Problem z HDD

Witam wszystkich.

Wpierw pokrótce opisze moj problem. Mam w kompie dwa dyski twarde(40gb i 20gb) i nagrywarke, dyski podłączone do jednej taśmy, nagrywarka osobno do drugiej. Jeden z tych dysków(slave20gb) jest w kieszeni.

I teraz potrzeboje zrobić taki dziwny “myk” że za dysk 20gb wsadzam mniejszy 3.2gb z innym OSem i komp startuje z niego zamiast z dysku 40gb zamontowanego w kompie. Potem wyjmuje dysk 3.2, uruchamiam kompa i system laduje sie z powrotem tradycyjnie z dysku 40gb.

Jest możliwość żeby cos takiego zrobić ?

Pozdrawiam

Fiero

a jak masz ustawioną zworkę w dysku ?? jeśli ją pakujesz do kieszeni powinna być na slave

a no i jak masz ustawioną kolejność startu dysków w biosie ??

którym dysku ?

40gb-Master

20gb-Slave

nagrywara- (secondary) Master

j.w.

no wlasnie pytam jak mam to wszystko poustawiać żeby działało, problem w tym że niemam zamiary zakażdym razem grzebać ze zworkami tylko ;

wkladam dysk 3.2 do kieszeni i mam win98, wyciągam dysk i mam XP

Nie możesz mieć dwóch OS na jednym dysku?

Tak by było najprościej.

Jeśli podepniesz jeszcze jeden dysk to i tak za każdym razem będziesz musiał w biosie przestawiać kolejność startowania dysków.

Jeśłi chcesz sie tak bawic to musisz niestety za każdym razem zmieniać kolejność bootowania w biosie. Ale najlepszym wyjściem byłobu zrobić tak jak pisze misterdam wpakować dwa OS-y na jeden dysk…

Dwa systemy na jednym dysku ? NIEMA szans żeby były na tej samej partycji i działały.

A co powiecie na takie ustawienie:

40gb-cable select

3.2-master

Jeśli bedzie podłączony TYLKO dysk 40gb to bedzie widziany przes bios jako Primary Master ?

A jeśli przy takich ustawieniach podłącze do tej samej taśmy co dysk 40gb, dysk 3.2 jako master, to…to co ?

NIkt nie mówił że na tej samej.

Spróbuj nic złego się nie stanie, ale moim zdaniem bez zmieniania opcji w biosie nie da rady.

Dzięki, jutro po pracy pokombinuje z tymi dyskami.

Coś mi się wydaje że ci to nie wyjdzie… :? Próbowalem kiedyś coś takiego robic pewnemu gościowi na jego prośbe, ale bez mieszania zworkami sie nie dało. Na twoim miejscu pomyslałbym nad czymś takim jak bootloader - odpalasz kompa i wybierasz który OS ma wystartować, zależnie od tego czy masz ten z kieszenią włozony czy nie. Jest to do zrobienia, choć niby 98 powinien być instalowany jako pierwszy i to na podstawowej partycji 1 Mastera, ale gdzieś czytałem że można to obejść. Może ktoś zna linka do takiej porady, jak nie to spróbuj wygooglać ją sam :slight_smile: Pzdr

Teoretycznie powinno działać.

No jasne, sam korzystam z takiego rozwiązania. :slight_smile:

Wystarczy określić kolejność rozruchu z urządzeń w BIOS-ie, np.

First boot device: CDROM

Second boot device: hdd1 (przy założeniu, że to jest dysk w kieszeni)

Third boot device: hdd0