Problem z internetem, coraz wolniejszy potem wcale go nie ma

(E8329) #1

Witam, mam bardzo denerwujący problem:

Mam dwa komputery stacjonarne i router TP-LINK TD-W8910G . Jeden podłączony do routera przewodowo , drugi bezprzewodowo za pomocą bezprzewodowej karty sieciowej TP-LINK TL-WN353GD. W Komputerze podłączonym przewodowo jest wszystko ok, a w tym drugim od jakiegoś czasu internet zaczął "zanikać wraz z upływem czasu", niby jest połączenie siła sygnału maksymalna, ale internet robi się coraz wolniejszy. Radzę sobie z tym odłączając router od zasilania na ok. minutę i ponowne podłączając go. Jednak początkowo musiałem robić to raz na dwa dni czasami codziennie, teraz muszę robić to w najlepszym przypadku co godzinę, a po tej godzinie już mam i tak bardzo kiepski internet (przez pierwsze kilka minut po podłączeniu mam prędkość ściągania ok. 170kB/s- taką jak dawniej, po pół godziny ok. 30-50kB/s a po tej godzinie albo nie mam wcale neta, albo tak ok. 5-15kB/s). Szukałem już rozwiązania tego problemu w internecie, zresetowałem router i wprowadziłem od nowa dane; dałem do formata i zainstalowałem od nowa oprogramowanie do karty sieciowej i nic nie pomogło. Jeśli to istotne to mam neostradę 2Mb/s. Ostatnio odłączanie routera od prądu też nie zawsze pomaga. Proszę o pomoc, jestem już zmęczony tym problemem.

PS. Jest to moja pierwsza wiadomość na forum jeśli zrobiłem coś nie tak proszę o wyrozumiałość i poinformowanie mnie o tym.

(Martini M) #2

Witam,

A czy na tym, że tak powiem, przewodowym komputerze też coś ściągasz? Może w dodatku jakimś klientem Torrenta? Sprawdź czy taka sytuacja będzie występowała przy wyłączonym komputerze przewodowym. Czy wtedy też będzie Ci zanikał internet.

Problem może leżeć w podziale łącza i ustawieniach QoS na routerze (o ile ten router coś takiego oferuje). Ustaw dla kompa przewodowego 50%. Będzie to działało (przynajmniej w teorii) tak, że jeżeli nie ma potrzeby to całość leci na komputer przewodowy, a jeżeli jest drugi w sieci i potrzebuje pasmo to zostaje przycięte do 50% na komputer i powinno, zaznaczam powinno, działać dość dobrze. Ja tak mam u siebie poustawiane QoS na routerze LinkSys'a: podział na bramkę VoIP - wymagane niezacinanie rozmów, i sieć na 3 kompy (2 radiowe i jedne po kablu) pozostałe pasmo po równo i nie ma problemu.

Powodzenia

(E8329) #3

Komputer podłączony przewodowo jest mojego taty i służy wyłącznie do przeglądania stron. A gdzie mogę zmienić ustawienia dotyczące podziału łącza ?? Próbowałem na 192.168.1.1 jednak tam raczej nic takiego nie mam.

(system) #4

W manualu routera powinno być o tym jak wejść do configu przez www.

Możliwe że ktoś "ściąga" od Ciebie internet.

(Martini M) #5

Dla większego bezpieczeństwa możesz jeszcze wyłączyć rozgłaszanie identyfikatora sieci SSID.

Dodatkowo skonfiguruj router tak żeby nie można go było konfigurować z zewnątrz sieci no i obowiązkowo hasełko przy podłączaniu do routera, żeby nim administrować. Zwracam uwagę, że hasło do routera to nie to samo co hasło do sieci WiFi i najlepiej, żeby były różne.

Dodatkowo jeżeli router umożliwia ustawienie puli adresowej (np. początkowy adres LAN i ilość maksymalną podłączonych komputerów) to ustaw sobie adres startowy jakiś wyższy. Przykładowo jak masz router pod adresem 192.168.1.1 to adres startowy dla kompów ustaw na 192.168.1.200 i max podłączonych maszyn na 2.

Nie znam routera, więc nie wiem czy są takie możliwości w nim. Ja wymieniam co można zrobić ogólnie (co mam zrobione u siebie).

A jeszcze (jeżeli jest możliwość) to filtrowanie podłączonych maszyn po MAC'ach.

Powodzenia.