Problem z komunikacją w sieci LAN

Mże ktos miał podobny problem lub przynajmniej ma pomysł gdzie szukać rozwiązania…

Mam sieć lokalną składająca sie z 3 komp. (2x win98, 1xXP). XP udostępnia drukarkę w sieci, jeden win98 udostępnia dysk z danymi. W otoczeniu sieciowym (na win98) widze przeważnie 2 kompy z win98, ten z XP widoczny jest tylko czasami (nie wiem od czego to zależy). Pozatym czasami kiedy uruchamiam kompa z win98 i ma podłączyć udostępnioną drukakę (z XP) to system twierdzi ze nie może uzyskać połączenia, ale kiedy pingam na tego XP to dostaje odpowiedż (ale tylko pingając na jego IP bo po nazwie nie rozpoznaje go), a kiedy wpisuje “net use LPT2 \IP\drukarka” twierdzi że komputer jest niedostępny. Po którymś z kolei ponownym uruchomieniu kompa udaje sie podłączyć drkarkę.

Ale nawet jak podłączy drukarkę to nie pokazuje tego kompa w otoczeniu sieciowym, możne wyświetlić udostępnione przez niego zasoby sieciowe używając nie nazwy a adr IP.

Gdzie leży problem czy po stronie win98 czy XP, a może okablowanie??

Nie jestem ekspertem w tych sprawach ale wygląda mi że wina jest po stronie XP Coś masz na nim skonfigurowane nie tak, ale możliwości jest sporo a ty podałeś za mało danych. Masz frewalle poinstalowane? Jakie? Który SP na XP (nie wiem jak sie jego własna zapora zachowuje)? I jak masz sprawe z przydziałami wewn IP rozwiązaną? Z mojego skromnego dośw wiem ze lepiej działa sieć zarządzana przez router niż kiedy DHCP jest na jednym z kompów w tej sieci który jest w niej na równych prawach (nie serwer).