Problem z nagrywarką LG GSA-H58N

Witam,

Mam problem z nagrywarką marki LG, model GSA-H58N.

Otóż od pewnego czasu, nie czyta on CZĘŚCI płyt DVD i CD z mojej kolekcji. Dodam, że są one w doskonałym stanie, są oryginalne.

O dziwo, inne płyty DVD czy też CD czyta bez problemu, nawet te porysowane!

Nie mam pojęcia, dlaczego moja nagrywarka zaczęła czytać płyty wybiórczo…

Czy jest na to jakakolwiek rada?

Na takie cuda może, ale nie musi, pomóc aktualizacja firmeware nagrywarki. Ogólnie częstym problemem jest awersja różnych nagrywarek na różne płyty. Kiedyś mój NEC potrafił nagrać dane na płycie verbatim, ale nie umiał tego odczytać. Napęd ten także nie czytał niektórych tłoczonych płyt.

Od niedawna mam dwa napędy LG (GH-22NS30 i LG GH-20NS10) i wczoraj miałem problem z jedną płytą CD-RW, nawet potrafiła zawiesić komputer. Do 2 w nocy siedziałem żeby to zdiagnozować. Ogólna moja rada jest taka żeby nagrywać na dobrych nośnikach. Co do odczytu to może nie dać się nic zrobić. A te oryginalne płyty to nie przypadkiem coś z gazet, jakieś filmy? Jeśli tak to nie wiń nagrywarki.

Część także z gazet, lecz cały sęk w tym, że w innych napędach działają poprawnie… U mnie przez chwilę ‘‘myśli’’ nad odczytem, ale kończy się zwiechą, a czasami pokazuje mi napęd jako czysty dysk.

Swoją drogą, figuruje w liście dysków z wymiennymi nośnikami pamięci jako napęd DVD-RAM, co jest conajmniej podejrzane.

Jeśli chodzi o firmware, zaktualnizowałem go na taki:

http://www.x-drivers.com/catalog/bios_f … /7620.html

Nie jestem pewny, czy ten jest najlepszy, jestem laikiem w sprawach technicznych.

Niestety, bez rezultatu, problem nadal trwa.

Masz klasyczne objawy alergii na pewne rodzaje płyt. Ciężko będzie z gwarancją producenta , ale jeśli udowodnisz sprzedawcy , że Twoje płyty są w porządku (a są) to możesz śmiało wymienić produkt na inny u sprzedawcy. Co do tego DVD-RAM to nie jest to nic podejrzanego gdyż zapewne Twój napęd obsługuje ten typ nośników. W Twojej sprawie najlepszym rozwiązaniem byłoby poprosić o wymianę napędu uzasadniając to właśnie tymi płytami (najpierw po dobroci a jeśli nie pomoże to na podstawie gwarancji do sprzedawcy - o gwarancji przeczytasz w innych moich postach). Najlepiej więc zanieś komputer tam gdzie go kupiłeś i pokaż sprzedawcy w czym problem. Jeśli kupiłeś sprzęt w internecie to pozostaje tylko gwarancja do sprzedawcy.

A czy może mieć to podłoże w Kontrolerach kanałów IDE? ustawiłem DMA jeśli dostępne, ale wciąż aktywny jest tryb PIO… Nie mogę przestawić na DMA. ;/

Moja płyta główna to Asus M2N-E…

Niektóre płyty zawieszają nawet ‘‘Mój komputer’’, po ich wyjęciu problem znika… Wszystkie to nówki, część z nich to normalne, ‘‘pudełkowe’’ gry…

Zawieszają bo napęd ciągle próbuje uzyskać dostęp do danych i tak w koło. W kontrolerze możesz pogrzebać, ale na moje oko wina leży po stronie samego napędu a nie płyty głównej.

A poniżej cytat z instrukcji:

16.6 Mbytes/s (PIO Mode 4), (MULTI-DMA Mode 2)

33.3 Mbytes/s (Ultra-DMA Mode 2),

66.6 Mbytes/s (Ultra-DMA Mode 4).

PIO nie powinno powodować zatem problemów.

Zawsze możesz spróbować w “Menadżerze Urządzeń” rozwinąć “Kontrolery IDE ATA/ATAPI”, następnie wybierać kanał na którym masz podłączony napęd i usunąć go. Uruchom ponownie komputer, system sam załaduje z powrotem sterowniki do kontrolera i powinno wrócić DMA.