Problem z odpaleniem Ubuntu

Ściągnąłem sobie z oficjalnej strony Ubuntu 8.04.1 i nagrałem plik .iso na płytę. Z tego co wiem po restarcie kompa linux powinien się uruchomić (płyta oczywiście w napędzie) ale uruchamia mi się normalnie windows :?

A masz ustawine w BIOSie bootowanie z płyty CD?

Tak

A komputer jest stary, czy nowy?

Ile ma lat?

I czy suma kontrolna md5 się zgadza?

Komp jest już dość stary. A o md5 nie mam pojęcia.

http://www.md5summer.org/download.html

Tym programem sprawdź zgodność sumy kontrolnej obrazu ISO.

Oto suma kontrolna do Ubuntu 8.04.01 Desktop i386:

c69e34e92d5402d1b87e6babc739f774

Użyłem tego programu, sprawdziłem mój plik .iso i wyszło c69e34e92d5402d1b87e6babc739f774. Nadal nie wiem czy jest to zgodne czy nie?

No jest zgodne, a czy plik ISO nagrałeś jak OBRAZ płyty czy normalnie plik?

Suma jest dobra. Być może BIOS jest za stary. W tym przypadku tylko aktualizacja BIOSu by rozwiązała problem, ale byś to robił na własne ryzyko.

Jako obraz. W Nero Express wybrałem "Disc Image od Saved Project"

A jak można zaktualizować bios?

To zależy od typu BIOSu. Są przeważnie dwa rodzaje: Award i Pheonix. Musisz się dowiedzieć o rodzaju i później o aktualizację na Google.

A jaka płyta główna, procesor i RAM?

Ja bym jednak stawiał na źle nagraną płytę. Skoro w BIOSie jest opcja bootowania c napędu optycznego, to nie powinno być problemu.

Na jakiej płycie nagrywałeś? CD-R? CD-RW? Z jaką prędkością to robiłeś?

O to, czy płyta jest uszkodzona, można się dowiedzieć chyba programem Nero CD Speed. Jest tam karta do sprawdzania płyt przed błędami. Program jest darmowy.

Nagrywałem na płycie CD-R z maksymalną prędkością. Według Nero CD-DVD Speed płyta jest dobra.

Upewnij się jeszcze raz, czy w biosie jako pierwsze jest ustawione bootowanie z CD. Jeśli rzeczywiście tak jest, a płyta nadal nie będzie działać, radziłbym nagrać obraz jeszcze raz, w ostateczności zamówić darmową płytkę z www.shipit.ubuntu.com.

Nagraj to jeszcze raz. :slight_smile: Ja gdy wypalam płyty z systemami używam najmniejszej szybkości.

Wina płyty to nie jest, bo już dawno temu zamawiałem z shipit Ubuntu 7.10 tylko, że teraz wyszła wersja 8. Z tą zamówioną jest tak samo.

No to nic innego tylko komputer Ci nie bootuje z płyty. Ustaw to dobrze w BIOS.

A zapisałeś w biosie naciskając F10 ? Bo jak robisz ESC to sie nie zapisuje :smiley: Kiedyś tez tak miałem i komp bez systemu stał miesiąc :smiley: