Problem z instalacją sterowników Nvidii - Fedora 10

Witam. Mam Fedore 10 i chce zainstalowac stery do grafiki. Po pobraniu pliku NVIDIA-Linux-x86-180.51-pkg1.run wylogowuję się ze swojego konta i wybieram alt+ctrl+backspace by wyłączyć xorg, lecz po paru sekundach obraz pojawia się znowu. Po przejściu na tty2 i zalogowaniu na roota wybieram:

cd /home/Laszlo/Pobrane

sh NVIDIA-Linux-x86-180.51-pkg1.run

Wyrzuca mi 2 błędy dotyczące działającego aktualnie xorg. Przesyłam cały log: http://wklej.org/id/95020/?zawin=0

Wiem, że równie dobrze mógłbym zainstalować yumem kmod-nvidia, ale wcześniej tak właśnie zrobiłem i chodziło mi to ni w 5 ni w 10… Nie potrafiłem uruchomić direct rendering , który o dziwo teraz bez zainstalowanych sterowników nvidii mówi Yes a z wcześniejszymi sterami No. Serdecznie proszę o pomoc.

Karta: GIGABYTE GF8600GTS

najpierw sudo /etc/ini.d/gdm stop i dla sprawdzenia killall gdm chyba że używasz KDE to wtedy chyba zamiast gdm kdm.

w /etc/init.d/ nie mam gdm za to mam gpm , czy o ten plik chodzi?

A jaki masz menadżer logowania? Jeżeli używasz kde to poszukaj kdm.

pewnie jest xdm nazwany skrypt

Mam Gnome. Oto zawartość /etc/init.d : http://s1.zapodaj.net/images/46017431.jpg

A co daje polecenia:

killall gdm

A jak nie to spróbuj:

killall x-session-manager

Wystarczy wydać polecenie z roota:

gdm stop


lub


kdm stop

Ubuć Xserver, szukasz PID Xserver:

ps aux

Przykład na moim systemie:

USER PID %CPU %MEM VSZ RSS TTY STAT START TIME COMMAND

root 4388 1.3 5.8 38804 29768 tty7 Ss+ 22:00 1:06 /usr/bin/Xorg :0 -audit 0 -auth /var/lib/gdm/:0.Xauth -nolisten tcp vt7

Numer PID to 4388, ubijasz:

kill -kill 4388

Sprawdź tylko jaki jest PID u Ciebie.

Albo uruchomić system w trybie single.

Pozdrawiam!

A init 3 nie działa? Ja tak zabiłem iksy.

Przy

gdm stop

wywala mi:

**(gdm-binary: 2816): WARNING**: Failed to acquire org.gnome.DisplayManager:

**(gdm-binary: 2816): WARNING**: Could not acquire name; bailing out

Przy

killall gdm;

killall x-session-manager

wywala:

nie zabito żadnego procesu

Przy

ps aux

wyswietla mase rzeczy i nie są to 3 linijki :expressionless: jak mi ktoś powie jak to skopiować to pokaże :slight_smile:

Z tej całości masz znaleźć taki wpis jaki ja podałem jako przykład, że takiego czegoś masz szukać. Próbowałeś tego co pisał adam993? gdm stop wykonywałeś na koncie roota na tty1 (w pierwszej konsoli) czy w na tty7 (w środowisku graficznym)?

Pisałem jeszcze, że możesz:

Próbowałeś?

Gdybyś nie wiedział jak uruchomić w trybie single to napisałem o tym w tym poscie viewtopic.php?f=14&t=331680&p=2179134#p2179134

Pozdrawiam!

Próbowałem jeszcze raz przez kmod-nvidia, ale miałem z nim znowu takie problemy jak dawniej, więc to wywaliłem. telinit 3 ruszył sprawę i udało mi się zainstalować sterowniki z pczaki ze strony nvidii - dziękuję :slight_smile: podczas instalacji było nadmieniane coś o braku interfejsu kernela, czy coś takiego, ale wszystko zakończyło się udanym zaaplikowaniem sterowników systemowi - tak zostałem poinformowany - jak mogę to sprawdzić?

Jeszcze jedno pytanie - różne sposoby instalacji pakietów, czy sterowników mniej lub bardziej wpływają na porządek w systemie, czy jest jakiś sprawdzający się program usuwający zbędne, pliki, błędne wpisy, itp? Coś w stylu windowsowego CCleanera.

Zainteresuj się orphaner usuwa “osierocone” pakiety, czyli takie, które nie są już używane i są pozostałą zależnością, po deinstalacji programu, który go potrzebował, oprócz tego powinno być odpowiednie polecenie (nie używam Fedory, więc nie wiem jakie) co na wzór polecenia apt-get autoremove, które w Debianie/Ubuntu robi porządek w pakietach a apt-get clean czyści podręczną pamięć, w której przechowywane są pakiety, czyli czyści zawartość katalogu /var/cache/apt/archives i tak samo jak, np. pacman -Scc w Archu. Tak poza tym, jeśli chodzi o Fedorę ona korzysta raczej tylko z jednego narzędzia, więc tu nie powinno być problemu z “zaśmieceniem” systemu, w przypadku Debiana/Ubuntu jest kilka menedżerów pakietów (Apt, Aptitude, Wajig, Adept i pewnie jeszcze kilka mniej znanych) i ogólnie zaleca się używanie od początku do końca tylko jedno z nich, gdyż każdy z nich zarządza pakietami na swój sposób i każde z nich ma swoje wady i zalety. Inna ważna zasada, to najlepiej używać oficjalnych repozytoriów oraz nie mieszać pakietów z różnych wersji systemu, jeśli się nie ma pojęcia jak później opanować ewentualny bałagan, wtedy o jakimkolwiek bałaganie i czyszczeniu systemu możesz zapomnieć. Poza tym Linux to nie Windows i nie zaśmieca się tak łatwo jak jego rejestr, a nawet jeśli, to nie zwolni z tego powodu jak Windows z zaśmieconym rejestrem.

Pozdrawiam!

Konkretnie i na temat - dziękuję. W Fedorze jest yum clean all Chyba, że pomyliłem pojęcia :slight_smile: Jeszcze raz dzięki Panowie, do zobaczenia w kolejnych postach!