Problem z linuxem

witam. zainstalowalem mandrake 10.1 i mam kilka pytanek:

  1. Przy wlaczaniu kompa pokazuje sie ekran logowania do systemu i mam 4 do wyboru

-linux

-linux-nonfb

-windows

-failsafe

+czy moge pod winXP ustawic aby domyslnie loowal sie wlasnie na XP??

+do czego sa linux-nonfb i failsafe??

  1. Jak mozna skonfigurowac NEOSTRADE na linuxie??

  2. jaki program sluzy do podgladu plikow z partycji ntfs pod linuxa??

4.po instalacji w winXP nie odnajduje mi jednej z partycji ntfs. Dlaczego??

i to narazie by bylo na tyle. Jak co to sie jeszcze spytam!

A do przyklejonych tematów zaglądałeś? Trochę starszych tematów poczytałeś? Google użyłeś?

Zgaduje: nie?

moze i nie zagladalem ale chociaz co moize byc z ta partycja??

Co znaczy: nie wykrywa?

Wpisz w konsoli (jako root) fdisk -l i zobacz czy wykrywa

chodzi mi o to ze jak wlacze Win XP to nie ma jednej z moich partycji z plikami!!

Zgaduje ze zle przeprowadziles proces instalacji mandrivy i niechcacy usunąłeś sobie tą partycję :?

niemozliwe. Mialem przygotowane miejsce na linuxa i instalowalem go na odpowiednio przygotowanej do tego partycji.

A zrobisz to o co Cię prosiłem?

z tym dyskiem jest chyba cos niezwiazanego z linuxem. przy uruchamianiu Partition magic wyskakuje cos takiego http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/15efa56d1d9615f6.html

coś z partycjami pomieszałeś. zrób wreszcie to co napisał Areh!

to znaczy co?? z tym fdiskiem??

tak!

Ale jemu nie widzi partycji ntfs pod windowsem!! z tego co zrozumialem :roll: Mialem kiedys podobny problem przy troche kombminowanej instalacji gentoo, wcielo mi 2 partycje ntfs. Wchodze do windowsa i widze tylko partycje systemową. Do dzis nie wiem czemu tak sie stalo, tak jak ty bylem przekonany, ze partycjonowanie zrobilem dobrze, chetnie poznam rozwiazanie tego problemu, o ile takowe sie znajdzie, bo w linuksie, zreszta jak i w windowsie najslabszym i problemogennym ogniwem jest niestety sam uzytkownik. Wiec moim zdaniem robiles partycjonowanie na szybko i niechcacy skasowales lub sformatowales te partycje. Nie mowie tu o wydzielaniu miejsca w windzie tylko o samym partycjonowaniu w instalatorze mandrivy.

Moja rada - sprawdz teraz jakims programem typu particion magic jak wyglada sprawa z tymi partycjami ntfs, czy jest jakies wolne miejsce na dysku itp. Mozliwe ze zostaly sformatowanie niechcacy przez ciebie na partycje linuksowe.

dokladnie tak tez i u mnie

z tym juz się nie zgadzam.

a pozatym http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=90609&highlight=

Dziubas , dlaczego jesteś taki uparty i nie chcesz podać wyniku polecenia o które Cię prosiłem? Ty chyba jednak nie chcesz pomocy, bo nie robisz nic żeby ta pomoc uzyskać.

Ja miałem podobny ale jednak inny problem z partycjami, po instalacji linuksa znikła ostatnia, partycja /dev/hda10 (sorki “F:” :stuck_out_tongue: ) sformatowana była na FAT.

Kumpel, jakoś to naprawił, jak się dowiem dam znać.