Problem z konfiguracją routera (Pentagram Cerberus p 6311-07a)

Witam, 

 

Mam problem z moim routerem Pentagram Cerberus p 6311-07a. Chciałbym skonfigurować go tak aby działał na dwóch komputerach. Na jednym komputerze jakoś udało mi się go skonfigurować jednak gdy mam podłączony router z drugim komputerem to dioda miga. Podejrzewam, że być może jest to problem konfiguracji routera między drugim komputerem, jednak mogę się mylić. Mógłbym prosić o pomoc?

nomyzs93c

Proszę zapoznać się z tematem i poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj, umieszczonego w prawym dolnym rogu swojego posta, następnie opcji Użyj pełnego edytora, znajdującej się pod edytowanym postem.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

NAT włączony?

Spóbuj skonfigurować router na podstawie tego opisu :arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/podstawowa-konfiguracja-domowego-routera-t363862/ i w razie jakichś problemów, napisz na jakim etapie pojawia się problem.

Tak

 

Router skonfigurowałem według poradnika. Wszystko oprócz dwóch opcji na pierwszym screenie miałem identycznie ustawione. Z pozostałymi próbowałem kombinować ale nic nie wychodziło. Dla Mnie jest to po prostu czarna magia. Byłbym bardzo wdzięczny gdyby znalazła się osoba, która potrafiła by mi pomóc rozwiązać ten problem.

Pokaż wynik komendy ipconfig /all z wiersza poleceń dla obu komputerów.

Konfiguracja IP systemu windows

        Nazwa hosta . . . . . . . . . . . : Komputer1
        Sufiks podstawowej domeny DNS . . . . . . :
        Typ węzła . . . . . . . . . . . . : Nieznany
        Routing IP włączony . . . . . . . : Nie
        Serwer WINS Proxy włączony. . . . : Nie

Karta Ethernet Połączenie lokalne:

        Sufiks DNS konkretnego połączenia :
        Opis . . . . . . . . . . . . . . :  Karta Fast Ethernet zgodna z VIA
        Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-0B-6A-C0-D5-F3
        DHCP włączone . . . . . . . . . . : Tak
        Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak
        Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.255.0
        Brama domyślna. . . . . . . . . . : 192....


Konfiguracja IP systemu Windows

        Nazwa hosta . . . . . . . . . . . : ppp-f21690a2380
        Sufiks podstawowej domeny DNS . . . . . . :
        Typ węzła . . . . . . . . . . . . : Nieznany
        Routing IP włączony . . . . . . . : Nie
        Serwer WINS Proxy włączony. . . . : Nie

Karta Ethernet Połączenie lokalne:

        Sufiks DNS konkretnego połączenia :
        Opis . . . . . . . . . . . . . . :  Realtek RTL8169/8110 Family Gigabit
Ethernet NIC
        Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-0F-EA-54-BA-DF
        DHCP włączone . . . . . . . . . . : Tak
        Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak
        Adres IP autokonfiguracji . . . . : 169.254.28.95
        Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.0.0
        Brama domyślna. . . . . . . . . . :

Brakuje danych z drugiego pc, ale z tego co podałeś wynika, że system nie może odnaleźć bramy domyślnej. Sprawdź czy w ustawieniach karty sieciowej jest ustawione aby adresy były pobierane automatycznie. Jeśli tak właśnie było to daj statyczne i podaj:

Ip: 192.168.1.2

Maska 255.255.255.0

Brama i DNS: adres routera czyli domyślnie 192.168.1.1

Wpisałem wszystko tak jak napisałeś jednak bez pozytywnych rezultatów. Pamiętam, jak miałem wcześniej ustawione na automatyczne to wszystkie wejścia na routerze działały poprawnie. Ustawił mi to informatyk za małą kwotę. Jednak było to pare lat temu, nie pamiętam co jak i gdzie ustawił , że wszystko działało. Nie chciałbym mu tego drugi raz zlecić , więc dlatego szukam pomocy tutaj.

Sprawdź czy na routerze rozdawane są adresy z dhcp. Na innym komputerze internet działa? Możesz pokazać jego ipconfig?

Tak, internet działa na jednym komputerze bezproblemowo. Niżej podaję ipconfig z pierwszego komputera na którym jest internet.

Konfiguracja IP systemu Windows


Karta Ethernet Połączenie lokalne:

        Sufiks DNS konkretnego połączenia :
        Adres IP. . . . . . . . . . . . . : 192.168.1.101
        Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.255.0
        Brama domyślna. . . . . . . . . . : 192.168.1.100

Adres routera z jakiegoś powodu nie jest standardowy, ale zmieniony na 192.168.1.100 i taką też podaj bramę i DNS na drugim komputerze gdzie nie ma neta, ponieważ z jakiegoś powodu nie dostaje automatycznie adresu z dhcp. Ip ustaw np. Na 192.168.1.103.

Ustawiłem tak jak mi proponowałeś , ale niestety nic się nie zmieniło Podczas gdy ustawiam na automatyczny to wtedy na pasku zadań wyświetla mi się, że połączenie ma ograniczenie lub brak łączności, to tak jakby w ogóle nie pobierało adresu ip. Przy drugiej opcji ustawiam tak jak zalecasz to wtedy o dziwo łączy się ale i tak internetu nadal nie ma. Dodam jeszcze, że w połączeniach sieciowych mam dwie ikonki połączeń (połączenie 1394, oraz połączenie lokalne).

Wygląda na problem z konfiguracją samego komputera, już nie routera. Zmieniłeś ostatnio coś w systemie?

Nic nie zmieniałem. Od wczoraj mam świeżo wgrany system (XP sp3).

Sterowniki do karty sieciowej i chipsetu wgrane?

Odpowiedź na ping 192.168.1.100 w wierszu poleceń jest? (przy ustawieniach jak pisałem wcześniej).

Wszystkie najbardziej potrzebne sterowniki zainstalowałem. W pomiarze pingu wyszło mi coś takiego.

Badanie 192.168.1.100 z użyciem 32 bajtów danych:

Upłynął limit czasu żądania.
Upłynął limit czasu żądania.
Upłynął limit czasu żądania.
Upłynął limit czasu żądania.

Statystyka badania ping dla 192.168.1.100:
    Pakiety: Wysłane = 4, Odebrane = 0, Utracone = 4 (100% straty),

Łączysz się przewodowo czy bezprzewodowo?

Ten adres jest domyślny w Cerberusach.

Jakim cudem ma odpowiedzieć na ping jak ewidentnie widać, że nie dostaje IP z DHCP tylko z autokonfiguracji (adres link-local).

Zauważyłem że nie dostaje z dhcp, dlatego pisałem aby wpisać ręcznie adresy.

Chłopaki! Wykombinowałem coś innego. Znalazłem stary modem (ADSL ZTE ZXDSL 852). Używałem go kilka lat temu kiedy miałem jeden komputer. Posiadał on kabel z wejściem pod usb. Pomyślałem, że może uda mi się go podłączyć pod obecny. I co? Udało się! Dioda na routerze świeciła się a nie migała. Myślę, że coś z moim starym kabelkiem było nie tak chodź działał bo wyświetlał się w komputerze jak i na routerze. Od tej pory wszystko hula, że aż miło. Także Moi Drodzy dziękuję bardzo za wszelaką pomoc. Pozdrawiam :wink: