Problem z obniżeniem taktowań

w celu zmniejszenia poboru prądu przez komputer zmniejszyłem fsb z 200 na 100(procesor pentium4 3,4) oczywiscie od razu pamięć tez poszła w dół(ddr2 533)na 300 włączyłem komputer i niestety system nie jest stabilny co chwile wyskakują jakieś błędy aplikacji czy jest to wina zaniżonego taktowania procesora czy pamięci,myślałem ze takie błędy pojawiają sie po podniesieniu a nie obnizeniu taktowań

Jak zmieniać taktowanie w dół to zmień mnożnik na mniejszy powinno pomóc.

Owszem błędy po podnoszeniu również się pojawiają, ale tylko w przypadkach gdy podniesię się za mocno, lub ma się zasilanie Codeguano itp lub no-name.

ale ja mam mnożnik zablokowany

W dół też? AMD pozwala na zmiane mnożnika w dół.

Ale Lisu24 ma P4

Wiem że ma, Pentium4 to była taka ciekawostka, jak chcesz zmniejszyć pobór prądu to kup słabszy komputer do internetu/pisania, lub jak płyta obsługuje procesory do laptopów to sprzedaj ten i zakup laptopowy, Twój obecny pobiera ok 70-80 W, lub zobacz czy zmniejszenie napięcia i obniżenie FSB pomoże, pewnie nie zmniejszyłeś napięcia i dlatego wyskakiwały błędy.

to że zminiejszysz taktowanie procka nie ma wpływu na pobór prądu, bo trza jeszcze napiecie obniżyć i nie tylko na procku, co na innych podzespołach.

swoja drogą lekka paranoja kupowac P4 i obniżać bo zadużo prądu je, trzabyło kupic sobie celerona,a jeszcze lepiej pegazusa :slight_smile:

komputer nalezy do brata który używał go do grania ,brat wyjechał za granice i komputera używam praktycznie do internetu i nie jest mi potrzebna taka wydajność .ile mam zmniejszyć te napięcia i na jakich podzespołach oprocz procesora?posiadam płyte gigabyte 8i915p-d i obniżyć moge jedynie napiecie na procesorze na pamieciach napięcie zmienić moge jedynie w góre

Nic nie rób i zostaw wszystko ustawione jak należy - komp zużywa tyle mocy ile w danej chwili potrzebuje.

ale komputer jest właczony praktycznie 16 godzin na dobe i chciałbym chociaz troche ograniczyć zużycie energii ,bo w dłuższej perspektywie to będzie spora oszczędnośc

W takim kompie to problem:

  • ustawienia zostaw tak jak mają być,bo komp będzie robił problemy.

co można zrobić:

  • wyjąć/odłączyć/wyłączyć zbędne urządzenia np karty PCI,napędy,zostawić jedną kość pamięci

-wyłączać monitor gdy nie używasz

  • zastosować markowy zasilacz 200 do 250 W i założyć i tyle.