Problem z napędem

Witam, mam problem z kompem i liczę na pomoc :slight_smile:

Otóż komp działał świetnie wszystko było ok, aż tu nagle jak diabeł z pudełka wyskoczył mi Blue Screen, ze standardowymi informacjami(żeby zresetować, a jak się będzie powtarzać zgłosić się do obsługi klienta itd, itp), więc resetuje i wszystko jest ok. Działa jakiś czas po czym wkładam płytkę z grą do napędu, włączam grę i znowu BS. Tym razem po resecie komp nie chce się w ogóle włączyć pojawia się tylko ekran płyty głównej jak przy włączaniu kompa. Po kilku restartach Winda się włącza i jest wszystko ok, ale nie działa napęd, nie chce się wysunąć i nie wykrywa go mój komputer. Co ciekawe BIOS wykrywa napęd tak samo jak menedżer urządzeń. Nie wiem czy to może coś ze sterownikami od niego, albo instalacja Service Packa 3, by pomogła? Nie mam pojęcia, mój komp:

Core 2 Duo E4500, GeForce 9600 GT, 2 GB Ram, płyta Gigabyte GA-P35-DS3L, zasilacz 450 W z Chiefteca

Co do błędów:

Aby dowiedzieć się czego dotyczył bluescreen, odczytaj plik DMP. Zrób to wg tej instrukcji :arrow: Klik

Daj raport na forum wg tych zasad :arrow: viewtopic.php?f=16&t=253052


Co do napędu:

W Menu start->Uruchom, wpisz regedit:

Znajdź klucz

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Klucz {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} nie rozwijaj tylko zaznacz .Po prawej stronie

będą wpisy, w których zlokalizuj klucze UpperFilters oraz LowerFilters i je usuń. Przed usunięciem, sprawdź, czy jesteś w dobrym miejscu. Włącz komputer na nowo i sprawdź.

Możesz jeszcze w Menadżerze Urządzeń w kontrolerach IDE odinstalować kanał, do którego podłączony jest napęd. Resetujesz komputer i czekasz, aż Windows zainstaluje je na nowo.

Przeinstaluj ASPI: http://www.cdrinfo.pl/download/1191035445

:arrow: Instrukcja

Wgraj nowy firmware :arrow: Klik

Firmware szukaj tutaj (po lewej Masz listę producentów, znajdź swój model).

usunołem UpperFilters oraz LowerFilters, przeinstalowałem ASPI i dalej jest to samo przy czym nie mogę wgrać firmware ponieważ nie wykrywa on napędu (ściągnołem na pewno do mojego napędu). Komp dalej uruchamia się dopiero po którymś restarcie, nie wiem już co robić

co do bluescreena to w instrukcji na stronie pisze aby odszukać plik dumpa, który jest zapisany w %systemroot%/minidump. Robie wszystko zgodnie z instrukcją i za Chiny Ludowe nie mogę go znaleźć

A w trybie awaryjnym komputer włącza się normalnie? Jaki Masz zasilacz (moc+marka)? Możesz sprawdzić napięcia w Biosie?

Wejdź do panelu sterowania->system->zaawansowane->uruchamianie i odzyskiwanie->ustawienia->odznacz automatyczny restart po awarii. Zobaczysz, czy restarty kończą się bluescreenem.

Darth Bor , czytaj opisy działów. Przenoszę. Nazwij temat konkretnie, przeczytaj regulamin forum.

zasilacz mam dobry Chieftec 450W, przecież podałem konfiguracje kompa w pierwszym poście

wygląda to tak jak włączam pc: pojawia się ekran płyty głównej i nic się nie dzieje po minucie pojawia się napis Detecting IDE drivers… po czym po kilku minutach się włącza komp, niekiedy się nic nie dzieje i trza go zresetować

Zresetuj bios zworką na płycie głównej, załaduj w biosie ustawienia zoptymalizowane. Czy posiadasz inną taśmę, aby podłączyć napęd oraz dysk? Sprawdź podłączeni kabli i daj te napięcia z biosu. Możesz zrobić zdjęcie tego bluescreena?

właśnie wydaje mi się że na tej taśmie z napędu mam podłączone jeszcze albo stacje dyskietek albo dysk. Jak zresetować bios i później załadować jego ustawienia zoptymalizowane i jak sprawdzić napięcia biosu?

Reset możesz zrobić na dwa sposoby. Na płycie głównej jest bateryjka oraz zworka. Reset możesz wykonać wyciągając bateryjkę na pół godziny. Drugim sposobem jest przełożenie zworki. Oznaczona ona jest zazwyczaj przez CLEAR_CMOS, CLR_CMOS, CLEAR_RTC.

Napięcia:

wchodzisz do biosu poprzez wciśnięcie klawisza DEL przy starcie komputera (na dole ekranu pojawi się napis Press DEL to Enter Setup). Wchodzisz do okna PC Health Status (ewentualnie Hardware Monitor) i spisujesz co trzeba.

Aby załadować ustawienia zoptymalizowane wybierz opcję Load Optimized Defaults, a następnie zapisz zmiany klawiszem F10.

zrobiłem reset Biosu i załadowałem ustawienia zoptymalizowane i komp uruchamia się normalnie, wszystko jest ok tylko napędu dalej nie wykrywa i nie chce się on otworzyć

A możesz u kogoś sprawdzić ten napęd, czy działa?

wydaje mi się że działa cały czas wszystko było ok aż tu nagle zjadł płytę i nie wykrywa go, spróbuje jeszcze usunąć go z menadżera urządzeń

aha mam z Menadżera usunąć wszystkie kanały IDE, tzn: i podstawowe i pomocnicze i podwójne kontrolery PCI IDE ?

Możesz usunąć wszystkie kanały, nic się nie stanie. Jeżeli zjadł płytę, to weź spinacz, rozegnij go. Na przednim panelu napędu, pod tacką jest dziurka. Włóż tam spinacz, powinien zwolnić się zatrzask i wysuniesz tackę. Zamknij tackę i spróbuj otworzyć CD normalnie.

usunąłem wszystkie kanały z menedżera i dalej jest to samo nie wiem już co robić

aha napęd mam na tej samej taśmie co dysk może to o to chodzi? tylko że przez cały czas wszystko było ok…

Odłącz dysk i zobacz, czy jeszcze przy starcie komputera, da radę wysunąć tackę. Możesz nawet odłączyć sam kabel sygnałowy. Jak nie idzie, to spróbuj jeszcze u kogoś.

A wyciągnąłeś tą płytę, może coś się zablokowało (oczywiście, raczej nie rozwiązuje to nadal problemu widoczności napędu)?

:arrow: instrukcja rozmontowywania napędu.

wymieniłem taśmę na nową i wszystko jest ok! komputer wykrywa napęd i tacka się wysuwa wszystko działa

WIELKIE dzięki za pomoc !