Problem z kartą sieciową Realteka

WItam,

mam problem z karta sieciową Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC, obecnie mam 2 takie same karty w komputerze (jedna do internetu druga do lanu), po formacie systemu Windows mam taką sytuację iż jedna karta sieciowa działa a druga nie, w Menadżerze urządzeń pokazuje ze jedna jest zaintalowana a druga jako nowe Urządzenie PCI, myślałem że to wina że nie ma sterowników ale po sciągnięciu sterowników z tej strony: KLIK, nadal pokauje ją jako nowe urządzenie, sterowniki nawet były szukane w systemie ale nic nie ma.

Proszę was o pomoc.

Pozdrawiam.

Instaluj je pojedynczo, to znaczy najpierw jedną wyjmij z kompa - oczywiście po wyłączeniu zasilania, tzn. wyjęciu wtyczki z gniazdka ~230V.

Powinno zadziałać, a jak nie to sprawdź czy zmiana gniazda PCI nie pomoże (przekładanie kart do innych slotów czasem rozwiązuje problem z przerwaniami).

karty były wymieniane slotami między sobą i to nie pomogło ale zaraz spróbuje zmienić sloty na inne.

Ale najpierw jedna karta, a potem dokładaleś drugą?

Pytam, bo wiem że sterowniki Realteka przy instalacji dwóch (i więcej) kart jednocześnie nagminnie jedną “gubią”.

W najgorszym wypadku zainwetuj ~10 PLN w jakąś starą sieciówkę 3Com / Intel, nie będzie problemu z instalacją bo do każdej masz wtedy inne sterowniki. Ale problem z przerwaniami pozostaje, a jego najprostszym rozwiązaniem jest “wylosowanie” wpłaściwych gniazd PCI - takich dla których przerwania przydzielane przez BIOS nie będa się pokrywać. Nie wiem jak płyta główna, przeważnie przy starcie pokazuje się tabelka z przydziałm przerwań - widać że kilka urządzeń “wisi” na jednym. Niektórym urządzeniom / sterownikom to absolutnie nie przeszkadza, inne strzelają focha (nieraz w bardzo ciekawy sposób).

najpierw była jedna potem druga, zminiłem sloty przy wsyztkich karatch rozszrzeń i zadziałało, tylko że na jeden internet działa a na drugiej juz nie (ale to szczegół).

Dzięki za pomoc :slight_smile: