Problem z lokatorami


(Maciek25 1977) #1

Witam, mam pewien problem z nieuczciwymi lokatorami (rodzina). Sąd już nakazał im opuszczenie lokalu, przyznał prawo do lokalu socjalnego (choć dwie z pięciu osób z tej rodziny posiadają lokal, w którym mogliby zamieszkać i zostało to też potwierdzone przez sąd), komornik wysłał im stosowne pisma, jednak z tego co wyczytałem i z tego co każdy mówi przyznanie lokalu socjalnego może trwać latami, a oni czynszu oczywiście dalej nie będą płacić. Szukałem "paragrafu", który pozwoli mi np. na rozpoczęcie długotrwałego remontu (wyjęcie okien, np. w celu ich wymiany) jednak nie znalazłem niczego takiego. Ten "remont to oczywiście byłoby jedynie wystawienie okien, do czasu aż sami się nie wyniosą z powodu zimna. Czy jeśli wystawię okna np. niedługo w październiku, bądź w listopadzie to czy poniosę jakieś konsekwencje z tego powodu? Niektórzy "w internecie" twierdzą że to nic nie da, bo muszę im zapewnić jakieś lokum zastępcze na czas tego "remontu". Czytałem Ustawę o ochronie praw lokatorów, jednak nie ma tam takiego przypadku uwzględnionego.

Może ktoś, kto był w podobnej sytuacji podrzuci jakąś rzetelną informację na ten temat. Czy jednak nie obejdzie się bez wizyty u prawnika?


(gavron) #2

Niestety, w naszym smutnym kraju, złodziej, oszust, cwaniaczek są ponad prawem. Nic im nie zrobisz i są też im nic nie zrobi, nawet mając wyrok sądu, możesz im naskoczyć.

Przede wszystkim musisz im zapewnić lokal zastępczy i to jest właśnie największy problem. Nie ma takiej siły, aby się ich pozbyć, niestety, jak nie będą chcieli opuścić lokalu, to go nie opuszczą.


(Maciek25 1977) #3

więc wystawienie okien na zimę będzie nielegalne z mojej strony, jeśli nie znajdę im lokum zastępczego?


(BOLO1990) #4

Wybacz, że zapytam, ale nie lepiej byłoby przejść się do prawnika/radcy prawnego?

Zresztą wydaje mi się, że jeśli mają sądowny nakaz opuszczenia lokalu to wystarczy po prostu zmienić zamek w drzwiach podczas ich nieobecności, ale też głowy nie dam sobie uciąć.

Możesz jeszcze (i tak chyba byłoby lepiej) poszukać odpowiedzi na jakimś forum prawnym.


(Norbertkrajewski) #5

Sam miałem podobną sytuację. Kolega wyżej dobrze napisał - guzik im zrobisz. Musisz czekać aż ich wyeksmitują. Jeśli sam podejmiesz jakieś kroki to możesz się narazić na sankcje prawne. Tak to niestety jest.


(Maciek25 1977) #6

Niestety pomimo nakazu nie jest to legalne.

Szukałem :wink: Forum “prawne” jest prawne tylko z nazwy. Przeważają tam jedynie odpowiedzi “wydaje mi się że…”. Temat założyłem bo ktoś być może natrafił gdzieś na rzetelną informację na ten temat, której ja niestety nie znalazłem