Problem z odłączeniem radiatora


(Remulux) #1

Witam, chciałbym wymienić Athlona na lepszego Semprona, jednak mam problem z radiatorem (nie jestem pewny czy to srebrne pod wiatraczkiem to radiator :P), otóż nie ma on żadnej nóżki, wajchy czy czegoś co można przełożyć, ma jednak taki zaczep, a w prawym dolnym rogu (pod radiatorem) taką ledwą widoczną malutką dźwignie lub coś w tym stylu.

Tu ktoś ma podobny problem:

http://forum.pcformat.pl/Jak-zdjac-radiator-z-procesora-AMD-Althon-2000-XP-t

Boje się że jak mocniej przycisne ten zaczep to mi płyta pęknie, i nie wiem czy coś trzeba zrobić z tą dźwignią pod radiatorem.

Mógł by mi ktoś opisać co mam zrobić?


(Irydium) #2

Ja bym się o płytę nie bał, ale o sam procesor, bo stare athlony bardzo łatwo ukruszyć, gdyż ich rdzeń nie jest niczym osłonięty dla ochrony.

  1. Musisz zdemontować wentylator.

  2. Płaskim średniej wielkości śrubokrętem włożyć w takie zagięcie od klipsa z jednej strony i z wyczuciem docisnąc do oporu i odchylić klipsa z tczech małych zaczepów (z tego białego z małą dzwignią.)

  3. Następnie ręcznie bez srubokręta zrobić to samo z drugą stroną.

  4. Delikatnie unieść całe chłodzenie do góry.

Ale podaj jaki masz teraz procesor, jaki chcesz założyć i jaką masz płytę główną, bo nie wiadomo czy płyta go obsłuży i czy nie trzeba będzie wgrać nowego BIOSu do płyty.

Tu masz pokazane na filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=H3R21JyPlBI

oczywiście jeszcze rdzen musisz pokryć cieniutką warstwą pasty termoprzewodzącej.


(Remulux) #3

Mam teraz Athlona XP 2800+ (socket a 462), chce wymienić na Semprona 2500+,  ja wiem że Sempron jest słabszy ale ma ten plus że obsługuje SSE2 co jest dla mnie ważniejsze bo ponad połowa gier/programów teraz ich wymaga.

BTW. nie robie tego dla swojego kompa.


(Irydium) #4

powinien działać nowy procek bez problemu.

Tylko musisz wykonać podobnie jak na filmie. I dać pastę termoprzewodzącą, bo na filmie tego nie pokazali, ale niewielką ilość.

Ale procek który chcesz wsadzić nie obsługuje sse2.

SSE2 obsługiwały nowsze procesory na socket 754, 939 i AM2.


(Remulux) #5

To znaczy? Że nawet jak przełoże to nie będzie obsługiwał? Bo w starym kompie obsługiwał.


(Irydium) #6

Jeżeli w starym kompie Ci działało to powinno i po przełożeniu, ale ze specyfikacji wynika, że ten procesor nie obsługuje SSE2. Więc nie wiem jakim cudem u ciebie działało, może miałeś semprona na socket 754, a nie socket A.( zasugerowałem się tym linkiem z forum).


(Remulux) #7

Niestety masz racje, tam był inny socket. No trudno, mimo to dzięki za pomoc.