Problem z nagrywarką

Witam! Posiadam nagrywarkę DVD Nec ND-4550A. Od ponad roku nie miałem z nił żadnych problemów. Wczoraj nagle (po wyjęciu jakiegoś koncertu na dvd i po włożeniu płyty dvd, z której korzystałem jeszcze przed 20min) coś się zepsuło. Napęd przestał czytać DVD, jak wkładam płytę, to świeci się lampka od HDD, lampka na nagrywarce i klepsydra w windowsie przez dłuzszy czas, po czym nic, zima, komputer widzi ją jako pustą. Płytki CD chodzą bezproblemowo, nie ma problemów z odczytem, ani zapisem! Nie mam pojecię co się stało. Uprzejmie prosze o pomoc :slight_smile:

Wszystkich DVD, bez wyjątku nie czyta. Na czystą płytę reaguje tak samo jak na nagraną - hdd świeci, nagrywarka też i na końcu nic.

niktwazny

Proszę używać polskich znaków,opcja zmień i popraw.JNJN

Może wystarczy czyszczenie lasera - żadnych płyt DVD nie odtwarza?

Najprostrzą metodą (napęd na grawancji) jest kupienie/pożyczenie płyty czyszczącej lub hamskie przedmuchanie napędu z kompresora, trochę trudniejsze (napęd bez gwarancjii) jest otworzenie napędu i przeczyszczenie lasera wacikiem kosmetycznym, ale trzeba uważać żeby nie przycistać zbyt mocno. Nie tylko zabrudźony laser może spowodawać problemy z odczytem czegokolwiek mnie zdarzyło się że laser a własciwie karetka z laserem wyjechała za daleko / zacieła się a w takim przypadku wystarczy tylko ruszyć ją i powinna się odblokować, da się to też naprawić też bez otwierania napędu a wystarczy tylko odkręcić napęd z odudowy i lekko pukąć nim o podłogę, u mnie to pomagało.

Póki co wszystko sprowadza się do wyczyszczenia lasera. Coś podziałam, mam gwarancję, więc będę uwazać. Tylko nie rozumiem, dlaczego nagrywarka czyta i nagrywa wszystkie cd :?

W takim to napewno sprawa lasera ponieważ do odczyty CD i Nagrywania ich potrzebna jest mniejsza precyzja i moc, dlatego też myśle że to to.

Pozatym z komputerami czasem dziję się rzeczy o których sie fizjologom nie śniło