Problem z FSB Athlona 2200 XP

Witam wszystkich forumowiczów DP.

Od niedawna mam dość dziwny problem z moim Athlonem 2200 XP. Ciężko jest mi powiedzieć od kiedy, zauważyłem to dopiero przy którymś włączaniu PC.

Problem ten polega na tym, że BIOS z niewiadomych mi przyczyn ustawił FSB procesora na 100 MHz. Przy próbie przywrócenia 133 MHz wszystko wydaje się być w porządku do momentu ładowania się systemu - komputer się restartuje (BSoD). Wykluczyłem już problem z zasilaczem (przetestowałem to na 3 zasilaczach: FEEL 300W, Mega-Bajt 350W i OCZ 400W - problem wciąż ten sam…). Potrzebuję jakiejś podpowiedzi, wskazówki: co może być przyczyną takiego zachowania komputera?

Dla wszystkiego podam pełną specyfikację sprzętu:

Procek jak wyżej :stuck_out_tongue:

Płyta ASUS A7NX8-X

1 GB RAM (2 x 512 MB) DDR 1

nForce 2 400 (zabytek :smiley: )

zasilacz Megabajt 350W

Radeon 9250

Liczę na Waszą pomoc. Dodam jeszcze, że na FSB 100 MHz komputer pracuje prawidłowo (żadnych restartów, BSoD, itp.).

Wymień baterię biosu na nową i porządny reset biosu (wyjęta bateria z 30 minut), ustaw synchronicznie FSB pamięci i CPU na 133 i resztę i zapisz bios Save i zobacz teraz.

Możliwe, że problem ma już płyta główna - starość lub pamięć ?

A nie masz przypadkiem źle ustawionej zworki FSB?

http://imageshack.us/photo/my-images/40 … 7n8xx.jpg/

Zworka powinna łączyć piny 1 i 2.

Ja miałem podobny problem jak ukruszyłem rdzeń na moim Duronie (teraz wisi na choince :D). Zobacz czy jest cały, nie pęknięty itd. Sprawdź też inne podzespoły.

Wymieniłem bateryjkę od biosu, na czas zakupów została wyjęta z komputera (ponad 3 godziny bez bateryjki). Optycznie wszystko z procesorem wydaje się być w porządku. Po wymianie baterii drobny sukces: system się nawet załadował, ale złapał restart od razu po zalogowaniu na konto. FSB z powrotem ustawiłem na 100 MHz…

Co do reszty podzespołów: jeśli nie liczyć jednego, lekko napuchniętego kondensatora na płycie głównej (pierwszy pomiędzy nForcem, a procesorem), to wszystko jest w porządku.

Aha - zworka łączy piny pierwszy i drugi, czyli default.

Możliwe, że to on jest sprawcą całego problemu. Nawet jeśli nie, to niezwłocznie go należy wymienić.