Problem z nagrywaniem płyt

(Pawlak 91) #1

Witam. Mam problem z nagrywarką LG DVD-RW. Płyty zarówno dvd jak i cd odczytuje normalnie, problem pojawia się gdy próbuje coś nagrać na płytę DVD . Najczęściej na początku zapisu wyskakuje komunikat o błędzie zapisu, zdarza się, że płytka się nagra, ale nie da się odczytać, ani nic z niej skopiować.. Płyty CD nagrywam bardzo rzadko i z reguły nagrywają się dobrze, chociaż zdarza się, ze którejś nie da się jej odczytać.. Nagrywarka była już 2 razy w serwisie i 2 razy "fachowcy" mówili, że z nagrywarką jest wszystko okej. Proszę o pomoc !

Zapomniałem dodać, że 1 na 5 DVD nagrywa się dobrze. Problem na pewno nie leży w płytach, bo na każdej jest to samo, czy to Verbatim czy TDK.

(efazeti) #2

taśmy sprawdziłeś?

DMA włączone? (o ile masz napęd ATA)

(Micoud81) #3

spróbuj podpiąć pod inny komputer i wtedy coś nagrać, może problem jest po stronie jakiegoś błędu systemowego, tudzież błedu w programie którym nagrywasz płyty.

(Pawlak 91) #4

Płyty nagrywam oryginalnym NERO, próbowałem też innymi, ale już nie pamiętam jakimi.

efazeti , a co to jest to DMA ? W napędach się za bardzo nie orientuje :stuck_out_tongue:

Vendor43 , W serwisie panowie fachowcy mówili, że nagrywali płyty na swoim kompie z podpiętą moją nagrywarką i niby wszystko jest okej.. Może to cos z BIOSem ? Albo z taśmą? Co proponujecie ?

(Monczkin) #5

Proszę nazwać temat konkretnie.

(Seba86mu) #6

Popróbuj jeszcze na płytkach innych producentów.

Zaktualizuj Firmware nagrywarki.

(Pawlak 91) #7

Ale jak ? :slight_smile:

(Seba86mu) #8

Po pierwsze musiasz wiedzieć, jaki konkretnie posiadasz model nagrywarki (sprawdzisz to programem EVEREST - ikona Komputer, ikona Podsumowanie - pozycja Magazyn). Następnie pobierasz Firmware ze strony producenta nagrywarki, ustawiasz nagrywarkę, jako jedyne urządzenie na taśmie IDE (jeżeli to nagrywarka ATA), ustawiasz jej zworkę na MASTER (MA) i klikasz dwukrotnie na pobrany plik Firmware - następuje aktualizacja.

(Pawlak 91) #9

seba86mu , możesz mi to wytłumaczyć dokładniej ? Firmware pobrałem,ale jak mam sprawdzic czy nagrywarka jest ATA ? I która to pozycja MASTER ?

(Seba86mu) #10

Jeżeli nagrywarka połączona jest z płytą główną >> TAŚMĄ IDE (ATA) <<, to jest to nagrywarka ATA.

Wtedy ustawiasz ją, jako jedyne urządzenie na tej taśmie i >> ZWORKĘ << w nagrywarce ustawiasz w położenie MASTER (MA).

Uruchamiasz komputer, instalujesz Firmware. Po instalacji i ponownym uruchomieniu komputera możesz urządzenia ustawić w położenie pierwotne.

(Pawlak 91) #11

seba86mu , WIęc nagrywarka jest połączona takim właśnie kablem i jest jedynym urządzeniem na taśmie ATA. Jeżeli dobrze rozumiem to jeżeli taśmą ATA jest połączona tylko nagrywarka to znaczy, że jest jedynym urządzeniem ? Która to pozycja MASTER ? Bo nie mam ich podpisanych i na prawdę nie wiem. :slight_smile:

(Seba86mu) #12

Tak.

Legenda powinna być nad pinami (nadrukowana na obudowie nagrywarki), bądź na naklejce znajdującej się na obudowie nagrywarki.

Położenie MASTER oznaczone jest skrótem MA. Zworką zwierasz właśnie piny oznaczone tym skrótem.

Jeżeli, tak, jak napisałeś, nagrywarka jest jedynym urządzeniem na taśmie, to na pewno jest już ona ustawiona zworką na MASTER.

Wobec tego przystąp do aktualizacji Firmware.

(Pawlak 91) #13

Małe sprostowanie - gdy wybieram w EVEREST zakładkę ATA to wyświetla mi się, że tylko dysk twardy jest na ATA, a dysk mam na SATA.. Aha mam jeszcze podłączoną stację dyskietek podobną taśmą, ale trochę węższą, to też jest ATA ? Nie jestem w stanie jej odłączyć bo gdy odłączam to komp nie chce mi się włączyć.. zapewne trzeba przestawić coś w BIOSie - botowanie czy cos takiego, ale oczywiście nie wiem jak :stuck_out_tongue:

(Seba86mu) #14

Mnie też pokazuje pod ATA w programie Everest tylko dysk twardy, a nagrywarkę mam również na interfejsie ATA.

Napęd dyskietek podłączony jest taśmą FLOPPY, ale to teraz nie ma większego znaczenia.

Najlepiej ściągnij lewą ściankę obudowy i sprawdź, czym połączony jest napęd optyczny z płytą główną.

Jaka to nagrywarka ? (model)

(Pawlak 91) #15

NApęd optyczny podłączony jest taśma taką jak ze screena :slight_smile: Nagrywarka LG HL-DT-ST DVDRAM GSA-4167B.

EDIT. I nadal nie widzę oznaczeń do zworki.. :expressionless:

(Seba86mu) #16

Czyli, jest to nagrywarka ATA. Możesz już zaktualizować Firmware.

(Pawlak 91) #17

Nagrałem już 5 płyt i wszystko okej, zarówno nagrywanie jak i kopiowanie/rozpakowywanie z płyty :slight_smile: Nie wiem czy to zasługa nowej taśmy, którą dziś kupiłem czy też nowego Firmware.. W każdym razie pięknie dziękuje za pomoc seba86mu i szybkie odpisywanie :slight_smile:

Pozdro !!