Problem z niskim FPS

(Szkorupa Lukasz) #1

Witam Forumowiczów :slight_smile:

Mam dość z pozoru klasyczny problem z niskim FPS w grach, nawet przy minimalnych detalach. Struktura jest dość dziwna. Komputer przez 5-15 minut (zależnie od gry) pracuje perfekcyjnie, nic się nie przycina, lecz po chwili wszystko klatkuje. Wszystkie gry, które się przycinają wskazują w testach wymagań, że komputer spełnia je przynajmniej na GOOD, więc trochę nurtuje mnie ten dziwny problem. Sprawdziłem FPS w Batman Arkam Asylum, która oficjalne wymagana ma następujące:

Wymagania minimalne:

* jednordzeniowy procesor 3 GHz

* 1 GB RAM (2 GB w przypadku Windowsa Vista)

* karta graficzna z obsługą SM 3.0 (GF 6600 lub radeon X1300)

Wymagania zalecane:

* procesor dwurdzeniowy (Pentium D 3 GHz lub Athlon 64 X2 3800+)

* 2 GB RAM (3 GB w przypadku Windowsa Vista)

* karta graficzna GF 7900 GT lub lepsza

Rozpoczął się filmik wprowadzający, przy którym fraps wskazywał wciąż 30, czyli dla mnie ok. Później zaczęło się wprowadzenie już we właściwym programie gry i nadal FPS wahał się w pobliżu 30-40. Po chwili zaczęła się scena skanowania postaci w pomieszczeniu, lecz w jej połowie (nic się nie zmieniało graficzne to pomieszczenie i niewiele się działo) FPS nagle spadł do około 10 i od tego momentu zaczęło klatkować. Uruchomiłem grę ponownie, znów było na chwilę wszystko ok, ale poźniej w innym miejscu juź troszke bliżej znów nastąpił spadek do około 10. Przypadłość ta dotyczy bardzo wielu gier i trochę nie wierzę w zła optymalizację wszystkich z nich. Zastanawiam się raczej, czy któryś podzespół mojego laptopa nie uległ awarii.

Specyfikacja:

Acer Aspire 6920G

Intel Core Duo T5750 (2.0Ghz, 667Mhz FSB, 2 MB L2 cache)

NVidia GeForce 9500M GS TurboCache (up to 1791MB)

3GB DDR2

Vista Home Premium 32bit SP2

sterownik grafiki 186.81_notebook_win7_winvista_32bit_international_whql

Proszę o pomoc i opinię, czy to wina słabego sprzętu, czy też można podejrzewać jakąś niesprawność.

Z góry za wszystkie posty dziękuję :slight_smile:

(Gural7) #2

pobierz najnowsze sterowniki do karty graficznej ,jeśli to nie pomoże czyli komputer za słaby,niestety laptopy to nie komputery stacjonarne,9500 gs w deskopowych kompach to raczej nie jest szybka karta a w laptopach to hehe każdy wie,nie ta sama karta:D

(Szkorupa Lukasz) #3

Sterowniki podałem i są jednymi z najnowszych. Problemem raczej nie powinna być karta, bo podczas pomiarów temperatury podczas gry, kiedy gra zaczyna się przycinać wciąż panuje podobna na poziomie 60 stopni...

(Mariosti*) #4

Problemem jest zapewne turbocache... karcie kończy się dedykowana pamięć operacyjna i zaczyna korzystać z pamięci systemowej co objawia się dużym spadkiem wydajności... jeśli masz taką możliwość spróbuj ten turbocache wyłączyć i znaleźć ustawienia na których sam ram karty graficznej jej wystarczy... bo zakładam że ma chociaż te 256mb własnego ramu...