Problem z kompem (necessary help)

siema wszystkim mam DUZY problem z kompem a dokladniej kolezanka

po wlaczeniu kompa niespelna po 5 min zaczyna sie ciac i wiesza sie .CPU jest na 100% .tak samo jest ptrzy otwieraniu jakiego kolwiek folderu jak CPU jest np na 20% to jak chcem go otworzyc to skacze na 100 % tnie sie tak masakrycznie ze nieidzie nic robic i potrzebny jest"twardy" reset niewiem dlaczego tak sie dzieje.

jezeli chodzi o parametry kompa to wiem tylko tyle ze ma 128 pamieci ram nawet nie wiem jakie to sa ram’y :frowning:

da sie cos z tym zrobic czy najleprzym rozwiazaniem bedzie format?? aha dodam ze SYSTEM OPERACYJNY TO WINDA 98

pozdro

Cześć,

na wstępie zaznaczam, że nic nie uszkodzisz wykonując moje polecenia, a może nawet podziała.

  1. jeśli chcesz się dowiedzieć co to za komp, to po włączeniu zasilania wciśnij przycisk “Pause Break” na klawiaturze. Aby kontynuować uruchamianie kompa dalej wciśnij spację. Najpierw wyświetlana jest informacja o karcie graficznej. Następny ekran to nazwa i model płyty głównej, pod nią procesor i ram a na dole ekranu ciąg cyfr, którego używa się do identyfikacji płyty głównej (jeden ze sposobów, jeżeli model nie jest podany po prostu na płycie głównej). Następny ekran jest najlepszy do identyfikacji kompa - tabela z danymi o nim - właśnie wtedy najlepiej wcisnąć pauzę. Proponuję też - o ile to możliwe - zajrzeć do menedżera urządzeń (kliknij prawym na ikonę Mój komputer -> właściwości), skorzystać z “informacje o systemie” (menu Start -> programy -> akcesoria -> narzędzia systemowe) lub z programu SiSoft Sandra 2004.

  2. jeżeli komp chodzi spoko w trybie awaryjnym (trzymaj klawisz F5 albo F8 przy uruchamianiu), to mamy pewność, że przyczyną jest jakiś program i że “format c:/q” pomoże. Moglibyśmy popróbować paru rzeczy (np. czy nie ma wirusa albo jakiś program nie obciąża tak procka). (przy okazji programy, które uruchamiają się razem z Windows można włączać i wył. poleceniem “msconfig” menu Start -> uruchom) ale najlepszy i najszybszy będzie format.

PRZEDTEM:

jeśli na partycji “C:” jest coś ważnego, to podłącz dysk do innego kompa i skopiuj to na inny dysk. Jeśli to możliwe to na inną partycję na naszym dysku.

Będzie ci potrzebna dyskietka startowa windows - o tym sam często zapominałem :slight_smile:

Opcje, które będziesz włączał mogą się trochę inaczej nazywać. Wejdź do BIOSU (przytrzymaj “Del” przy uruchamianiu) i przywróć ustawienia fabryczne czyli “restore fail-safe settings” albo jakoś tak. Sprawdz czy w menu “Advanced chipset setup” opcja “primary boot device” albo “1st boot device” jest ustawiona na “floppy”, czyli że najpierw komp próbuje wystartować z dyskietki. Włóż dyskietkę startową do napędu. Potem “save to cmos and exit”. W menu wyświetlonym po starcie z dyskietki wybierz: “uruchom z obsługą cd-rom”. Wpisz magiczną formułę: format c:/q i zainstaluj windows z płyty.

Jeżeli będziesz chciał coś jeszcze, to wal śmiało.

pozdrowionka :slight_smile:

dzieki za tak oprzerne info.

teraz tak dzisiaj sprawdze to wszystkie parametry .

a jezeli chodzi o winde to chcem zainstalowac kolezance system Win xp

i teraz moje pytanie brzmi : czy bedzie trzeba zmienic w biosie zeby uruchamial z cd a nie z dyskieti czy nie??

jak tak to w jakim miejscu mam to zrobic ??

a teraz takei troszke glupie pytanie jak wejsc w trybie awaryjnym w 98??bo niemam pojecia

o msconfig’u wiedzialem ale niebylo czasu sprawdzic tego wszystkiego na raz bo jakzaowazylem to system sie wieszal po ok 5 min od wlaczenia ,a w trybie awaryjnym niesprawdzalem .

jezeli chodzi o informacje potrzebne ktorr ma na dysku to bym hcetnie je pozabieral i wzucil do siebnie na laptopa na jakis czas dopuki nieskoncze a puzniej po instalacji wzucil bym wszystko tam gdzie powinno byc,tylko niewiem czy makarte sieciowa:/ a internetu niema wiec niewiem :confused: sie zobaczy :D:D

jeszcze jedno pytanie czy jak sformatuje jedna parycje na ktorej jest system to po zainstalowaniu na nowo systemu ale w tym wypadku WIN XP dysk z danymi bedzie dzialal i niebedzie go trzeba formatowac tak jak po nowym podzieleniu na partycje??

bo jak nie to wzuce te pliki na dysk (chyba D) i nic niezginie :):slight_smile: i bedzie ok :D:D

teraz najgorsze jak niema sterownikow na cd to moznaq je sciagnac z jakiejs strony ??

dzieki i pozdro

Cześć!

Jeśli chcesz zainstalować WinXP to musisz zmienić w biosie,aby uruchamiało się z CD.Zmień to tam gdzie podawał ci Bart.

Jeśli chcesz wejść na Win 98 w tryb awaryjny to podczas uruchamiania się systemu wciśnij F8,a tam wybierzesz opcję trybu awaryjnego.

Dysk z danymi po zainstalowaniu XP naturalnie będzie chodził. Co do sterowników,to wszystkie na 90% znajdziesz w necie.Czasem trzeba się długo naszukać :smiley: .

Pozdrawiam Cię !!

w tryb awaryjny zawsze wchodzi się przytrzymujac przy uruchominiu komputera klawisz F8

Żeby udzielić ci dokładnej odpowiedzi:

Ustaw w BIOSIE:

“primary boot device” na “FLOPY”

“secondary boot device” na “CD-ROM”

“third boot device” na “HDD-0”

“try other boot devices” na “YES” albo “ENABLED”

Wtedy komp będzie próbował uruchomić się z każdego z tych urządzeń po kolei. I tak możesz zostawić.

Jeśli komp znajdzie podczas uruchamiania płytę w CD-ROM-ie, to musisz jeszcze nacisnąć dowolny klawisz, żeby instalator xp się włączył.

Podczas instalacji xp wybierasz partycję C: do sformatowania i instalacji - musisz bardzo uważnie czytać komunikaty instalatora. Wtedy partycja D: pozostanie nietknięta.

Podczas instalacji xp będziesz musiał wybrać system plików w jakim dysk ma być sformatowany - radzę wybrać FAT 32, bo wtedy po instalacji xp będziesz mógł podłączać dysk koleżanki do dowolnego kompa mającego na dysku system win’98, win Me czy xp. Natomiast jeśli sformatujesz na NTFS, to nie będzie to już takie proste. Jednym słowem FAT 32 jest bardziej kompatybilny.

Jeśli w tym kompie są karty rozszerzeń (np. dźwiękowa) w gniazdach PCI, czy graficzna w AGP, to w BIOSIE wyłącz ich odpowiedniki zintegrowane na płycie głównej (są zazwyczaj gorszej jakości).

bart_kwiat wiesz co niebede nic wylaczal w biosie typu karta graficzna czy muzyczna bo jeszcze cos z****e i bedzie zle :/:/gdyby to byl moj komp to oczywiscie bym ryzykowal ale to niejest moj komp tylko kolezanki i tujest troszke inaczej wiec niebede sie w to bawil porostu chcem zainstalowac system xp a nie 98 poniewaz moiim zdaniem to winda xp jest o wiele leprz niz 98 :D:D.wracajac do dzialania w biosie to chem tylko ustawic zeby startowalo mi z cd a nie z dyskietki startowej i zeby bylo tak ze trzeba nacisnac dowolny klawisz zeby dokonac rozruchu z plyty cd :):slight_smile:

pozdro

no to już Ci pisałem:

wchodzisz do biosu (“Del”), potem do “advanced chipset settings” (albo podobnie) i ustawiasz tak, jak w moim poście “dokładna odpowiedź”.

no i oczywiście wyjmij dyskietkę z napędu, a do cd-romu włóż plytę Win XP (musi być bootowalna, bo inaczej z niej kompa nie uruchomisz)

ostatnie pytanie czy po zrobieniu tego wszystkiegoco piszecie czyli zmianie na (…)primary boot device" na “FLOPY”

“secondary boot device” na “CD-ROM”

“third boot device” na “HDD-0”

(…)bla bla bla bla

moge zrobic format uzywajac tylko plytki z winda Xp?? a nie przez jakas dyskietke startowa czy cos .

czyli krotko mowiac uzywajac plytki z systemem win xp tak jak bym instalowal pierwszy raz system na nowym kompie ??

pozdro i dzieki za udzielona mi pomoc :):slight_smile:

zerknij na opis instalacji http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=953 wczasie instalacji xp samo zapyta się czy chesz formatować partycje

to co tam jest opisane na tej stronie pysiu to ja wiem o tym bo instalowalem system uz kilka razy :slight_smile: :slight_smile: czyli po zmianie tego wszystkiego w biosie niemusze formatowac dysku za duskietki startowej i wpisywac chyba format c:\g czy jakos tak .i moge normalnie juz instalowac system ale uprzednio formatujac dysk :slight_smile: :slight_smile:

pozdro i thank’s for help

formatowanie będzie jedną z faz instalowania xp :slight_smile:

zobaczymy czy sie uda w najblizszym czasie sie odezwe i poinformuje all czy sie udalo :):slight_smile:

pozdro