Problem z komputerem

Witam.Ostatnio z moim komputerem dzieje się coś dziwnego, przy uruchamianiu wyświetla się komunikat “floppy disk(s) fail (40)”. Po naciśnięciu klawisza F1 system się uruchamia normalnie, jednakże po kilku minutach normalnego działania zawiesza się. Przy uruchomieniu w trybie awaryjnym dzieje się to samo. Format również nic nie pomógł. Co więcej za pierwszym razem zawiesił się nawet instalator. Dodam ze Linux Mandriva reaguje tak samo. Zanim się to wszystko zaczeło zainstalowałem SP3 jednak wątpie żeby to było przez to. Proszę o szybką pomoc. Pozdrawiam.

Sprawdź kabel łączący napęd dyskietek z płytą główną. Odłącz stację dyskietek i zobacz jak wtedy komputer reaguje.

Po odłączeniu stacji, wejdź do biosu i załaduj ustawienia zoptymalizowane.

Stacje odłączyłem i nic nie dało ale czy to możliwe żeby komputer się przez to zawieszał?

Najpierw załaduj ustawienia: Load Optimized Defaults, a potem wyłącz kontroler w biosie: Standard CMOS Features->Drive A, ustaw na None.

Ok dzięki za pomoc. Jutro sprawdzę i dam znać czy pomogło. :slight_smile:

Przy okazji wymień bateryjkę na płycie głównej, mogła się już wyczerpać,

stąd nieustalone stany w pamięci NVRAM, mogące skutkować takimi i innymi błędami.

Najczęściej jest to “pastylka” CR2032.

Po jej wymianie zastosuj się do wcześniejszych sugestii, czyli reset BIOS do ustawień Setup Default.

Witam ponownie :slight_smile: Okazało się jednak iż te porady nic nie dały. Komuter nadal się zawiesza. Czy może to być wina dysku twardego?

Zobaczymy. Daj odczyt danych SMART dysku twardego z programu HD Tune. Znajdziesz je w zakładce Health.

Podłączyłem dysk do innego komuptera i odczyt jest taki:

Zrobiłem również skanowanie błędów ale też nic nie wykryło.

No nie jest tak do końca dobrze. Pojawił się niestety jeden zły sektor. Na razie jest dobrze, gdyż są zapasowe sektory, ale coś się dzieje z tym dyskiem.

Czyli mam próbować ze zmianą dysku?

Jeżeli dysk jest nowy i ma gwarancję, to możesz go wymienić.

Najprawdopodobniej nie jest to wina dysku gdyż po jego wyjęciu zabootowałem DSL z płyty i zawiesił sie po 8-9 minutach.