Problem z mechaniką dysku

Witam

Być może takich tematów było dużo albo nie.W każdym razie mam pytanie.Zakupiłem ostatnio dysk twardy 2,5".Wszystko przez pare dni było w porządku ale w końcu zaczęło się coś złego sie z nim dziać.Gdy go wyłączam on normalnie gaśnie ale gdy wchodzi w coraz wolniejsze obroty wydaje sie jakby talerz zaczynał o coś szorować.Niemam pojęcia o co tu chodzi ale na 100% tak nie powinno być.Również nieraz niemoge go odpalić, to znaczy zamiast ruszyć on zaczyna szybko cykać bez zadnego skutku.Co moze byc tego przyczyną?Czy da sie to naprawic?Dysk oczywiście jest na gwarancji.Nigdy nie spadł, nie miał wstrząsów ani sie nie grzał.Pozdrawiam

Zobacz czy dysk jest dobrze włożony do obudowy, czy dokręciłeś dobrze śrubki lub dobrze przycisnąłeś/wkręciłeś zatyczkę, zależy od obudowy. Sprawdź też, czy dobrze go podłączyłeś.

Jeżeli żadna z rad wyżej nie poskutkuje, to na 100% jest to wada sprzętu, więc ślij na gwarancję.

Podaj SMART dysku http://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Pro … 12177.html (zakładka Health), jak nie wykryje dysku/nie będzie wartości SMART to pobierz CrystalDiskInfo wypakuj i uruchom (zmień ustawienia, Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), pokaż screena z programu (wszystkie parametry).

Tak napewno wszystko dobrze podłączyłem, sprawdziłem pare razy.

oto link :http://imageshack.us/photo/my-images/855/screenshot001gxl.png/

Czy odłączasz dysk przez Bezpieczne usuwanie sprzętu (czy diodka na dysku gaśnie/zmienia kolor)?

Czy kabel USB masz z dwiema końcówkami (tzw. Y)?

Gdzie go podłączałeś i tak się działo.

Dodane 02.04.2013 (Wt) 20:01

SMART wygląda ok.

Tak, poprzez bezpieczne usuwanie sprzętu, zawsze tak robie ale dioda na dysku pozostaje niezmieniona niestety za każdym razem

Możesz jaśniej?

moj kabel wygląda tak :http://sklep.benchmark.pl/product_picture/6/KAUSBMODMIN2WTG/Kabel_USB_2_0_typu_Y_2xAM_BM_90cmi_Gembird-c20ee4f9.png

Na przykład czy podłączałeś go do laptopa, przedłużacza usb.

Czy podczas odczyt/zapisu na dysk dioda mruga/zmienia kolor?

Tak, nieraz służył mi jako przenośny.

Tak, bardzo często mruga.Szczęgólnie podczas odczytu.

Jeśli masz Windows 7 to pobierz plik wypakuj i dodaj klucz do rejestru (kliknij prawym i Scal).

Ten klucz zmieni to że system będzie wyłączał urządzenia na usb przy odmontowywaniu, jak odmontujesz dysk przez Bezpieczne usuwanie sprzętu to dioda powinna się zmienić (w moim przypadku z czerwonej robi się zielona) i dysk powinien zostać wyłączony (powinno być słychać parkowanie głowicy, cyknięcie).

Ok wszystko pięknie, ładnie tylko że opisywałem tu problem z tym jak dysk chodzi i że czasem nie chodzi.On niemal cały czas siedzi w laptopie także jest wyłączany tak jak powinien, jako przenośny służy czasami gdy jest mi niezbędnie potrzebny.Najgorsze właśnie jest te “szorowanie” talerza o coś i to że nie odpala zawsze (i kiedyś pewnie nie odpali wcale).Dlatego pytałem co to może byc i czy da sie to naprawić.Pozdrawiam

Miałem podobnie jak podłączyłem dysk do przedłużacza usb (za słabe zasilanie).

Czy jak odłączasz dysk przez Bezpieczne usuwanie sprzętu to dostajesz informację że można bezpiecznie odłączyć dysk?

Tak, mam taką informację zawsze kiedy w ten sposób odłączam.Nawet mierzyłem napięcie w gniazdach USB-jest w normie.Ale mówie ci że tak sie zdarza jak siedzi bezpośrednio w laptopie w SATA bo to jest mój rozruchowy dysk.I sie boję ze strace dane przez taką usterkę.Dlatego moje pytanie zostaje to samo:

SMART (podstawowa diagnostyka dysku) nie wskazuje na problemy z dyskiem.