Problem z komputerem - regularne zawieszanie się systemu

Kondensator powinien być identyczni a nie trochę inny taki sprzęt jest bardzo wyczulony na wszelkie wahania.

wydaje mi się że napięcia się wahają i dlatego tak się dzieje ale równie dobrze może się któryś mostek przegrzewać(procesor nie bo by błędami sypał albo restart)

Interesuje się elektroniką tak porządnie, więc wiem co wkładać :slight_smile: Ta sama pojemność, lecz większe napięcie - powinno być ok.

Jakie jest dopuszczalne procentowe odchylenie napięć zasilacza?

Postaram się jutro sprawdzić, czy mostki się grzeją.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_komputera

Napięcia wynoszą: 3.28V, 12.019V, 5.011V także mieszczą się w widełkach.

teraz tak ale jak się rozgrzeją to co

Po około 2-godzinnej ciągłej pracy napięcia są takie same, więc to chyba nie jest wina zasilacza?

Możesz podać temperatury podzespołów z programu np. HWMonitor czy HWiNFO. Robiłeś testowanie pamięci memtestem+. A stan dysku zprogramu HDTune z zakładki Health i mozna zrobić scan error czy wszystkie pola sektorowe będą zielone.

Temperatury:

  • grafika - 50 stopni

  • procesor - 48 stopni

  • dyski - 41 stopni

Dyski skanowałem HDTune i wszystko jest ok. Pamięci nie były skanowane.

Jednak, jeżeli dysk, pamięci, grafika, CPU czy temperatury były by niewłaściwe to i u mnie i u kolegi były by problemy (których nie było). Problemy się zaczęły dopiero po przełożeniu płyty, ale nie wierzę, by były spowodowane zasilaczem. Sprawdzałem, czy prawidłowo wlutowałem kondensator, lecz wszystko jest ok. Później spróbuję uruchomić sprzęt z pendriva na jakimś linuxie.

po zmianie płyty zalecane ale nie wymagana jest reinstalacja systemu

a jak została przełożona płyta główna to sterowniki od chipsetu zostały odinstalowane i zamienione na nowe??

Instalacja obowiązkowa, po zmianie płyty system padł. Instalowałem 2 razy (natchnęło mnie że instalka mogła się spieszyć), lecz za każdym razem to samo. Sterowników żadnych nie instalowałem dla płyty (Win 7 ma tam coś w sobie + do obecnej nigdy nie musiałem instalować). Dodatkowo, kolega na felernej płycie również nie instalował i chodziło mu bez problemu.

Dla pewności sprawdziłem wczoraj również chłodzenie mostku północnego. Radiator był “nieciekawy” (widoczne i wyczuwalne “prążki”), toteż wyszlifowałem mu spód drobnym, wodnym papierem ściernym i nałożyłem pastę Arctic Silver 5 - bez zmiam.

a jaka to płyta główna

MSI P4M890M

http://pl.msi.com/product/mb/P4M890M-L-IL.html

zainstaluj inny system

zobaczymy czy na nim też będą problemy

możesz zainstalować np windows 8

Zabrałem się jeszcze raz za płytę. Na początek przeleciałem pamięci memtestem do ok. 150% (tak wiem że powinno być 200-300% ale nie chciało mi się czekać). - brak błędów. Wymieniłem dziś jeszcze jeden kondensator, na tej samej linii, co uszkodzony, ponieważ był lekko wypukły od dołu (cholerne lutowanie bezołowiowe, prawie bym ścieżkę uszkodził!). Tak samo jego pojemność była 3300uF, natomiast nie ruszałem tych 1800uF (cóż za niestandardowa pojemność). Podłączyłem wszystko. 2 godziny komp chodził w biosie i było ok (linux mi z pendriva nie chciał wystartować, gdzie na lapku chodził bez problemu - dystrybucja DSL). Zainstalowałem Win 7 (niestety innych windowsów nie mam, a ściągać to ja będę tydzień :smiley: ) i odpaliłem OCCT na CPU 3x10 minut z 2 minutowymi przerwami. Nic się nie wysypało, płyta chodzi pięknie (coby nie zapeszać!), temperatury w idle na CPU mam 45stopni C, w stresie ok. 67stopni C (chyba są ok?). Wygląda na to, że w moim przypadku należało wymienić największe kondensatory zasilające CPU (również ten wyglądający na “dobry”).

Myślę, że sprzęt będzie w końcu działać bez problemów, dziękuję forumowiczom za cenne rady (szczególnie pawcio1212) i w razie gdyby ktoś miał taki problem - naprawdę sprawdzić kondensatory i używać jakiś programów do stresowanie CPU :slight_smile:

Dodane 29.09.2012 (So) 12:03

Za szybko powiedziane. Problem powrócił. Jak wcześniej, objawia się tylko przy uruchamianiu czegokolwiek (póki stoi na pulpicie/folderach to jest ok). Możliwość złego zasilacza też już odrzucam - na innej płycie chodzi ok. Wyczerpały mi się pomysły, jakieś porady?

Dopiero teraz mogłem zająć się radiatorem przy płycie głównej. Wymieniłem go na nowy wraz z pastą. Jednak to nie pomogło - temperatura TMSPIN2 dalej wynosi ok 80 stopni, pozostałe temp TMSPIN1 i TMSPIN0 są w okolicach 40 stopni ale co jakiś czas na wykresie widziałem ich bezzasadne chwilowe skoki do 90 stopni. No i dalej się zawiesza. Co robić dalej? Osobiście mam 2 rozwiązania - wymienić płytę główną lub dalej próbować jakoś ochłodzić te mostki. W związku z tym mam pytanie - jeżeli wymiana płyty głównej to jaką byście polecali? Szukam jakiejś solidnej, porządnej - złącze AM3, DDr2, polećcie jakąś dobrą prosze. Drugie pytanie - czy jest jeszcze sens próbować obniżać temperature tych mostków zanim wymienie płyte i jak już to jak to zrobić? kupić jakiś radiator dodatkowy, wentylator, czy coś? Jak tak to jaki konkretnie model byście polecali? Na moim miejscu wymienilibyście płytę, czy też dalej próbowali coś kombinować z chłodzeniem?

Pozdrawiam

Jeżeli mostki się tak poważnie grzeją to (wg. mnie) jest problem natury elektrycznej. Zapewne gdzieś jest zwarcie, stąd taka temperatura. Z czasem to się będzie tylko pogarszać. Mógłbyś sprawdzić napięcia na zasilaczu, powinni być nieco zaniżone, jeżeli jest gdzieś zwarcie (może być i tak, że jest to niezauważalny spadek).

W moim przypadku natomiast, sprzęt się wiesza losowo. Dziś odkryłem, że tak długo, jak OCCT stresuje CPU - wszystko jest ok. Gdy tylko wyłącze stres - zwiecha po kilku sekundach… Z ciekawości wyłączyłem funkcję C1E (automatyczna modyfikacja częstotliwości CPU) - może pomoże :slight_smile:

@Madman07 radziłbym ci dodatkowo zmniejszyć trochę taktowanie procesora i zobaczyć

@kdp8

raczej nowa płyta chyba że za pare miesięcy kupujesz to możesz spróbować kupić radiator ale to trudno dostać

DDR 2 teraz już trudniej dostać ja bym kupił AM3+ z DDR3 oraz pamięci

płyta główna Asus m5a97 gotowa dla win 8 za 315

http://www.proline.pl/?p=ASUS+M5A97+R2

oraz pamięci ram Kingston 2x2GB

http://www.proline.pl/?p=KHX1600C9AD3B1K2%2F4G

Wolałbym jednak DDR2. Mam 7gb tej pamięci i szkoda by mi było się ich pozbywać, natomiast nie ma chyba jakiejś kolosalnej różnicy jakościowej pomiędzy ddr2 a ddr3.

ASUS M4A785D-M PRO - co powiecie np o tej płycie? I generalnie na co patrzyć przy zakupie płyty? Wiem że socket AM3, albo Am2+, DDR2 ale jakieś inne parametry trzeba też brać pod uwagę? Jak z producentem? Czytałem że polecane są głównie Gigabyte, Asus - zgadzacie się z tym?

Przypomnę mój komputer: Procesor - Amd Athlon II x3 450 3215 mhz, 7gb ram ddr2, płyta główna gigabyte ga-ma770-us3 v2,0 karta grafiki ati radeon hd5670 1024mb, asilacz OCZ 700

Pozdrawiam

zasilacz potęzny masz a płyta do “dupy”

tą co pokazałeś płytę to ona jest archaiczna

a co do pamięci ram to wydajnościowo jest mała różnica ale conowo 3 krotna na korzyść ddr3(do 10% może nawet być)

co rok temu było dobre jutro już może być słabe to nie telewizor że przez 10 lat jest dobry tylko komputer który przeżyje max 3-4 lata po czym jest już przestarzały

ja ci polecałem płytę główna która dale możliwość rozbudowy

jeśli komputer nie jest ci potrzebny do najnowszych gier(3-2 lata) to możesz wziąć tą co podałeś

komputery to dziedzina na która nie patrzy się aktualnie tylko co najmniej 2 lata w przód a ty patrzysz 2 lata w tył(niestety taka prawda)

aby wybrać dobrą płytę główną musisz patrzeć na:

  • pamięci muszą być ddr3 ponieważ kosztują 3 razy mniej od ddr2 za tą samą pojemność oraz czy obsługuje conajmniej częstotliwośc ddr3 1600

  • czy obsługuje sata 3

  • obsługa am3+

  • musi posiadać kartę LAN 1 Gb/s

  • 100% wysokiej jakości kondensatory polimerowe(opcjonalnie ale powinny być)

  • PCI-E x16 2.0

To co podałem to komputer który obsłuży rozbudowę nawet na 4 lata plusem takiego procesora jest możliwość łatwiej wymiany np płyty głównej zostawiając procesor albo odwrotnie.

PS tak zgadzam się z tym że polecane są gigabyte i asus

Ok może rzeczywiście masz racje. A poleciłbyś jeszcze jakieś inne dobre płyty z ddr3 tak żebym miał porównanie? No i dziekuje za pomoc i wyjaśnienie tego na co patrzeć :smiley: