Problem z instalacją sterowników do karty ATI X550

(kijek) #1

Chciałem wreszcie zainstalować sterowniki do karty graficznej. Więc ze strony producenta pobrałem sterowniki w wersji 9.3. WLecz przy próbie instalacji wyskakuje taki błąd:

kijek@Tux:~/Pulpit$ ./ati-driver-installer-9-3-x86.x86_64.run

Created directory fglrx-install.uuNXa4

Verifying archive integrity... All good.

Uncompressing ATI Proprietary Linux Driver-8.593...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

==================================================

ATI Technologies Linux Driver Installer/Packager 

==================================================

Error: ./default_policy.sh does not support version

default:v2:x86_64:lib32::none:2.6.30-8-generic; make sure that the version is being

correctly set by --iscurrentdistro

Removing temporary directory: fglrx-install.uuNXa4

Co teraz mam zrobić?

(roobal) #2

10 minut temu widziałem wersję 9.5 ----> http://support.amd.com/us/gpudownload/l ... ng=English

Sprawdź czy te zadziałają.

Pozdrawiam!

(Sawyer47) #3

A nie możesz zainstalować tych z System → Administracja → Sterowniki (zakładając, że używasz systemu z podpisu)?

(kijek) #4

System to Ubuntu 9.10, a w System->Administracja->Sterowniki nic nie ma. Za chwilę zobaczę wersję 9.5.

(Michal) #5

Coś w twoim systemie jest nie kompatybilne z tym sterownikiem. Obstawiam że jądro albo X.org. I po za tym ten instalator należy uruchomić z roota.

Zainteresuj się otwartymi sterownikami a nie tymi od ATI. Są dużo bardziej stabilne. U mnie nazywają się one xf86-video-ati. Mój Radeon x1350 dobrze pod nimi chodzi.

(kijek) #6

No i pięknie. Po instalacji sterowników i restarci systemu zupełnie nic się nie wyświetla po załadowaniu systemu, monitor jedynie rozjaśnie się i przyciemnia kilka razy. Nie ma nawet trybu tekstowego. Co zrobić, by to napraawić? Wolałbym bez formatowania dysku.

(roobal) #7

Odpal system w trybie single i usuń sterowniki i skorzystaj z porady michal29. Żeby uruchomić w trybie single (czy też bezpieczny) powinineś go mieć na liście w Grubie, jak nie to gdy pojawi się Grub zaznacz system, który jest twoim domyślnym, czyli Ubuntu wciśnij e, kolejno z listy zaznacz tam, gdzie zaczyna się od kernel i na końcu dopisz single, wciśnij enter aby zatwierdzić i wciśnij b a by zbootować system. Jak system się już uruchomi w trybie tekstowym, zaloguj się na roota (z tego co pamiętam, jako hasło roota podajesz to samo co dla sudo) i już możesz usunąć sterowniki i zainstalować otwarte.

Żeby usunąć to co zainstalowałeś wykonaj:

sh Pulpit/ati-driver-installer-9-5-x86.x86_64.run --uninstall

Oczywiście sprawdź czy nazwa pliku się zgadza. Do wygodnego poruszania się w trybie tekstowym bez znajomości poszczególnych poleceń i narzędzi polecam zainstalowanie Midnigth Commander:

sudo apt-get install mc

Pozdrawiam!

(kijek) #8

Dobra, zrobiłem, jak napisałeś, lecz wyświetliło się jakieś recovery menu, po którym nie mogłem się poruszać, a gdy wcisnąlem jakiś przycisk, to jak bym pisał coś w trybie tekstowym, ale nic się nie pojawiało (np że komenda nie istnieje).

Dowiedziałem się, że winne temu jest fglrx, na pewnym foum wyczytałem także, by wyedytować xorg.conf tak, by zamiast

Driver "fglrx"

dać

Driver "radeon"

Jednak pojwaił się problem. Mój xorg.conf wygląda tak:

Section "Device"

Identifier	"Configured Video Device"

EndSection

Section "Monitor"

Identifier	"Configured Monitor"

EndSection

Section "Screen"

Identifier	"Default Screen"

Monitor "Configured Monitor"

Device "Configured Video Device"

EndSection

Jakieś pomysły?

(roobal) #9

Ponieważ Xserver od wersji chyba 1.5 nie potrzebuje już xorg.conf, teraz za konfigurację klawiatury, myszki i innych urządzeń odpowiada evdev. Możesz spróbować wygenerować xorg.con poleceniem:

Xorg -configure

następnie

mv -v /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup

mv -v /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf

Musisz to wykonać w trybie tekstowym z wyłączonym Xserverem, najlepiej w trybie single.

Pozdrawiam!

(kijek) #10

Problemem jest tylko to, że xorg.conf chciałem wyedytować za pomocą edytora z liveCD, próbowałem go także resetować odpalając Ubuntu w trybie recovey. A do trybu tekstowego w ogóle nie mogę się dostać, próbowałem także podczas ładowania wcisnąć ctrl+alt+F1, ale system i tak się nie uruchamiał w trybie tekstowym.

Dobra, system zreinstalowałem, ale mam nadzieję, że jednak ktoś odpowie, co w takiej sytuacji zrobić, bo fajnie byłoby to wiedzieć.

(roobal) #11

Trochę dziwne, czyżby Ubuntu było bardziej zamknięte niż Windows? Ogólnie ten system zawsze był dla mnie badziewiem.

Chodzi Ci o to, jak wejść w tryb tekstowy w tym nędznym Ubuntu? Najprościej to zedytuj menu.lst , jeśli nie masz tam wpisu dla trybu single, to skopiuj i wklej podspodem ten sam wpis, jaki ma domyślny system i dopisz do linijki kernel takie opcje: vga=792 (jeśli domyślnie nie ma, można się bez tego obejść ale jest wygodniej) oraz single , mniej więcej tak to powinno wyglądać:

title Ubuntu

root (hd0,4)

kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/sda5 ro vga=791

initrd /boot/kernel26.img

title Ubuntu Recovery

root (hd0,4)

kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/sda5 ro vga=791 single

initrd /boot/kernel26.img

Oczywiście to jest tylko przykład.

Pozdrawiam!