Problem z komputerem - regularne zawieszanie się systemu

Witam

Od długiego czasu zmagam się z problemami z komputerem. Jest to swoiste fatum ciążące nade mną już od dawna i sam nie wiem co robić. Problemy zaczęły się kiedy postanowiłem wymienić swój stary dysk twardy 150 gb wd na 500 gb seagate oraz dołożyć trochę ramu. Zainstalowałem też windows 7 64 bity. Najpierw miałem problem z blue screenami ale poradziłem sobie - okazało się że problem leżał w sterownikach do karty sieciowej. Kupiłem nową i było ok. Ale pojawił się z czasem nowy problem który dręczy mnie do dziś. Mianowicie - komputer całkowicie się zawiesza i nic nie można zrobić tylko go zresetować. Zawieszanie nie łączy się z stresem komputera, jest losowe i częste (codziennie raz lub kilka razy). Najpierw myślałem że to może zasilacz. Kupiłem nowy, polecany na innym forum. Problem dalej trwał. Następnie myślałem że to ram - w końcu mam 4 kości - 2gb 2gb 2gb 1gb. Podobno niektóre płyty nie radzą sobie z 4 naraz. wyjąłem więc jedną potem drugą - nic. dalej się zawieszał. Pomyślałem więc że to dysk. Włożyłem swoją starą 150tkę i co? 3 miesiące bez żadnego problemu i wszystko działało! A więc winny był dysk pomyślałem - szkoda że nie mogłem go wysłać na gwarancje bo nie miał żadnych bad sektorów i jego stan był ok sprawdzany w różnych programach. No nic - kupiłem nowy dysk - 500gb wd. Sprawdziłem w programach - stan też ok. Włożyłem i co? i znowu obraz zamarza i nic nie da się robić tylko reset. Pomyślałem że może to wina połączenia - stary dysk jest podłaczany przez taśme a nowy przez kabel sata. próbowałem zmieniać gniazda na płycie głównej. Efekt? na 5 z 6 gniazd - na każdym się zawiesza. szóstego gniazda jeszcze nie sprawdzalem ale efekt juz znam. Pomyślałem więc że to kabel sata. Wymieniłem - dalej nic. Mam już dość, czasem czuje że gdybym sprzedał komputer i kupił nowy to i tak by coś nie działało - fatum. Co robić dalej? Zaktualizowałem też bios - nic nie pomogło. Podczas zawieszania słychać wiatrak na procesorze że zaczyna szaleć i szybciej się kręcić. Teraz myślę że może to być powód - grzejący się procesor. W końcu wiatraczek mi głośno chodzi. Tylko czemu przy starym dysku komputer się nie zawieszał? Co robić, pomóżcie prosze :frowning:

Mój komputer- windows 7 64bit. Procesor - Amd Athlon II x3 450 3215 mhz, 7gb ram ddr2, płyta główna gigabyte ga-ma770-us3 v2,0 karta grafiki ati radeon hd5670 1024mb, nowy zasilacz OCZ 700

temperatury - http://imageshack.us/photo/my-images/83 … turyh.jpg/

kdp8 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Z pośród wielu czynności jakie przeprowadziłeś nie widać w opisie obszernym żebyś robił sprawdzanie pamięci memtestem+ bootowalnym. Wyjmowałeś i zostawiałeś jedną, dwie , a testy. To że na programie do dysków pisze ok nie musi oznaczać że tak jest na pewno , SMART dysku i podgląd parametrów może coś wykazać. Zainstaluj inny program do sprawdzenia temperatur czy potwierdzi się wyświetlana 80 stopni i od czego od procesora np. HW Monitor.

Sprawdzenie sprzętu komputer-sie-wylacza-t498828.html#p3137602

Wziąwszy pod uwagę, że dokonałeś już wymiany dysku twardego, wymiany przewodu IDE dysku, a także fakt, że dysk ATA 150 GB pracuje prawidłowo , wychodzi na uszkodzenie płyty głównej w obszarze kontrolerów SATA.

Można jeszcze spróbować z aktualizować stery od płyty głównej jak są nowsze od zainstalowanych. Od chipsetu zaczynając i zrobić ustawienia domyślne biosu ale jak wgrywałeś bios to powinny się domyślne ustawić ale spróbować można . Jak dalej będzie problem to podejrzenie Pana Poraj , są jak najbardziej zasadne. Chyba że ktoś jeszcze będzie miał jakieś pomysły.

…i głowa do góry, nie ma czegoś takiego, jak fatum komputerowe. Widzę, że poruszyłeś wszystkie fora

internetowe.

Sprawdź podzespoły, jak już radzono wyżej zwłaszcza procesor, dziwne, że pod HDD 150 wszystko działa,

osobiście przeprowadziłbym test HDD 500GB instalując na nim inny system Windows XP lub jakiegoś Linuksa

może zmień tryb pracy dysku na AHCI wtedy system ci może nie startować więc

http://pclive.pl/porady-komputerowe/win … ows-7.html

oraz zainstaluj sterowniki do chipsetu oraz ahci

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … /download/

Ok dziękuję za pomoc. Pamięci sprawdzałem memtestem. Spróbuje wprowadzić w życie wasze rady i dam znać co i jak. Jeśli chodzi o płyte główną to gdybym wiedział, że to napewno powód moich problemów, to dzisiaj już kupiłbym nową. No ale znając moje szczęście to kupie płyte, wydam kilkaset zł, a potem i tak okaże się, że to nie to :smiley: Dlatego narazie próbuje dociec co może być przyczyną.

jak tak dalej pójdzie to ty prędzej kupisz nowy komputer niż naprawisz ten

a jesteś pewien że dysk nie ma żadnych bad sektorów w miejscu ładowania się plików systemu? bo to raczej tak wygląda

Jeden z dwóch zawieszających się dysków został przeskanowany i nie zawierał żadnych bad sectorów. A pamiętaj że działałem na dwóch nowych dyskach różnych firm - wd i seagate. I na oby dwóch się wieszał komputer. Raczej mało prawdopodobne żeby w dwóch dyskach naraz były bad sectory akurat w tych miejscach ładowania plików systemowych. Komputer nie wieszał się tylko przy pracy na starym jak świat dysku wd 150gb.

http://imageshack.us/photo/my-images/542/dyskv.jpg/ tutaj jest ten nowy dysk który się wiesza. Może tu coś jest nie tak, bo ja nie znam się na tym kompletnie

to niech zainstaluje system na ostatniej partycji i będziemy wiedzieć

Tutaj jeszcze jakieś informacje może coś komuś powiedzą

http://imageshack.us/photo/my-images/821/info1q.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/542/info2g.jpg/

Ps przeskanowałem nowy dysk hd tune i wg niego uszkodzonych bloków na dysku brak.

Dodane 16.09.2012 (N) 15:48

Mam tu link do temperatur z programu HW Monitor. Zastanawia mnie temperatura - 80 stopni - TMPIN2 - co to jest i czy to też może być przyczyną zawieszania się? Ta temperatura przewinela sie tez w programie speedfan.

http://imageshack.us/photo/my-images/802/info3k.jpg/

Ta temperatura to mostek północny otwórz komputer i sprawdź czy cie oparzy jeżeli tak to się przegrzewa

podkręcałeś procesor ?? albo ram ??

Nic nie podkręcałem - nie potrafie :smiley: W którym miejscu jest ten mostek północny? Od jakiegoś czasu wiatraczek na procesorze rzęzi przez pierwsze 3 min po włączeniu i wydaje mi się że nie działa z pełną mocą. I tam jest jedno dosyć gorące miejsce ale jeszcze dziś sprawdze dokladniej. Tylko nie wiem czy to może być przyczyna, bo czy to możliwe że przy starym dysku temperatura była tam mniejsza na tym mostku?

Możliwe! Stary dysk pracuje w innym (IDE ATA), a przede wszystkim sprawnym kontrolerze.

Ponadto powinieneś “na teraz” nasmarować ośkę wentylatora procesora. Skoro “rzęzi” to jest konieczne!

Dzięki za pomoc, jak znajde chwilkę to się tym zajmę i dam znać co dalej. :slight_smile:

sprawdz oba radiatory na płycie(oprócz procesora)

mi się bardziej wydaje że kontrolerem jest Mostek południowy ale program może źle pokazywać co komputerowi przegrzewa się

Czy autor tematu rozwiązał już swój problem?

Stoję przed podobnym dylematem - dostałem od kolego płytę główną MSI MS-7255. Na samym wstępie przyuważyłem wypukły kondensator (leżący blisko CPU i połączony równolegle z 4 identycznymi), więc wymieniłem go na inny (ta sama pojemność, większe napięcie, taki był pod ręką). Podłączam ją pod prawie identyczny zestaw (on Pentium D, ja C2D, obydwoje 2x1GB ram, dyski SATA i nagrywarka ATA). Na początku było ok, potem (po instalacji systemu) sprzęt zaczął się zawieszać po 5-20 minutach od uruchomienia. Po zawieszeniu można jedynie zresetować, nic nie działa. U kolegi płyta chodziła ok. 1 roku bez żadnych problemów. Zasilacz mam ok, od 6 lat działa świetnie (Chieftec 450W, swego czasu bardzo polecany na forach). Czy przyczyną mogą być kondensatory, bądź przyczyna leży gdzie indziej? Nie mam możliwości podmiany zasilacza ani dysku ani możliwości kupna nowych kondków (obecny pochodzi z odzysku sprawnej lecz starej płyty).