Problem z Lite-on Lh-18a1h

Mam prośbę o pomoc (być może to pierdoła)

Zakupilem tego Lite-Ona i… widzi nagrane płytki DVD ale nie mogę nic skopiować na dysk (błąd odczytu lub bardzo wolno się kopiuje np. 10kb/s).

Co ciekawe problem ustępuje po resecie kompa (XP, ECS K7S5A)… a po jakimś czasie znów się pojawia.

Mam podpięte jako Master do tego CDRW jako Slave, wcześniej na tej samej taśmie chodziło CDRW z CD.

Może ktoś miał coś podobnego i mógłby pomóc - pozdrawiam

Jacek

Zakładam że ta płytka DVD którą kopiowałeś nie była porysowana. Zajrzyj do menedżera urządzeń (prawym mój komputer ->zarządzaj) do Kontrolery IDE/ATAPI -> Podstawowy kanał i Pomocniczy kanał i w każdym z nich na zakładce ‘Ustawienia zaawansowane’ ustaw Tryb transferu: ‘DMA jeśli dostępne’ dla master jak i slave (obie tabelki)

Jeśli tam już to było tak ustawione lub nic to nie dało to spróbuj podłączyć sam napęd do taśmy. Do pierwszej taśmy i do drugiej, jako Master i jako Slave. Są cztery możliwości. Czy problem nie ustąpi przy którymś ustawieniu. Jeśli będzie działać na którymś ustawieniu to byc może masz uszkodzoną taśmę IDE. Jeśli nic to nie zmieni to sprawdź napęd u kumpla czy u niego też tak działa. Jeśli u kumpla sprawa będzie przedstawiała się identycznie to prawdopodobnie coś nie tak z tym napędem i trzeba go oddać na gwarancje lub najlepiej odrazu w sklepie wymienić od ręki na nowy.

Zanim zacznę się bawić ze zworkami i taśmami - zaobserwowałem następującą zasadę.

Po włączeniu kompa (mam wszędzie na DMA) - zawsze jest źle tzn. widzi płytki ale nie można z nich nic odczytać - problem ustępuje po wykonaniu “Uruchom ponownie” komputera - to jakaś paranoja.

Proszę jeszcze o podpowiedź.

Pozdrawiam

'Jacek

Sprawdź zworki.

Odinstaluj pomocniczy i restart. Sprawdź czy dalej wolno nagrywa.

Płytki dobrze nagrane?

Sprawdź wogole z jakąś inną płytką dvd np od kumpla czy tak samo sie napęd zachowuje.

Możliwe że to jakaś wina ze strony producenta i już został przez niego rozwiązany ten problem - sprawdź na stronie producenta czy jest aktualizacja FlashRomu twojej nagrywarki usuwająca problem… Flashowanie radził bym zrobić na kompie kumpla gdyż jeśli przyczyną problemów nie jest błędny Rom to można jeszcze bardziej popsuć flashujac na twoim kompie…