Problem z lokatorami

Witam, mam pewien problem z nieuczciwymi lokatorami (rodzina). Sąd już nakazał im opuszczenie lokalu, przyznał prawo do lokalu socjalnego (choć dwie z pięciu osób z tej rodziny posiadają lokal, w którym mogliby zamieszkać i zostało to też potwierdzone przez sąd), komornik wysłał im stosowne pisma, jednak z tego co wyczytałem i z tego co każdy mówi przyznanie lokalu socjalnego może trwać latami, a oni czynszu oczywiście dalej nie będą płacić. Szukałem “paragrafu”, który pozwoli mi np. na rozpoczęcie długotrwałego remontu (wyjęcie okien, np. w celu ich wymiany) jednak nie znalazłem niczego takiego. Ten "remont to oczywiście byłoby jedynie wystawienie okien, do czasu aż sami się nie wyniosą z powodu zimna. Czy jeśli wystawię okna np. niedługo w październiku, bądź w listopadzie to czy poniosę jakieś konsekwencje z tego powodu? Niektórzy “w internecie” twierdzą że to nic nie da, bo muszę im zapewnić jakieś lokum zastępcze na czas tego “remontu”. Czytałem Ustawę o ochronie praw lokatorów, jednak nie ma tam takiego przypadku uwzględnionego.

Może ktoś, kto był w podobnej sytuacji podrzuci jakąś rzetelną informację na ten temat. Czy jednak nie obejdzie się bez wizyty u prawnika?

Niestety, w naszym smutnym kraju, złodziej, oszust, cwaniaczek są ponad prawem. Nic im nie zrobisz i są też im nic nie zrobi, nawet mając wyrok sądu, możesz im naskoczyć.

Przede wszystkim musisz im zapewnić lokal zastępczy i to jest właśnie największy problem. Nie ma takiej siły, aby się ich pozbyć, niestety, jak nie będą chcieli opuścić lokalu, to go nie opuszczą.

więc wystawienie okien na zimę będzie nielegalne z mojej strony, jeśli nie znajdę im lokum zastępczego?

Wybacz, że zapytam, ale nie lepiej byłoby przejść się do prawnika/radcy prawnego?

Zresztą wydaje mi się, że jeśli mają sądowny nakaz opuszczenia lokalu to wystarczy po prostu zmienić zamek w drzwiach podczas ich nieobecności, ale też głowy nie dam sobie uciąć.

Możesz jeszcze (i tak chyba byłoby lepiej) poszukać odpowiedzi na jakimś forum prawnym.

Sam miałem podobną sytuację. Kolega wyżej dobrze napisał - guzik im zrobisz. Musisz czekać aż ich wyeksmitują. Jeśli sam podejmiesz jakieś kroki to możesz się narazić na sankcje prawne. Tak to niestety jest.

Niestety pomimo nakazu nie jest to legalne.

Szukałem :wink: Forum “prawne” jest prawne tylko z nazwy. Przeważają tam jedynie odpowiedzi “wydaje mi się że…”. Temat założyłem bo ktoś być może natrafił gdzieś na rzetelną informację na ten temat, której ja niestety nie znalazłem