Problem z grafiką- dziwny obraz

Witam! Jeżeli temat jest umieszczony w złym miejscu to proszę o przeniesienie.

Od pewnego czasu (jakieś 4 dni) mam problem z wyświetlaniem grafiki w komputerze. Nie wiem czym to jest spowodowane, na końcu mojego postu załączę linki do zdjęć. Kiedy to się dzieje komputer nie odpowiada na żadne polecenie, następnie pojawia się bluescreen, komputer się resetuje i przy ponownym włączeniu wyświetla raport o błędach:

BCCode : 100000ea BCP1 : 89818300 BCP2 : 8A1DD2D8 BCP3 : B8583CBC 

BCP4 : 00000001 OSVer : 5_1_2600 SP : 3_0 Product : 256_1

i jeszcze:

C:\DOCUME~1\Admin\USTAWI~1\Temp\WER72ca.dir00\Mini060811-01.dmp 

C:\DOCUME~1\Admin\USTAWI~1\Temp\WER72ca.dir00\sysdata.xml

.

Do tego typu “awarii” dochodzi losowo-czasami zaraz po włączeniu komputera, czasami po kilku minutach, zdarzyło mi się to nawet podczas samego włączania.

Zainstalowałem ostatnio najnowszy sterownik i zaktualizowałem biblioteki DirectX. Problem nie ustąpił. Pierwszy raz zauważyłem to przy grze Crysis 2, cały komputer się wtedy zawiesił i nie reagował na nic. Obecnie pracuję na Windowsie XP SP3

Podam najważniejszą specyfikację mojego komputera: Intel Core 2 Quad 2.33 Mhz, 4GB Ram, KARTA Gainward 9800GT Green Edition

LINKI DO ZDJĘĆ: Album

A nie bawiłeś się przypadkiem w OC karty?

Bo mi to wygląda na uszkodzenie układów karty które jest typowym objawem pojawiającym się po jakimś czasie w podkręcanych kartach., jeśli tak się stało to raczej nie da się nic z tym zrobić.

Możesz jeszcze dokładnie wyczyścić kartę z kurzu aby się upewnić że to nie on jest przyczyną.

Standardowa usterka wielu kart szczególnie tych po OC. Zimne luty pod pamięciami karty spowodowane ich przegrzaniem.

Dociśnięcie uszkodzonej pamięci do płytki powoduje ustanie problemu.

Naprawa polega na wymianie stópek lub wygrzaniu uszkodzonej pamięci.

Osobiście wymienił bym całą kartę. Zimne luty pojawią się również w innych miejscach. Takie błogosławieństwo cyny bezołowiowej i niewentylowanej obudowy.

Dodam jeszcze tylko że tak jak kolega polecam wymienić kartę, samodzielna próba naprawy prze dociskanie czymkolwiek czy próba wygrzewania zwykle kończy się zniszczeniem jej do końca a próba podłączenia zniszczonej karty może spowodować uszkodzenie reszty sprzętu.

Dzięki za pomoc, Scripte r nie stosowałem żadnego overclockingu przy tej karcie. Używałem tylko Game Boostera tak na wszelki wypadek :wink: A jaką kartę polecacie na PCI Express? Dobrze by było z 1GB pamięci i szynę 256. Lepiej przy takich parametrach wziąć ATI czy nVidie? A co do obudowy to mam iBoxa Lion 604B. Pozdrawiam

W takim razie może była ona podkręcana przez poprzedniego właściciela albo uległa uszkodzeniu z innej przyczyny.

Ja zawsze byłem za nVidią choć pod względem wydajności obie firmy są na bardzo zbliżonym poziomie i ciężko powiedzieć która jest lepsza.

Niestety od czasu przejęcia ATI przez AMD w nowych sterach do Radeonów jest coś namieszane i w niektórych programach pojawiają się dziwne problemy z obrazem.

No i znacznie więcej programów obsługuje nVidia CUDA niż odpowiednik tej technologi zastosowany w Radeonach.

OK dzięki za odpowiedź. Kartę Gainwarda zakupiłem jako nową. Może to przez fabryczny OC?

Fabryczne OC nie powinno mieć takich skutków ubocznych, jeśli by karta była fabrycznie podkręcona to informacja o tym powinna być na stronie informacji o tym modelu.

Można sprawdzić czy dane pokazywane przez GPU-Z pokrywają się z danymi na temat karty ze strony producenta, program pokaże ci też temperaturę karty.

Niestety, karta zepsuła się już do tego stopnia, że w ogóle ma problemy z wyświetlaniem obrazu. Działa ,jeśli można to nazwać działaniem, tylko w trybie VGA ;).

Wiem, że już Was nudzę ale jeszcze jedno pytanie: wyczytałem gdzieś, że karta z pamięcią 1GB GDDR5 i szyną 128 bit jest równie wydajna co karta z pamięcią 512MB GDDR3 i szyną 256 bit (pomijam taktowanie itp.) Co o tym sądzicie?

To zależy w czym, przy pewnych operacjach potrzeba więcej pamięci i przewagę zyskuje ta 1GB, przy innych karta musi przetworzyć dużo poleceń i wtedy przewaga jest w przy szerszej szynie (256-bit) a przy jeszcze innych karta musi bardzo szybko reagować/przetwarzać polecenia i wtedy ważna jest częstotliwość taktowania (to samo dotyczy ogólnie także procesorów).

A skoro już o tym wspomniałem to lepiej mieć jednordzeniowy bardzo szybki procesor niż dwurdzeniowy o dwukrotnie mniejszej częstotliwości taktowania bo ten pierwszy jest równie szybki zarówno przy lekkim obciążeniu jak i przy dużym a ten drugi (dwurdzeniowy) dorównuje mu względnie dopiero pod dużym obciążeniem, niestety to tylko teoria bo producenci zamiast przyspieszać zegary procków zaczęli jedynie dodawać rdzenie.

OK. Wiem już wszystko co mnie interesowało. Teraz tylko muszę się zastanowić nad wyborem karty. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam