Problem z nagrywarką Optiarc DVD RW AD-7530B

(Karolewski Cesarvialpando) #1

Witam, na wstępie mam nadzieję, ze umieściłem wątek w dobrym miejscu.

Posiadam od pewnego czasu notebooka HP 530, średni sprzęt ale wiele od niego nie wymagam. Pojawiły się jednak problemy z nagrywarką. Pierwsze kilka płyt nagrałem bez problemów. Później zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Do nagrywania używam Nero StartSmart, to jest chyba któraś z wersji 6.x.x jeśli się nie mylę... No i pierwszym problemem było to, że Nero pokazywał iż płyta nagrała się bezproblemowo, a później nie dało się jej otworzyć ani w komputerze, ani w DVD pod telewizorem w przypadku filmów. Płyta była po prostu uszkodzona. Za ktorymś razem z kolei okazało się że Nero dochodzi do 3% w postępie nagrywania a później się zawiesza, nagrywarka natomiast wydaje dość dziwne dzwięki... Takie rytmiczne, przerywane. No i płyta uszkodzona.

Nagrywarka to Sony NEC Optiarc DVD RW AD-7530B ... Nigdzie nie mogę znaleźć do tego modelu sterowników, żeby zaktualizować. Aaa, no i używam windowsa XP.

Prosiłbym o pomoc bo nagrywarka jest dla mnie dość ważna....

(bartek_m0) #2

Spróbuj użyć innego programu do nagrywania płyt i sprawdź, czy problem się powtórzy.

(Kolmar) #3

Jak sprawa wygląda pod linuksem? Też są problemy z nagrywaniem?

(Asterisk) #4

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.

(Karolewski Cesarvialpando) #5

Nie posiadam linuksa więc nie próbowałem.

Sprawdziłem na Ashampoo Burning Studio 6.71 i wyglądało to tak samo. Zaczęło nagrywać, potem nagrywarka zaczęła tak impulsywnie buczeć, a nawet jakoś dziwnie pukać i przy okolo 3 % zapisu program sie zawiesił. No i to by było na tyle. Dodam jeszcze, że z odczytem płyt nie ma najmniejszego problemu.

Może to coś technicznego?

(Kolmar) #6

To ściągnij sobie linux live CD i przetestuj. Najlepiej jakaś dystrybucja odpalana wprost z pendrive. Ewentualnie można zastosować -> http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... ootin+2.81

(Karolewski Cesarvialpando) #7

ściągam więc linuxa Ubuntu, szczerze mówiąc jestem lekko zielony jeśli chodzi o ten system operacyjny, dlatego mam pytanie, jak potem wygląda kwestia nagrywania płyt DVD? Potrzeba dodatkowego oprogramowania, czy linux posiada coś w standardzie? Jeśli muszę coś zassać to co będzie najlepsze?

(Karolewski Cesarvialpando) #8

No i bez zmian. Najpierw nagrywarka "pompuje" a potem coś puka i koniec. Zawiesza się.

(Kolmar) #9

Czyli wygląda na to że poszła nagrywarka. Jeżeli jest jeszcze ważna gwarancja, to go oddaj.

(D Ark) #10

Niestety, sam posiadam identyczną nagrywarkę. I z tego co się dowiedziałem, ten model lubi sobie po pewnym czasie po prostu odmówić posłuszeństwa. Nie ma do niego żadnych aktualizacji, nie otrzymasz do niego supportu od Sony-Optiarc, ponieważ jest to model OEM. Moja przestała czytać i nagrywać płyty DVD, tak po prostu. Będę niedługo reklamował lapka u BenQ, wymienią. I Tobie radzę zrobić to samo, to znaczy zgłosić usterkę producentowi lapka.

(Karolewski Cesarvialpando) #11

O, wygląda na to, że będę musiał tak zrobić.

A mam pytanie, czy jeśli oddam lapcia na gwarancję, to co z danymi jakie posiadam na dysku? Łącznie z windowsem, ustawieniami osobistymi... Nic się nie zmieni? Bo akurat w tej chwili bardzo mi zależy na tym, żeby zachować taki stan systemu jaki jest.

(Romuluskowkrak) #12

Optiarc DVD RW AD-7530B ten złom działa pod Windows Vista a do XP-ka nie ma sterów. miałem taką samom wywaliłem do kosza (dosłownie).Lepiej kupić jakiegoś Liteona ale nie SONY! !!

-- Dodane 14.07.2009 (Wt) 19:26 --

Dane zostaną usunięte a jeśli do lapka byla dana vista to tylko strata czasu

-- Dodane 14.07.2009 (Wt) 19:27 --

sprawdz pod win.vista

(Wiedzainternet) #13

http://www.firmwarehq.com/Optiarc/drives.html - wejdź tutaj ściągnij wersję firmware NX09, uaktualnij i po kłopocie. Jeżeli na tym firmware będzie problem, wtedy wymiana napędu. U mnie po aktualizacji z NX02 do NX09 wszystko ustąpiło pod XP :slight_smile: