN-Series/Acer-Aspire-VN7-791G-V17-nitro-black-edition-throttling/td-p/362304/page/5

Widocznie problem nie dotyczy tylko mnie. Laptop w tamtym temacie nieco różni się od mojego (ja mam 591G nie 791G) ale wygląda na to że specyfikacja i problem są bardzo podobne do moich.

Widzę w temacie że ludzie wysyłali te laptopy do różnych serwisów i żaden z nich nie uzyskał satysfakcjonującej go pomocy. Wypowiada się w temacie natomiast kilku ludzi którzy twierdzą że jakimiś “ryzykownymi” metodami da się problem załagodzić. Np. przez zwiększanie mocy wiatraka czy wyłączanie jakiejś opcji w dysku programami.

Nie wiem co mam o tym myśleć i czy próbować tych ich sposobów

#update

Zastosowałem się do porady użytkownika Bozzy z forum Acera i wygląda na to że mam rozwiązanie. Nie jestem pewien bo muszę jeszcze sprawdzić jak będzie po dłuższym czasie grania ale póki co pomaga :

" This was the big one for me.  Download CrystalDiskInfo, and go to Functions, advanced features, AAM/APM control and dissable the Advanced Power Managment."

Szczerze nie rozumiem jak wyłączenie jakiejś funkcji oszczędzającej energię w dysku HDD mi pomaga gdy gram na dysku SSD i na nim też mam system ale przez pół godziny grania na razie wygląda na to że to pomaga. Zobaczymy jak pogram dłużej czy w pełni rozwiązało to mój problem.

W dalszym ciągu proszę aby ktoś mi powiedział czy te temperatury ze screenów są normalne

(Raytou38) #13

Po kilku dniach testów, czytania artykułów oraz postów na różnych forach doszedłem do wniosków :

Thermal Throttling - procesor osiąga temperatury w granicach 90 stopni. Po takim nagrzaniu laptop ma jakąś blokadę która wymusza na procesorze zmniejszenie prędkości do 1.5 GHz a jeśli to nie pomoże to aż do 0.8 GHz (!). To jest powód moich zacinek. Problem taki mają niektórzy użytkownicy mojego modelu (o dziwo nie wszyscy). Przeczyściłem laptopa i próbowałem wymienić pastę na procesorze na lepszą co mi się nie udało ponieważ niektórych wkrętów nie dało się odkręcić (będę jeszcze próbował). 

Moje pytanie : Co mogę zrobić (poza nową pastą i czyszczeniem) aby obniżyć temperatury na procesorze podczas “wysiłku”.

Czy jest możliwe np. obniżenie prędkości procesora (underclocking?) dla zachowania niskich temperatur? Zdaję sobię sprawę że nie jest to rozwiązanie problemu ale nie mam lepszych pomysłów. 

(MacGregor) #14

Na laptopie raczej nie będziesz mógł nic zmienić w pracy procesora. Jednak możesz użyć podkładki chłodzącej, podnieść na kilka cm w górę komputer żeby poprawić obieg powietrza i zadbać o to żeby wylot radiatora był odpowiednio odkryty oraz żeby komputer miał dostęp do “świeżego” powietrza. A nie od innych źródeł ciepła (żarówka, grzejnik, własne wydmuchiwane powietrze odbite od jakieś powierzchni itp.).

(Raytou38) #15

Tyle już zrobiłem i jest to zbyt mało