Problem z instalacją openSUSE 11.2 - wybór partycji

Witam wszystkich Linuksowych speców! :wink:

Postanowiłem zainstalować sobie openSUSE 11.2 obok Win XP i Win 7. Mam na kompie 4 partycje. Wykombinowałem to sobie tak, że będę mieć na kompie w sumie 3 OSy ;]

Instalując Windowsa jako kolejny system mając już stworzone partycje mamy prostą sprawę - wskazujemy miejsce w którym ma się zainstalować system i koniec (np. wskazujemy partycję E i jazda). Niestety w Linuksie napotkałem na niezrozumiałą dla mnie kaszankę…

Otóż dochodzę w instalatorze Linuksa do sekcji Dysk i… no właśnie. Niby instalator po polsku, ale mimo tego mało co rozumiem. Moim celem jest nie tknięcie partycji C, D, ani E. Chciałbym zainstalować Linuksa na partycji F mającej 14,7 GB (tyle z pewnością wystarczy). I w tym miejscu proszę o pomoc: gdzie, co i jak kliknąć, żeby Linuks nie nie ruszył mi tych partycji? Jak już mówiłem pod Linucha przeznaczam partycję F i chciałbym żeby to na niej skupił się system ;]

Oto kilka screenów:

opartyopartycje.th.jpg

Oparty o partycje - tutaj instalator chce usuwać wszystko co tylko się da :shock:

lvm.th.jpg

Oparty o LVM - tutaj chociaż chce zmniejszać, a nie usuwać… ;]

opcjel.th.jpg

Edytuj ustawienia partycji… - czyje to są partycje? #-o Ja mam na kompie 4 (C, D, E i F), a tutaj widać chyba jeszcze partycję sąsiada z parteru… Domyślam się, że Linuks tworzy swoje własne partycje przeznaczone na uruchamianie, swap’a itd.

Podsumowując; co powinienem zrobić żeby zainstalować Suska na partycji do tego przeznaczonej nie naruszając przy tym innych?

Dodam, iż ową partycję F mogę dowolnie przystosować pod Linuksa tj. sformatować pod Linuksowy system plików.

Specem nie jestem ale kwesie związane z partycjonowaniem dla potrzeb linuxa są mi znane:

Na linuxa musisz przeznaczyć co najmniej 2 partycje.

Mam identyczną sytuację (3 OSy). Jakoże na dysku możesz mieć co najwyżej 4 partycje podstawowe polecam moje rozwiązanie - partycja rozszerzona dla potrzeb openSUSE i na niej 3 partycje linuxowe (2 ext4 i 1 swap).

Zobacz demonstrację a wszystko zrozumiesz

Na dysku mogą być maksymalnie 4 partycje podstawowe. Wybierz opcję Oparty o partycje i Utwórz własny rozkład partycji. Windows rozpoznaje partycję jako F, natomiast Linux, jeśli to czwarta partycja, jako sda4. Linuksa możesz na niej zainstalować lub usunąć partycję F i stworzyć partycję rozszerzoną i na partycjach logicznych stworzyć partycję pod katalog główny / i jeśli jest taka potrzeba to partycję dla swap (zbędna przy dużej ilości RAMu lecz niezbędna do hibernacji, wtedy jej wielkość równa winna być ilości posiadanego RAMu), którą zalecam stworzyć.

Usuń tą partycję F i stwórz sobie partycję dla katalogu głównego / wielkości 5GB - tyle starczy spokojnie i ewentualnie swap, dane trzymaj sobie na D, będziesz miał do nich dostęp zarówno pod Windowsem jak i Linuksem.

Więcej na temat partycjonowania znajdziesz też w tym temacie partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

Stare i nieaktualne, w czasach gigabajtowych pamięci RAM swap jest zbędny :slight_smile:

Pozdrawiam!

Póki co nędza… Ruszyłem z miejsca, ale w trakcie operacji na partycji pojawia się błąd i tyle z instalacji. Najpierw jest błąd w którym wymieniony jest kod tego błędu, a kolejny błąd mówi, że coś tam jest corrupted ;]

Przy kolejnym uruchomieniu instalatora w momencie kiedy “skanuje” wszystkie napędy itd. pojawia się okno w którym mam potwierdzić zainicjowanie sterownika dot. dysku (wcześniej tego nie było); klikam w owym oknie na OK (czyli żeby sobie załadował ten sterownik), ale niestety… Po kliknięciu na OK okienko pojawia się znowu i tak w kółko - nie da się ruszyć z miejsca.

Może usunę partycję pod Windowsem oznaczając te 14 GB jako nieprzydzielone i może wtedy coś ruszy? Ręce opadają z tym Linuksem… Gorzej niż Vista :lol: Ciekawe co będzie dalej.

Tak na marginesie to liczę się z tym, że pod Linuksem nawet filmu nie obejrzę. Mój cel jest czysto edukacyjny; chciałbym zaznajomić się chociaż z grubsza z Linuksem…

Może najpierw przygotuj sobie partycje pod GParted?

Pozdrawiam!

OK, ruszyłem z miejsca. Linuks zainstalowany, jakiś tam wybór systemów jest tak więc nie ma tragedii. Zobaczymy co będzie dalej ;]

Poradziłem sobie w ten sposób, że najpierw pod Win 7 usunąłem partycję oznaczając te ponad 14 GB jako nieoznaczone, później uruchomiłem instalator openSUSE’ai jakoś tam ustawiłem wszystko, aby nie chciał niczego usuwać, ani zmniejszać ;]

Wielkie dzięki za pomoc roobal , na pewno jeszcze nie raz wykorzystam Twoją wiedzę :wink: