Problem z komputerem (wentylatorek przy karcie graficznej)

(Vibixior) #1

Witam, od jakiegoś czasu mam pewien problem, tyczy się on ciągłych restartów i zawieszeń.

Zaczęło się od tego że komputer się nie chciał włączyć, nie wiedząc o jest powodem to najzwyczajniej w świecie go przeczyściłem.

Po tym komputer ruszył, przez pewien czas było ok lecz problem wrócił 2 dni temu.

Komputer zaczął się restartować i zacinać.

Wczoraj zauważyłem że wentylator w zasilaczu stoi a więc znów rozkręciłem, przeczyściłem i działa do tej pory.

Lecz dzisiaj znów komputer nie chciał się włączyć i powtórka z czyszczenia.

Znów zadziałał lecz niepokoi mnie temperatura, w SpeedFanie 4.43 temp1 często przekracza 50+, rozumiałbym to gdyby wiatraczek nie działał lecz wczoraj go naprawiłem.

Co mogę z tym zrobić i w ogóle temp1 w SpeedFanie 4.43 to jest temperatura czego?

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

(Alonewolf) #2

Pożycz od kogoś znajomego zasilacz i podłącz. Przetestuj procesor, RAM, dysk. Podociskaj wszystkie kable zasilające oraz sygnałowe do urządzeń. Wepnij porządnie RAM (mi też parę razy zrobiła psikusa restartując kompa) i przeczyść sprężonym powietrzem sloty. Zrób zdjęcia SpeedFana i zamieść je na forum. Podaj dokładną konfigurację sprzętową.

(Vibixior) #3

Co do zasilacza to mogę mieć problem z pożyczeniem ponieważ każdy kto mi przychodzi do głowy ma laptopa.

Wszystkie kable dociskałem, sloty czyściłem.

RAM również dobrze docisnąłem.

Zdjęcie SpeedFana i konfigurację sprzętową umieszczę później ponieważ teraz nie jestem u siebie w domu.

I chciałem jeszcze się zapytać jakie znaczenie to wszystko ma?

Ponieważ wydaje mi się że te wszystkie rady nie zmienią zbyt wysokiej temperatury.

A oto zdjęcie speedfana:

(Alonewolf) #4

Sprawdzając CPU, GPU, RAM i HDD - dowiesz się które z nich (być może) jest uszkodzone (owa wysoka temperatura) - ewentualnie wykluczysz uszkodzenia tych części. Skoro nie możesz pożyczyć od kogoś zasilacza - wykluczając pozostałe elementy zostanie tylko on. Czy w ostatnim okresie czasu kupiłeś jakąś nową część ??

(Vibixior) #5

Zaraz wezmę się za sprawdzanie lecz zostaję pytanie jak sprawdzić bo szczerze mówiąc nie wiem (jestem trochę zielony, ale pewnie już to zauważyłeś).

Ostatnia część była wymieniana ponad rok temu.

(Mateusz Rogolski2) #6

ZIelony czy też nie, pomoc nalezy się. Podaj konfigurację komputera:P

(Vibixior) #7

Procesor: AMD Athlon XP 2200+

Karta graficzna: NVidia GeForce FX 5200

Zasilacz: Atlon EPS-350ATX

Przy otwarciu komputera zauważyłem że ciepło pochodzi z karty graficznej (nie wiem czy to w ogóle możliwe), wentylatorek karty graficznej zacina się, to może być powód restartowania się komputera?

(kowal.luk) #8

oczywiście, karta się przegrzewa, i pewnie już się "przegrzała". jeśli są restarty to przy jakich czynnościach, pewnie zasilacz i karta padły.

(Vibixior) #9

Myślę jednak że zasilacz jest ok.

Wiatraczek czyściłem lecz dalej się zacina i chodzi bardzo wolno więc zostaje mi wymiana go.

Osobiście nigdy nie wymieniałem żadnej, mógłby ktoś tak w miarę jasno wytłumaczyć krok po kroku jak to zrobić?

(Agatonster) #10

Xafugi ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

(Alonewolf) #11

Tu są porady odnośnie wymiany chłodzenia (stosuje się tak samo na CPU jak i GPU):

wymiana-wentylatora-karcie-graficznej-t107990.html

nakladanie-pasty-termoprzewodzacej-cpu-polecane-pasty-t72248.html

Jeśli jesteś kompletnym laikiem, poproś kogoś znajomego (najlepsza opcja) kto zna się na komputerach lub udaj się do serwisu.

(Vibixior) #12

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Myślę że zmienię cała kartę graficzną ponieważ przy tej starej karcie nie opłaca się już nic robić.

Pozdrawiam i proszę o zamknięcie tematu :).