Komenda "Otwórz za pomocą" przy jednych typach plików działa, a przy innych nie

Zwracam się z prośbą o pomoc w dosyć nietypowej sprawie.
Mam problem z opcją “Otwórz za pomocą” w menu kontekstowym.

Przy znanych typach plików (np. .ini, .xlsx, .rar, .pdf, .txt, .db, .zip, .xml, .doc, .gif, .exe, .reg, .png, .docx, .oxps, .log, .odt, .rtf, itd) wspomniana opcja pokazuje się w menu “prawoklikowym”. Warto nadmienić są to tzw. znane typy plików (w opcjach folderów i plików mam zaznaczoną opcję nie pokazuj rozszerzeń znanych typów plików).

Natomiast przy tzw. nieznanych typach plików (np. .mobi, .xpi, .epub, .json, .opf, .cfg, AutoCADowy .dwg, .djvu, .odb, idt) po wyświetleniu prawoklikowego menu opcja “Otwórz za pomocą” nie wyświetla się.
Co ciekawe przy tych “nieznanych” typach plików nie wyświetlają się także ikonki tych plików, mimo iż programy do obsługi danego typu pliku są zainstalowane (np. do plików .epub czy .mobi mam zainstalowany program Calibre niestety nawet na tzw. chama nie mogę go przypisać do wspomnianych obu typów plików, i moge je otworzyć dopiero po uruchomieniu aplikacji i użyciu opcji “Otwórz” z jej menu… co i tak odbywa się z wyczuwalnym oporem materii ) . Podbnie jest z plikiem AutoCADa .dwg nie ma ikonki i oczywiście nie ma opcji “Otwórz za pomocą” w menu prawoklikowym. Aby otworzyć ten plik należy odpalić z menu Open aplikacji AutoCAD.

Tak więc problem wydaje się być dosyć złożony i zapewne ma swój początek i koniec z rejestrze, który pasowałoby jakoś “zrewitalizować”. Tylko no własnie jak to zrobić?

Witaj.
Utwórz Punkt przywracania przed zmianami w Rejestrze.

Można próbować na kilka sposobów:

  1. Pobierz wersję Windows Repair Portable
    Po uruchomieniu klikaj w miejsca według numerów



    Odznacz All Repairs jeśli jest zaznaczone.
    Wybierz 22 i ewentualnie 12 kliknij Start Repairs

  2. Na stronie File Association Fixes for Windows 7 wybierz odpowiedni skrót, zapisz podlinkowany plik i zastosuj.

  3. Zapewne już sprawdzałeś podstawowe ustawienia, ale poradnik może się przydać.
    Windows 7: Default Programs - Set a Program’s Default Associations

2 polubienia

Niestety sposób 1. przy użyciu Tweaking.com - Windows Repair 4.4.9 Portable nie był w stanie pomóc.
Nawet wersja PRO 4.4.6 x64 (odpalana nawet w Safe Mode) i jako Administrator nic nie wskórała.
Odinstalowałem nawet Comodo Internet Security 2019 i klapa. Wyczerpałem chyba wszystkie możliwe warianty użycia Windows Repair.

Sposób 2. niestety nie oferuje obsługi plików .epub, .dwg i .mobi (o nie mi najbardziej chodzi).

Wszystko to powstało jakieś 2 miesiace temu po odinstalowaniu Comodo IS 2018 i zainstalowaniu CIS 2019. Niestety zanim się spostrzegłem to już nie mogłem zrobić Przywracania systemu.:dizzy_face:

Pewnie zostaje tylko format…

Najpierw zainstaluj jeszcze raz te programy np. calibre
a najpierw wyczyść klucze ccleanerem

Przeinstalowanie z użyciem najnowszymi wersjami Revo Uninstaller PRO i czyszczenie CCleaner PRO robiłem już x-razy.

Zainstalowałem dwa inne programy do obsługi plików .mobi i .epub (ebooki), a mianowicie:

I teraz taka ciekawostka: po zainstalowanie Iceream Ebook Reader plikom .epub i .movi przypisało ikonki oraz pojawiło się “Otwórz za pomocą” w menu prawoklikowym. Spróbowałem wobec tego przypisać pliki .epub do nieco wcześniej na nowo zainstalowanego Calibre i niestety po zaznaczeniu odpowiedniego pliku (calibre.exe) przy pomocy rzecz jasna opcji “Otwórz za pomocą”… nic się nie dzieje…

Postanowiłem poszukać jeszcze innego programu celem dalszych prób, oczywiście obsługującego pliki .epub i mój wybór padł na Adobe Digital Editions. Po zainstalowaniu tego programu zmieniła się ikonka przy plikach .epub z tej “Icecreamowej” (przypominam Calibre nie chciało się przypisać) na tą “Adobowoą”. Co ciekawe, spróbowałem z powrotem przypisać pliki .epub (“Otwórz za pomocą”) do Icecream i niestety… ta sama historia co z Calibre jest z Icecream tzn. nic się nie zmienia po wybraniu właściwego pliku .exe z folderu Icecream Ebook Reader.

Czyli nie jest to problem z Calibre, bo także Icecream ER po zainstalowaniu Adobe Digital Editions nie może zostać na powrót przypisany do pliku .epub obecnie przypisanego do Adobe DE.
Jedyna różnica między Calibre a Icecream jest taka, że po zainstalowaniu Icecream wróciła opcja “otwórz za pomocą” chociaż i tak nie działa prawidłowo (nie można przypisać pliku do Calibre). Błąd niejako przechodzi na Icecream kiedy zainstaluje się program od Adobe, bo wtedy nie można .ebup-a przypisać ani do Calibre, ani Icecream.

Poza tym komp pracuje OK, nie sypie BSOD-ami etc. https://imgur.com/sUWquJO