Problem z instalowaniem programów

Mam problem: zainstalowałem nową Fedorę 6. Przy instalacji wybrałem domyślny zestaw programów do biura i domu z myślą, że resztę doinstaluję sobie później. Jednak teraz, kiedy chcę uruchomić “Dodaj/Usuń oprogramowanie” Wyskakuje komunikat: “Nie można pobrać informacji o oprogramowaniu” i że może to być spowodowane brakiem dostępnego połączenia sieciowego. Po co mi sieć, jeśli ja chcę doinstalować oprogramowaie z dołączonych płyt. Proszę o pomoc.

Miałem kiedyś ten problemik.

W pliku yum.conf (który znajduje się w katlogu /etc) musisz podać ‘namiary’ na DVD. Fedora przestanie wtedy łączyć się z netem, instalując w zamian pakiety z nośnika CD/DVD.

Jak dodać ten wpis znajdziesz na forum http://www.fedora.pl

Dzięki wielkie booba! W końcu ktoś się odezwał. Ale tak szczerze mowiac to troche dziwne, ze chcac doinstalowac software z plyty nie moge tego zrobic w prosty sposob. A co jesli bede chcial doinstalowac jakis program spoza oryginalnych plyt fedory? Swego czasu mialem krotko Auroxa, ktory tez byl na bazie Fedory i czegos takiego nie bylo.

Zawsze możesz zainstalować “ręcznie” (jako root):

rpm -ivh paczka.rpm

Pozdrawiam.

Moglbym, ale tak to potrawaloby to troche, bo chcialbym zainstalowac wiele pakietow z plyt na raz. Wiesz, tak jak przy instalacji fedory gdzie wybiera sie grupy pakietow.

Od Fedory Core 5 (czyli też od Auroxa 12) coś takiego sobie właśnie wprowadzono, co jest bezmyślne bo ewidentnie utrudnia prace ludziskom odciętych od sieci. Jak można się cofać w rozwoju, zamiast iść do przodu…

Ale mniejsza, gdy dodasz nośnik CD/DVD do pliku yum.conf - i uruchomisz dodaj usuń aplikacje to wsjo będzie działało i będziesz mógł instalować to wszystko co miałeś do wyboru przy instalce.

Dodatkowe aplikacje sobie zassasz z netu. Mam nadzieję, że masz do niego dostęp bo jeśli nie to niestety ale trochę źle wybrałeś distro.

Sorki ze sie narzucam booba, ale czy moglbyc mi dokladniej co mam zmienic w pliku yum.conf bo szukam i szukam i nie moge znalezc. Daj ewentualnie linka.

Złączono Posta : 14.11.2006 (Wto) 16:58

To naprawde glupota z tym sciaganiem pakietow z sieci. Mam plyty i moge z nich program zainstalowac, ale system narzuca mi zeby sciagnac je jeszcze z internetu. Do tego powinna byc oddzielna opcja.

Chętnie… problem jednak w tym, że Linuksa mam w domu a neta w pracy i nie mam obecnie dostępu do mojego pliku yum.conf - a trzymam go na twardym bo czekam aż Fedora 6 ukaże się w jakimś czasopiśmie. Jestem jej wielkim fanem 8)

Złączono Posta : 15.11.2006 (Sro) 9:53

Opcja instalowania z lokalnego nośnika powinna być i była do Fedory Core 4. Po instalacji ‘piątki’ też się lekko zdziwiłem jak wywaliło mi ‘Can’t retrive software’ ale cóż… Teraz trzeba mordować się z yum.confem

Faktem jest jednak, że Fedora podłączona do sieci to cudenko. Chcesz MPlayera - piszesz ‘yum install mplayer’ i masz :mrgreen: to mi sie podoba!

No tak to jest naprawdę dobre, ale po co te utrudnienia przy lokalnej instalacji? Jakbyś mógł podać mi zawartość swojego yum.conf to byłbym bardzo wdzięczny. Ja tymczasem poszperam jeszcze na necie. Pozdrowienia.

Heh… ok wezme go ze sobą na CD jutro do roboty jak nie zapomne :slight_smile: