Problem z instalacją Windows XP na laptopie Toshiba A205

Witam wszystkich.

Na pewno nie jest to pierwszy tego typu post ale nie moge nigdzie znalezc akurat takiego samego a klopocze sie z tym juz kilka dni.

Problem wyglada tak: chce zainstalowac XPka na laptopie mojej dziewczyny i wyskakuje komunikat (po wrzuceniu plytki i formacie), ze komputer nie moze wykryc dyskow twardych. Wiem, ze najprawdopodobniej, z tego co juz wyczytalem chodzi o to, ze do instalacji Windowsa XP potrzebuje sterownikow do kontrolera SATA (z tego co dobrze zrozumialem) ale nihuhu nie moge tego nigdzie znalezc. Wiem tez, ze trzeba tego szukac na stronie producenta plyty glownej a nie dysku ale w tej chwili nie mam zadnego systemu na Toshibce i nie wiem jak sprawdzic co to za plyta. Najprawdopodobniej jakas intelowska ale nie wiem jaki chipset ani nic bo nie wiem jak to sprawdzic inaczej niz przy uzyciu jakichs programow diagnozujacych ale takich nie moge uzyc bo systemu nie mam, a systemu zainstalowac nie moge wiec kolko sie zamyka.

Prosze o pomoc.

Tyle co wiem o lapopku pisze ponizej:

Toshiba Satellite A205-S5855 (kupiony w USA)

Intel Core2Duo T5550 1.83GHz

HDD: Hitachi 3GB (5K250-160) 160GB model: HTS542516K9SA00 5400RPM SATA

RAM: 3GB DDR2

PLEASE HELP ME;)

Instalowałem swego czasu XP na bardzo podobnym sprzęcie. Obeszło się bez dodatkowych sterowników. Wystarczyło ustawić w biosie odpowiedni tryb pracy dla dysku twardego. Nazwy opcji dokładnie nie pamiętam, natomiast tryb pracy nazywał się “compatibile”. Poszukaj dobrze w biosie.

dzieki za zainteresowanie… patrzylem juz ale nie mam mozliwosci ustawienia trybu pracy na “compatibile” gdziekolwiek:/

w ogole mam jakis strasznie ubogi bios. Prosze o dalsze porady. Czytalem tez gdzies, ze jesli wczesniej na danym komputerze byla Vista to trzeba zmienic jakies tam ustawienia bo XPek nie bedzie smigal ale to tylko gdzies na forum przeczytane i nie wiem ile w tym prawdy…

hehe, bardo czesty problem ogolnie z laptopami…niestety.

mianowiscie 2 rzeczy : albo zmienisz tryb obslugi dysku z sata na ata pod biosem…i chyba powinno pojsc…

albo po 2 dorzucasz do instalki xp sterownik do obslugi dyskow sata “Matrix Storage Manager Driver” programem nlite najlepiej.

Juz mialem 2 tego typu problemy i to wlasnie z lapkami toshiby. Czasem nie pomaga ani dyskietka na usb, ani pendrive itp…trzeba poprostu zintegrowac (i od razu dorzuc sp3 jezeli nie ma).

dzieki. Probuje dalej. Znalazlem ten sterownik “Matric Storage Manager Driver” ale to jest duzy ok iata86enu.exe (ok6MB) i iata86cd.exe (ok20MB) a czytalem, ze ten sterownik do kontrolera zajmuje jakies ok kilkuset kB i moze byc w plikach d plyty glownej tylko trzeba go znalezc. Ale niestety nie wiem, ktory to moze byc:/ czy wrzucenie ww plikow do instalki windowsa wystarczy?? pzdr

…i juz sprawdzilem. Program nLite jesli chce dodac sterowniki to wczytuje tylko i wylacznie pliki *.inf czyli *.exe nie da sie dolaczyc.

W akim razie gdzie mam znalezc te sterowniki do kontrolera:/?

no tak, ale czy ten exec to nie samorozpakowujaca sie instalka?? poszukaj jeszcze tego stera, moj zajmuje do 500kb, to wersja 4.0.100.1124…jak znajdziesz dodaj przez n-lita i powinno byc ok.