Problem z odzyskaniem partycji oraz danych z dysku IBM

(Soku11) #1

WITAM!!

Jak w temacie. Dysk wcześniej działał poprawnie bez żadnych 'akcji' pod OSem Win XP (system plików FAT32, dwie partycje 25 i 5GB). Ostatnio został dokupiony drugi dysk MAXTOR 120GB. Na nowo zakupionym dysku zainstalowany został system WinXP i w czasie instalacji został zrobiony format NTFS (szybki). Komputerek działa świetnie. Problem pojawił się po podłączeniu spowrotem drugiego dysku IBM z dwiema partycjami. Podczas działania XPka z dysku maxtor, pojawia się ikonka dysku lokalnego D:, jednak po próbie otwarcia zostaje on ukazany jako niesformatowany. Ściągnięty trialowy program Partition Magic pisze o nim tylko Unallocated ~2gb :confused: Zawartość dysku (a dokładnie dwóch partycji niewidocznych pod windowsem) można przeglądać tylko spod DOSu, uruchamiając komputer z dyskietki startowej. Wtedy wszystko ładnie widać i można ingerować w zawartość plików. Po odłączeniu dysku Maxtor i próbie zbootowania z dysku IBM pokazuje się komunikat Brak pliku NTLDR, który oczywiście widać spod dosa, a windows dalej sie nie włącza... Kombinowałem prawie ze wszystkim i nadal nie moge przerzucić moich całych danych z dysku IBM na MAXTOR. Ostatnio uruchomiłem również kompa bez dysku maxtor, spod DOSa. Sformatowałem dysk D: (partycja na dysku IBM tylko z windowsem), lecz później instalka windowsa nie widziała znów nowo sformatowanej partycji :confused: Ostatecznie zmieniłem partycje aktywna z dysku C: na dysk d: (bodajże to sie zwie w fdisku extended partition). Teraz nie widać w ogóle zawartości dysku! !!

(JNJN) #2

Tak namieszałeś.

Spróbuj tak na I kanale IDE zostaw tylko nowy dysk 120 komp ma się poprawne uruchamiać.

Na II kanale IDE podepnij dysk 30, sam na taśmie zworka na dysku ustawiona na Master i zobacz teraz.

Bios przy starcie ma wykrywać dyski poprawnie.

I zobacz teraz.

(Soku11) #3

No dyski mi wykrywa oba poprawnie, wszystko się ładnie uruchamia. Problemem jest to, że dysk 30gb z danymi pod windowsem widnieje jako niesformatowany (nie da się go otworzyć nawet) i w dodatku bez woluminu i drugiej partycji. Teraz po sformatowaniu mniejszej partycji dysku 30gb (spod DOSa oczywiscie; tam mialem windowsa) oraz przestawieniu jej na partycje aktywna(fdisk z bootujacej fdd), komp mi sie tak jakby zwiesza przy uruchamianiu. W dodatku spod DOSa nie da sie otworzyć jego zawartości(pisałem o tym we wcześniejszym poście) :confused: Ma ktoś jakieś rady??

POZDRAWIAM

(JNJN) #4

Odzysk danych z dysku i nie kombinuj.

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in ... topic=4993

(Soku11) #5

Czyli radzisz spróbować sformatować ten dysk spod windowsa (mimo, że tam mam go jako dysk lokalny a tak naprawdę to dwa dyski Dysk1, Dysk2 o różnych pojemnościach)?? I później się pobawić w odzyskiwanie danych?? POZDRAWIAM

(JNJN) #6

Najpierw odzysk danych , później usuń z niego wszystkie partycje, załóż i sformatuj - możesz go również sprawdzić narzędziem producenta.

http://forum.idg.pl/lofiversion/index.php/t10073.html

(Soku11) #7

Jest mały problem.... Ściągnąłem program GetDataBack, lecz on wykrywa mi dysk o pojemności ~2gb, zamiast 30gb... Znajduje troche danych z wcześniejszych partycji, jednak to nie wszystko. Jak moge odzyskać całkowicie te partycje, tak żeby mi sie chociaż spod DOSa odpalało?? Są jakieś programy do takich celów?? POZDRAWIAM!

(Monczkin) #8

Proszę nazwać temat konkretnie.