Problem z nowym dyskiem?

Witam.

Miesiąc temu kupiłem dla znajomego w komputroniku podzespoły do kompa, które zresztą oni składali. Wszystko było w porządku do czasu :? Niedawno podczas włączania kompa pokazał się błąd “disc boot failure, please insert system disc and press enter”. Więc na początek włożyłem płytkę Windowsa i enter :stuck_out_tongue: . Odpaliła się instalka i po wczytaniu wszystkiego co tam jest na początku :stuck_out_tongue: pojawił się czarny ekran i zero reakcji.

Dałem reset na obudowie, ale znowu to samo.

Nie mając pomysłu wyłączyłem kompa z sieci i po chwili go znowu włączyłem i zdziwiony patrzę, że wszystko działa :stuck_out_tongue: . Jednak ok po 15 minutach nagle wywaliło mnie z systemu i znowu pokazał się komunikat. Jeszcze raz spróbowałem z płytką, ale bez rezultatu.

Nauczony doświadczeniem znowu wyłączyłem go i ponownie włączyłem i tym razem wszystko działało bez zarzutu. Podejrzewając, że jest jakiś problem z dyskiem, przeskanowałem go HD Tune i odpaliłem pełny Error Skan. po kilku godzinach patrzę z zaskoczeniem, że zero błędnych sektorów :? . Jednak w zakładce health był jeden błąd, ale te cyferki niewiele mi mówią więc piszę do was. :smiley:

Powiedzcie mi czy możliwe, że zwykły format wszystko naprawi. Bo już nie wiem co robić. :?

Dysk Samsung F1 SpinPoint 500GB

Najprawdopodobniej uszkodzone / źle podłączone kable do dysku. Wymień lub rozłącz i połącz ponownie.

Jeśli kable by były źle podłączone to system nigdy nie powinien odpalić, a przecież chodził dobrze przez ponad dwa tygodnie i teraz też czasami odpala więc to nie to.

Odłącz dysk i podłącz go ponownie albo spróbuj wymienić taśmę.

Nic się nie zmieniło. Błąd jak był tak jest :?

Błąd może się objawić jak padł uszkodzony jest kontroler od dysków lub sam dysk ma uszkodzoną elektronike przez co się wyłącza jest i taka możliwość jak miałem kiedyś że się grzał i przez to wyłącza się wyłączał i dopiero po dołożeniu chłodzenia zaczoł chodził :slight_smile:

Dysk na pewno się nie grzeje, obudowa ma 2 wiatraczki 120mm zresztą sprawdzałem na dotyk i programem i wszystko jest w porządku. A co do kontrolera dysków to (rozumiem, że jest on na płycie głównej) co można zrobić?

zobacz czy masz więcej portów do podłączeniadysków i przepnij do drugiego i sprawdzisz czy to samo :slight_smile:

Na płycie mam cztery wejścia i na wszystkich sprawdzałem.

no to do serwisu oddaj jak masz gwarancje :slight_smile:

No chyba będę musiał tak zrobić, ale chciałem się upewnić czy może czegoś nie przeoczyłem. Dzięki wszystkim za pomoc.