Problem z instalacją windows xp

(Pepsi505) #1

Witajcie mędrcy. Problem mam ogromny i przybyłem tu po odpowiedzi. Chodzi o to że u mej siostry system Windows 7 niedomagał ostatnio. Mianowicie laptop czasem ladowal windowsa/ czasem tylko czarny ekran po zaladowaniu informacji o podzespołach. Mianowicie chciałbym sie od was dowiedzieć jakiegoś sposobu na sformatowanie dysku bez wchodzenia do systemu [nie da rady sie zalogować] . Chodzi o to że chciałem dziś tak jak normalnie robie to z komputerem zainstalowac jej xp i tam usunąc partycje i na nowo stowrzyć i wgrać system. chodzi o to że jeśli chodzi o windows xp, sprawa wygląda tak iż przed dostępem do okna gdzie można zarządzać partycjami [taki pasek laduje sie na samym dole i jest tło niebieskie] to w tym momencie wyskakuje mi już dobrze znany bluescreen i tak sie dzieje cały czas. Druga sprawa - próbowałem zainstalować windows 7. Po załączeniu płytki dochodze do okna gdzie moge naprawić system/zainstalować. Gdy próbuję naprawić okno sie zawiesz [ lecz dalej mogę ruszać kursorem ale nic więcej. Druga sprawa że gdy próbuje zainstalować system wyskakuje przygotowanie do instalacji i po jakiejś chili słysze że w napędzie przestaje pracować płytka a okno postępu sie nie posuwa. Chciałbym sie dowiedzieć jaki jest sposób na kompletne skasowanie wszystkiego z dysku laptopa , może wtedy dopiero będę mógł zainstalować. Czekam na opinie

(falcon89) #2

Instalując XP sprawdź czy w biosie nie masz włączony tryb AHCI dla SATA.

Czy płyta z 7 jest oryginalna?

(Pepsi505) #3

Dzięki za sugestie. Co do płyty odpowiedź brzmi - jest oryginalna, tak samo oryginalny xp professional i oryginalne klucze. Rozwiązałem już wcześniej ten problem metodą prób i błędów z tym sata/ahci i zniknął problem z bluescreen , ale pojawił sie kolejny. Bowiem przy próbie zainstalowania na jednej z 3 partycji [każda po około 150 gb] wyskakuje komunikat - wystąpił błąd podczas aktualizowania informacji o partycji. Wcisnij f3 by zakończyć. Tak samo jest przy próbie sformatowania [mimo iż pokazuje że jest cały dysk wolny.] Nie wiem o co chodzi w swym 21 letnim życiu formatowałem i instalowałem dziesiątki komputerów i systemów i nigdy nie miałem takowego problemu jak z tym laptopem a dłubie w nim już ładne kilka godzin. Aha no i wskazówką może okazać sie to, że podczas normalnego włączania laptopa wyskakuje potem tapeta asus i biały kursor którym moge poruszać ale nnie moge nic zrobić nie ma paska startowego ani nic. Tak samo sie dzieje jak próbuje odpalić przez awaryjnego/z wierszem poleceń itp. Teraz takowe pytanie - czy istnieje możliwość całkowitego sformatowania jakimś sposobem tego dysku ? Ewentualnie prosiłbym o pomoc z windows xp ale domyślam sie że bez dokładniejszego czyszczenia dysku sie nie obejdzie .

(crowbme) #4

Pewnie, że istnieje. Sciagnij sobie Hirens, wypal na cd, uruchom z cd Hirens, tam masz narzędzia do pracy na dyskach, plikach, partycjach. Możesz nawet odzyskać potrzebne pliki z dysku (partycji) o ile nie jest uszkodzony dysk twardy, pamieć ram lub procesor :wink:

pozdrawiam

Alek

gizio911 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

(Pepsi505) #6

Witam ponownie. Dochodze do wniosku że ten laptop jest przeklęty. Po spędzeniu 2 h w biosie w końcu rozwiązałem problem z partycjami i w końcu ruszył proces instalacji xp. Pomijam że kopiowanie plików zajeło ponad godzine ale ok, po restarcie uruchamia sie każdemu znane okno instalacyjne gdzie najpierw odbywa sie przygotowanie do instalacji, a potem już normalna instalacja systemu. Problem w tym że bez różnicy na ile bym nie zostawił kompa [wczoraj ponad godzine, a potem 2 raz na całą noc] proces sie nie ruszy. Utknął na pozycji przygotowanie instalacji i ''szacowanym'' czasie 39 minut i nic dalej sie nie zmienia może ktoś miał takowy problem i wie jak go rozwiązać? tryb AHCI dla SATA odpada

(falcon89) #7

Sprawdź dysk według instrukcji użytkownika adam9870 memory-management-blue-screen-vista-t516544.html#p3239443 (Sprawdzenie dysku - trzecia metoda)

Podaj także SMART dysku (HD Tune zakładka Health).

(Pepsi505) #8

z dyskiem wszystko w porządku sprawdzałem innym programem. Według mnie biorąc na logikę to problem leży w biosie, skoro przygotowanie instalacji nie może się ukonczyć to widocznie bios wymienia sie informacjami z instalatorem płytki i czegoś mu brak by zatrybił dalej. Pytanie tylko co, gdzie i jak to zrobić