Problem z nowym dyskiem

Mój problem polega na tym iż zamontowałem drugi dysk w moim kompie ale niestety system go nie widzi. Mam system 98se który jest zainstalowany na dysku 10GB. Drugi dysk który podłączyłem do komputera ma 160 GB.

Wcześniej aby sprawdzić czy płyta główna w ogóle obsługuje ten dysk uruchomiłem Knoppixa livecd - i wszystko jest ok. Niestety windows nie widzi go. Niestety instalacja systemu windows jest na tym nowym dysku niemożliwa - system były preinstalowany tylko i wyłacznie do takiej konfiguracji sprzętowej. Chce takze zaznaczyć iż kiedyś dodałem mniejszy dysk chyba 6GB i był widoczny przez system. Mam w zwiazku z powyższym pytanie co z tym fantem zrobić? Z góry dziekuje za podpowiedź

Zmień windowsa na XP

windows 98 nie obsłuży ci takiego dużego dysku…

Czyli nie mozna podzielic go na partycje zeby win widział chociaż 64 albo 32GB?

Miałem kiedyś podobną sytuację.

Sprawdź w BIOS-ie, czy dysk wykrywany jest jako LBA(ważne).

Przy pomocy programu do obsługiwania partycji(Ja używam Partition Magic ale może być inny) zmniejszyłem wielkość dysku do pojemności obsługiwanej przez windows i przez BIOS( Coś mi się wydaje, że w Twoim przypadku powinno to być chyba 32GB). Po sformatowaniu(Fat32) wszystko było OK.

wszystko oprócz straty (w tym przypadku) około 120GB…

Stwórz partycje w Fdisku.

Poczytaj

Najlepiej podepnij dysk do kompa z XP i podziel na dwie partycje po 80 GB i sformatuj je na FAT32 i WIN98SE nie powinien mieć problemów z ich obsługą.