Problem z lanem win xp HE win xp prof

(Karolmeks) #1

Witam wszystkich

przeszukałem masę wątków dotyczących tego problemu ale nie mogłem rozwiązać swojego problemu.

Opiszę zatem swoją konfigurację

na pierwszym kompie

Adres IP 192,168,1,4

maska 255,255,255,0

brama domyślna 192,168,1,1

dns

194,204,159,1

194,204,152,34

na drugim kompie

IP 192,168,1,2

maska 255,255,255,0

brama 192,168,1,1

dns 194,204,159,1

194,204,152,34

kompy połączone hubem surecom

internet działa bez problemu

problem pojawia się przy przeglądaniu zasobów kompa z xp HE pojawia się kompunikat:

\drugi nie jest dostępny. Możesz nie mieć urawnień do używania tego zasobu sieciowego. Skontaktuj sie z administratorem tego serwera, aby uzyskać uprawnienia dostępu.

Odmowa dostępu

Z kompa z xp HE bez problemu mogę przeglądać udostepnione zasoby kompa z xp prof

Zainstalowane zarówno protokoły tcp ip jak również udostępnianie plików i drukarek i klient sieci ms network

próbowałem wyłączyć zaporę ogniową w xp i nic nie dało rezultatów

cała konfiguracje wg mnie jest chyba ok więc o co może chodzić??

na każdym kompie uaktywniłem konto gość

w wins ustawiłem opcję włącz system netbios przez tcp/ip

bardzo proszę o pomoc

pozdrawiam

Sprawdziłem system plików na kompie z xi prof mam fat 32 a na kompie z xp he na każdej partycji ntfs

czy to może być ten problem ??????

pozdrawiam

Update:

niestety nie jest to zależne od systemu plików.

podłączyłem drugi dysk z ntfs i też nie ma dostępu do tamtego kompa

nie mam pojęcia dlaczego.

pozdrawiam

i z góry dziękuję za jakąś odpowiedź

(Farall) #2

Miałem kiedyś podobny problem ale dotyczył tylko niektórych udostępnionych folderów na jednym kompie, nie wszystkich bez wyjątku. Mimo udostępnienia nie dało się wejść i koniec. Zauważyłem że było to zawsze na partycjach NTFS. Nie wiem czy to jest powód - inne na tym samym kompie były też na NTFS a wejśc się dało. Pomogło mi założenie od nowa innych folderów, udostępnienie i przekopiowanie do nich zawartości tych, na które wejść się nie dało. Do dziś nie wiem o co w tym chodziło, problem się rozwiązał i przestałem nad nim mysleć. Jeśli u ciebie nbie da sie wejśc na żaden udostepniony folder na jednym z kompów to nie wiem czy "moja" metoda cokolwiek ci da :frowning:

Zastanawia mnie jeszcze jedno - na obu tych kompach masz wewnetrzne IP ustawione na sztywno czy jeden jako host nadaje IP temu drugiemu? Z sytuacją nr 1 nigdy sie nie spotkałem i nie wiem czy to nie ma jakiegoś wpływu na udostepnianie. Tak na zdrowu rozum nie powinno ale może o czym nie wiem... Jesli masz tak u siebie to zmień i zobacz czy to coś dało. Powodznia

(Karolmeks) #3

niestety zmiana IP nie pomogła :frowning:

(Farall) #4

A zmiana konta z którego próbujesz wejśc na te foldery? Może stwórz nowe konto administratora z pełnymi prawami i spróbuj? Zarówno windowsy xp jak i partycje NTFS mają strasznie rozwinięte te sprawy z prawami dostępu do plików. Może te foldery masz udostępnione tylko dla jakiegoś konkretnego konta lub grupy kont (typu administratorzy) Jesteś pewien że opcje udostępniania są takie same na obu kompach? Nie wiem za bardzo jak ci pomóc więc podaję takie różne pomysły, może na coś sam wpadniesz, może coś przeoczyłeś... :? Napisz jak ci idzie, narka :slight_smile:

(Aladar) #5

Witam sprobuj tak :slight_smile:

wybierz z paska start - uruchom wpisz tam `92.168.1.4 (enter) oczywiscie na drugim kompie

jak nie zadziała to sprawdz

wybierz z paska start - uruchom wpisz tam cmd i (enter) pojawi sie okno a tam wpisz ping 192.168.1.4 i sprawdz ping do piwerwszego kompa

a i oczywiscie wyłacz firewall lub przypisz IP

(Farall) #6

Z całym szacunkiem Aladar - z powyzszego cytatu wynika ze kompy się widzą, więc nie wiem czy ma sens sprawdzanie pingów. Chyba że chciałes uzyskać przez to coś więcej o czym juz nie napisałes. Jeśli tak to może napisz :?

(Dodresiarza) #7

Problem stary jak świat, i już opisywałem go w innym wątku. Nie czytałem wszystkich tematów więc jesli napisalem o czyms co zrobiles nie denerwuj sie. Po pierwsze powinienes skonfigurowac sieci, samo wpisanie danych w TCP IP nie wystarczy. Weź w moim miejscu sieciowym skonfiguruj sieć w domu lub małej firmie i pamiętaj że oba kompy muszą być w tej samej grupie roboczej zrób to i resetuj na obiu kompach. Jesli net dziala to wina nie dodanie sie do sieci o ktorym wyzej napisalem. Tak naprawde to czesta dolegliwosc XP - zanikanie sieci danych. Jednak Rob to pare razy i w koncu pojdzie. Za kazdym nastepnym razem zmeniaj grupe na jakas i nie restetuj a potem zmien na ta sama i resetuj. W koncu sie uda. W kazdym razie operacje te przeprowadzaj na kompie gdzie wyswietla blad w grupie roboczej . Z tym brakiem dostepu. Pozdrawiam poczytaj watek na tej stronie: Kolejny problem dwa kompy xp w sieci i tam jest pare cennych wskazowek!

Kiedys, choc nie pamietam mialem problem z kontami goscia ze mi nie chodzily pliki na sieci, najlepiej je powyłaczaj. Niestety nie moge sobie przypomniec czego to dotyczylo ale moze cos pomoze i wyprobuj wczesniejsze rady.

(Tarkwin) #8

Ważne jest, abyś stwożył na komputerze z XP pro konta, którch nazwa będzie zgodna z nazwą na jaką logujesz się w Hom. Radzę zakładać konta z poziomu zarządzania komputerem (w panelu sterowania) można dokładniej ustawiś poziom uprawnień. Pozatym w Opcjach folderów>Widok Odznacz proste udostępnianie plików. Mi pomogło

(Karolmeks) #9

Oczywiście oba kompy są w tej samej grupie roboczej, mają unikalne nazwy itp, a połączenie w domu lub małej firmie konfigurowałem już na tych kompach strasznie dużo razy i nie pomaga.

Na obu kompach mam takie samo konto z którego próbuję się połączyć( z pełnymi prawami administratora)

Proste udostępnianie wyłączyłem i tez nie działa

Ale zauważyłem jeszcze jedną rzecz:

Na obu kompach, podczas próby przejścia w total commanderze przez cała sieć - aż do domeny działa to bardzo długo

Po jakims czasie pojawi mi sie domena ale podaje mi komunikat że nie mam praw ????

Natomiast z kompa z xp he pomimo tego że nie mogę przejść przez domenę to jak wybiorę "wyszukaj komputery w sieci " to pojawia mi się komp domowy i mogę przeglądać udostepnione zasoby, ale w wyniku wyszukiwania dziwne jest to, że Nazwa jest prawidłowa, ale "w folderze" jest nieznany ???

Chyba zdecyduje się na format i jeszcze raz zainstaluję system na obu kompach. :frowning:

ale jeszcze ze dwa trzy dni powalczę :slight_smile:

pozdr

(Fikcyjny) #10

Sprobuj wykonac taki patent - w narzedziach administracyjnych XP Prof. jest opcja zabezpieczen lokalnych. Pootwarciu okna pojawi sie lista, a na niej zasady lokaln (rozwin) i wybierz przypisywanie praw ... odnajdz "Odmowa dostepu do tego komputera z sieci" i wykasuj wpis Gosc.

powinno pomoc

pozdrawiam

(Piotr Wichniarek) #11

mam podobny problem, dotyczy ping'owania

na komputerze na którym nie widać udostepnionych katalogów, nie następuje odbicie pinga, tj:

Komp1 - zainstalowany XP Profesional SP2, udostępnione pliki i foldery

Komp2 - zainstalowany XP MCE SP3, udostępnione foldery.

siec działa na WIFI.

Problem, polega na tym, że Komp1 nie widzi pików udostępnionych na Komp2.

Przy czym na Kompie2 widać pliki udostępnione przez komp1, można nawet

korzystać z udostępnionego zbioru.

na obu komputerach działa Internet.

przy komendzie ping:

• komp1 nie widzi kompa2, a

• komp2 widzi komp1.

Pewnie tu jest problem, czy mógłbyś mi pomóc?

Pozdrawiam

Piotr

gg:77771

(Gem58) #12

U mnie była podobna sytuacja i problem leżał w uprawnieniach NTFS dla folderów, które gryzły się z "udostępnieniami" w sieci. Pomogło dodanie uprawnień dla gościa explicite w następujący sposób:

[udostępniany folder] (prawy klik) -> właściwości -> zabezpieczenia -> dodaj i wpisujemy "gość" klikamy sprawdź nazwy, a potem w checkboxach zaznaczamy uprawnienia jakie chcemy - wystarczy odczyt. Od czasu zmiany zsieciowani ze mną ludzie wreszcie mogą widzieć moje pliki :slight_smile:

Pozdrawiam

(Kuba) #13

Zrób tak:

START-wyszukaj-komputery lub ludzie-komputer w sieci, i wpisz IP tego kompa.