Problem z instalacją XP - nowy dysk WD SATA 2

(Paskudnamaszyna) #1

Witam!

Spędziłem już kilka dobrych godzin szukając różnych rozwiązań na forach, wszystko wiedzącym googlo, bylem tez u cioci Krysi ale okazało się za ona nie zna się na komputerach.

Problem tkwi w tym iż nie mogę zainstalować systemu XP (oryginalny z SP2, 2002) ponieważ instalator nie widzi dysku WD3200AAKS. W BIOSie dysk jest, dostał zworkę i płyta główna ASUS A8V-E Deluxe nie ma z nim problemu.

Moje podejrzenia skierowane są na brak odpowiedniego sterownika SATA RAID. Odwiedziłem wiec strone VIA i zciągnolem jedne z nowszych sterowników

(link - http://www.viaarena.com/default.aspx?Pag...bCatID=143)

Mam jednak kłopot ze stworzeniem wersji preinstalowalnej tych sterowników - nie wiem co nagrać na dyskietkę aby instalator windowsa (po wciśnięciu magicznego klawisza F6 załadował nowe sterowniki) i zobaczył nowy dysk.

Pozdrawiam

(adam749) #2

Jak to jest HDD na SATA to żadna zworka jest nie potrzebna

Możesz zintegrować ten sterownik z płytą Windy: http://carlostech.wordpress.com/2007/06 ... lite-cz-1/

(jerzy) #3

Być może potrzebne Ci są serowniki do SATA, ale na pewno nie do RAID !

(Sebastek M) #4

Najlepszego w Nowym Roku.

Ja proponuję wyłączyć w biosie RAID. Skoro i tak używasz tylko tego dysku, nie robisz żadnych macierzy czy czegoś podobnego, nie masz zamiaru przypinać kolejnych dysków "na gorąco", to RAID jest tylko zbędnym bajerem. Ja u siebie mam mam 2 dyski SATAII, działają niby jako IDE, gdy włączę RAID to wówczas muszę instalować Winde z dodatkowymi sterownikami do SATA/RAID z dyskietki poprzez F6.

Testowałem transfery kilkoma programami i nie widzę żadnej różnicy w prędkości moich dysków z włączonym w biosie RAID i instalowanymi sterownikami przez F6, a pomiędzy wyłączoną tą opcją i standardową instalacją. Moja płyta co prawda została popełniona przez innego producenta ale też SATA/RAID pochodzi od VIA.

Gdy w biosie wyłączę RAID to oba dyski pojawiają się na liście dysków IDE, przy włączonym pojawia się w biosie dodatkowa lista z dyskami SATA i trzeba sterowników na magicznej dyskietce.

Dodam tylko, lecz się nie rozwinę gdyż temat nie ten, iż z włączonym RAID'em backup systemu jest zdecydowanie utrudniony.

pozdrawiam

.