Problem z instalacją systemu w beznapędowcu hp omnibook 900

(Sweetslav) #1

Witam mój problem przedstawia się następująco.Mam laptopa hp omniboook 900 na ktorym ktos zainstalował windows xp , pojecia nie mam jak to zrobił.Ja chciałbym zmienic system ,ale nie bardzo wiem jak to zrobic.Laptop ten nie ma wbudowanej karty sieciowej ,zatem instalacja przez siec odpada. Próbowałem nawet opcję taką, ze wyjmowałem dysk z laptopa i chciałem podpiąć go do pc- stacjonarnego,kupiłem specjalna przejsciówkę,ale nadal nie działa, nie widzi tego dysku.Nie wiem czy mam zworke jakos ustawic czy cos,nie działa, kombinowałem juz z tym i nadal nic. Mam tez cd - rom na usb,ale nie da sie zainstalowac systemu bo nie widzi , czyli nie wystartuje z cd. Floppa tez nie ma. Kupiłem ostatnio flopp do niego,ale nie mam kabla, bo to jest jakis specjalny mulitibay, nie wiem skad go wziac Nie mam pojecia jak zainstalowac system, chce wgrac 98se, bo xp troszke powoli chodzi, aczkolwiek nie jest źle. Bardzo prosze o jakieś rady, bo ja już nie wiem jak mam wgrać tu system. Mam pendriva,ale nie wiem jak mogłbym go wykorzystac podczas instalacji, czy do instalacji. Bardzo prosze o pomoc.Bo co to za laptop w ktorym systemu zmienic nie mozna.Pozdrawiam

(Yole) #2

możesz to zrobic na kilka sposobów :

1) kupić kieszeń do dysku 2"5 cala i wgrać na ten dysk nowy bios i potem spróbować pociągnąc z cd na usb

2) możesz przekopiować całą płyte z windowse 98 na dysk za pomocą tej kieszeni i odpalić potem z dysku

3)możesz spróbować odpalic system z pena (nie pisałeś ze nie widzi pena )

4) ten notebookma również gniazdo PCMCIA więc podłącz sieciówke lub usb pod to i wystartuj z tego (sprawdz najpierw w biosie czy jest mozliwość zczytania najpierw z PCMCI)

Złączono Posta : 03.04.2007 (Wto) 13:28

możesz skorzystać z pomocy kogoś kto uaktualni ci bios (znaleźć kogoś kto ma taki sam notebook >> podmienić biosy >>zaktualizować bois >>zamienieć spowrotem biosy >> normalnie zainstalować system

lub ktoś kto ma programator biosów patrz allegro.pl

(Sweetslav) #3

niestety nie mam mozliwosci bootowania z pcimcie ,tak samo nie widzi mojego pendriva. A o co chodzi z wgraniem nowego biosu na ten dysk? W czym to pomoze? Ja jestem laikiem prosze o szczegoly.Bede wdzieczny. Mam adapter do podłaczenia dysku z lapka do pc, ale po podłaczeniu nie dzieje sie nic. Nie wiem co moze byc tego powodem.To jest dysk ibm, moze jakos zworke trzeba ustawic,ale pojecia nie mam jak, probowałem juz wszystkiego.Wrrr. NA innym forum znalazłem opcje zeby jakos zrobic format w magic parition i poźniej zainstalowac przez dos winde, ale nie wiem co i jak.Pozdrawiam

(Yole) #4

nie bardzo rozumiem czy ty masz jeszce ten system ? tego Xp bo jesli masz to przez karte sieciową wbudowaną w pcimcie sciągasz bios upgrade i powinno ci juz wszystko chulać a jesli nie masz to jak zamierzasz skorzystać z partiton magica ? bo zabardzo nie czaje .

najlepsza byłaby kieszen 2"5 cala na usb -podłączasz do jakiekolwiek kompa instalujesz na tym małym dysku winde 98 i istnieje duże prawopodobieństwo ze system sam sobie przeinstaluje stery moze ew trzebaby mu troszke pomóc . pozdrawiam dalej napisze jak przyjde na chate

(Sweetslav) #5

hmm no mam na ty dysku system.Nawet w tej chwili pisze z niego :wink: a powiedz mi co da mi upgrade biosu?Prosiłbym o bardziej szczegolowe dane na ten temat.Aha i odnosnie usb, to mam pytanie.Mam taki kabelek do podłaczenia tego dysku przez usb do kompa.Elegancko widzi go,ale jak zainstalowac system na tej partycji, nie musi byc dysk na mastera zeby wgrac na niego winde?

(Yole) #6

BTW mógłbyś pisać jaśniej bo w tej chwili sie zagubiłem juz totalnie tzn co masz i gdzie zainstalowane i jakie masz części , może cos z tego się skleci a co do BIOS to aktualizacja BIOS może pozwolić bootowanie z USB lub przez pcimcie

(Sweetslav) #7

mam dysk z laptopa, który podłączyłem za pomocą specjalnej przejściówki na USB. Dysk windows widzi fajnie, nawet sobie go sformatowałem,ale nie moge zainstalować systemu na nim, bo instalator 98 nie widzi go ;( , tzn w dosie jeszcze widzi, a później jak chce zmienić folder instalacji , to wyskakuje jakiś błąd,że zła nazwa woluminium, zła litera dysku no i dupa :frowning: Teraz już nie mam na tym dysku systemu, bo zrobiłem format, nie wiem co dalej.Wrrr

(Yole) #8

a sformatowałeś go NTFS czy FAT32? Win98 obsługuje TYLKO FAT i FAT32

(Sweetslav) #9

mam go na fat 32

Złączono Posta : 04.04.2007 (Sro) 12:49

ale formatowałem go na xp, ma to jakies znaczenie? Jak klikam na własciwosci to pisze system plikow fat 32. Ale dziwne jest to ze nie mogłem sformatowac tego dysku z pozycji fdisk.Widziało tylko dysk stacjonarny.A z kolei jak było sprawdzanie dyskow, przed instalacja , to przeleciało i widziało wszystkie. Dziwne

Złączono Posta : 04.04.2007 (Sro) 13:57

no i teraz to juz kapa , bo sformatowałem ten dysk. Nie mam zadnego systemu, a czytałem tez ze nie da sie zainstalowac windowsa na dysku usb :frowning: kapa

(Yole) #10

http://www.poradyit.pl/index.php?option ... &Itemid=34

instalacja Xp na dysku USB

Złączono Posta : 05.04.2007 (Czw) 8:05

mam jeszcze pyt czy założyłeś jakieś partycje ? podstawowe , rozszerzone ?

Złączono Posta : 05.04.2007 (Czw) 8:08

dodatkowo polecam zapoznać się z : http://support.microsoft.com/kb/255867/pl

Złączono Posta : 05.04.2007 (Czw) 8:45

Chciałem powiedzieć ,że trochę dałeś ciała bo jak miałeś system to trzeba było zrobić tak jak mówiłem

czyli upgrade BIOS . Podłącz ten dysk na USB do innego komputera formatuj z opcją "utwórz dysk startowy MS-DOS" następnie przegraj całą płytę z Windowsem 98 na ten dysk . Podłącz ten dysk NIE przez USb tylko normalnie do laptopa i odpal plik setup i po sprawie . nie wiem czemu Ty próbujesz cały czas przez USB

(Sweetslav) #11

mam pyt do ost. załączonego postu. Jak mam załadować plik setup, jak w laptopie nie mam stacji dyskietek? Jest jakis sposob na to?Pozdrawiam. troche komplikuje.A jesli chodzi o ten upgrade, to nie mam pojecia jak to sie robi.I pospieszyłem się zabardzo

(Yole) #12

a więc opisze wszystko krok po kroku

Zgraj na dysk stacjonarnego PC instalkę windy . Otwórz PC (nie laptopa) i podłacz ten dysk przez przejściówke do taśmy UWAGA TYLKO DYSK POWINIEN BYć NA TAŚMIE .sformatuj go z opcją "utwórz dysk startowy MS-DOS" następnie przegraj ze stacjonarnego kompa wszystkie pliki od WINDY 98 i podłącz ten dysk do laptopa .tylko go fizycznie zamontuj ! następnie odpal instalke windy z dysku i po sprawie

(Sweetslav) #13

jakbym mogł podłączyć dysk z lapka do stacjonarki za pomocą przejściówki do taśmy 3,5" to nie byłoby problemu, problem polega na tym ze jak podpinam no to nie widzi tego dysku. Ja formatowałem ten dysk ale jak był podłączony przez usb.Pozdrawiammmmm

Złączono Posta : 06.04.2007 (Pią) 10:50

mam jeszcze jedno pytanie odnosnie formatowania. Opcja format z opcją utwórz dysk startowy ms- dos jest niedostepna, tylko jest dostepna na stacji dyskietek.prosze odp.

Pozdrawiam raz jeszcze. z gory przepraszam ze jestesm problematyczny :frowning:

(Yole) #14

to musisz utworzyć jedną partycje max 2 GB ustawić ja jako partycje fat32. Sorry myślałem ,że to oczywiste . Zapomniałem ,że jesteś n00b.

Złączono Posta : 06.04.2007 (Pią) 12:25

jak byś chciał to mógłbym zrobić zdalnie to zdalnie lub jak przyjdę do domu to podam ci mój numer gg to zrobimy to "prawie" zdalnie i napiszemy instrukcje na forum

(Sweetslav) #15

jesli była by taka możliwosc to proszę.bede wdzieczny. moj nr gg to 2666847. jak bedziesz to pisz

(Yole) #16

sorry ,ze mnie nie było na gg ale przez te święta mnie troszke wcieło ,ale znalazłem idealne rozwiązanie dla twojego problemu- Partiotion magic(instalacja programu)

podłączasz dysk przez USB do stacjonarki .tworzysz w partiotion magic nowa partycje fat i tam jest taka opcja instal another oprating system i instalujesz winde 98

(Sweetslav) #17

power shell jak bedzies to daj znac.Bede wdzieczny jak odezwiesz sie na gg.Pozdrawiam.Problem nadal nie rozwiazany.pozdrawiam

(Yole) #18

okej dzisiaj powiniem zajrzec do domu wiec spoo napisze na gg

Złączono Posta : 14.04.2007 (Sob) 8:45

ale w czym jest problem ? Partition magic nie działa ?

(Sweetslav) #19

No niestety,ale jak mam podłączony ten dysk na usb,to partition magic widzi moj dysk,ale jest on nieaktywny,pisze BAD.A jak chce sformatowac ten dysk i zastosowac to wyskakuje jakiś błąd.nie wiem pisze chyba coś że na dysku są jakieś bad sektory,ale dziwne :frowning: Chyba musiałbym ten dysk podpiąć normalnie na przejściówce do taśmy.Ale problem jest taki że raz tak przejściówka działa , a raz nie.nie wiem z czym to moze być związane.Wrrr już trace nadzieję, że może się to udać.ale jesli byłaby możliwosc pomocy gg.Byłbym wdzięczny.Pozdrawiam

(Yole) #20

W sumie pomysły mi się wyczerpały . Jeśli pokazuje bad sektory to trzeba spróbować je wyłączyć , spróbuj checkdisk-iem

spróbuj programem hdd regenerator