Problem z napędem combo- nie mogę nagrać płyty cd-r

Chciałem nagrać obraz na płytkę cd-r Emtec’a, ustawiłem w Nero (5.5.9.9 bundled) wszystkie opcje, naciskam ok i wywala komunikat, że nie ma płyty w napędzie. Automatycznie wysunęła się tacka, jeszcze raz spróbowałem i nic.

Ściągnąłem więc Alhocol 120% w najnowszej wersji i znowu to samo, nie wykrywa płyt cd-r.

Pomyślałem, że może obraz jest uszkodzony, chciałem nagrać zwykłe pliki ale znowu to samo.

Próbowałem z płytami innych firm i qpa.

Natomiast po włożeniu płyty cd-rw wszystko działa, odtwarzanie a także nagrywanie, więc nagrywarka nie rozpoznaje płyt cd-r.

Dziwi mnie to bo nigdy nie miałem problemu z nagrywaniem płyt, nie instalowałem żadnych programów ani firmweru do nagrywarki, nic nie przestawiałem w biosie, po prostu teraz nagle nie działa.

Nagrywarka: LG Combo Cd-R/Cd-RW||DVD-ROM.

Co może być tego przyczyną? Podajcie jakieś rozwiązanie.

Myślę że coś z systemem się porobiło. Sprawdź czy na innym systemie się da nagrać. (zainstaluj obok Linuksa lub windowsa jakiegoś). Jeśli masz duży dysk to nie powinno być problemów.

outca$t. , odinstaluj Twój napęd COMBO w Menadżerze Urządzeń. Po ponownym uruchomieniu komputera system zainstaluje to urządzenie na nowo. Może to pomoże.

Niestety to nie pomogło. Spróbowałem również odłączyć i włączyć urządzenie ale nic to nie dało.

Zreinstalowałbym Windę ale mam nowszą wersję (aktualizacje) niż jest na płycie i mi zapewne usunie te aktualizacje.

Co do sterowników to LG nie wypuszcza, jedynie firmware, który ściągnąłem lecz jeszcze się zastanawiam czy instalować. Tyle lat działało bez wgrania firmwar’u więc nie wiem czy jego wgranie coś zmieni.

Jeżeli chodzi o podłączenie to wszystko ok, sprawdzałem.

A laser napędu to czyściłeś ?, może również powolny jego koniec - jak masz możliwość sprawdź napęd na innym kompie.

Napęd odtwarza wszystkie płyty, nagrywa cd-rw a problem jest tylko z zwykła cd-r. Więc to nie wina lasera chyba.

EDIT:

Po wgraniu nowego firmwar’u problemu już nie ma. Pewnie po formacie też by nie było i nie trzeba było wgrywać.