Problem z partycją systemową

Mój kolega kupił nowy komputer. Ma w nim dysk 160 Gb, ale partycja systemowa już od początku miała 2 gb nie całe.Czy można zwiększyć jakoś tą partycje. Prosze o szybką odpowiedź.

tak np. programem GParted

za pomocą różnych programów można to zrobić np. Partytion Magic

Uprasza się o nie doradzanie programu Partition Magic jeśli ma służyć do operacji na partycjach :). To raczej “Partition Killer” a do powiększania, zmniejszania, dzielenia i przesuwania zdecydowanie lepiej użyć wspomnianego tu GParted albo (jeszcze lepiej, choć program nie jest darmowy) BootIt NG.

ja jakoś go używam i jest to super program do partycjonowania i zmieniania wielkości partycji,wiele razy już nim się posługiwałem i nie miałem żadnych problemów

No cóz miałeś szczęście albo wykonywałeś tylko proste operacje na partycjach. Albo były to partycje NTFS. Sieć jest pełna opisów nieszczęść jakie ten program potrafi spowodować…

A poza tym - Partition Magic nie jest darmowy a kosztuje niemało. Kupowanie programu do wykonania czegoś tam ze dwa razy w roku jest IMO trochę nie tego… No, bo o innych sposobach zdobycia PM tutaj nie piszemy, jako że są to sposoby niepoprawne polityczne i zabronione regulaminowo ;-).

GPartedit jest całkowicie darmowy a BootiNG, mimo iż shareware to przez miesiąc działa z pełną funkcjonalnością. Później zresztą też o ile nie używać go jako bootmanagera.

Żadnych błędów nie zrobi jak się robi wszystko z głową,a kosztuje wcale nie tak dużo 9,90 za Komputer świat Ekspert gdzie zamieszczono wersje do uzytku domowego to chyba nie za wiele, sam z tego kożystam i jest oki. a robię wszystkie praktycznie opcje dostepne w programie!!

Całkowicie się zgadzam. dodam tylko, że należałoby używać programu uruchamianego z bootowalnego dysku, a nie z wersji pod windowsem.

Uruchamianie programu to dosłownie 1 sek, a taki GParted to chyba z minutę ale nie ma się co dziwić Partition Magic to 900KB, a GParted to 50MB.

Do podstawowych operacji na partycjach Partition Magic całkowicie wystarcza, a działanie jest intuicyjne i nie potrzeba nawet znać angielskiego. Mniej zaawansowanym GParted sprawia trochę kłopotów a jego możliwości nie są wykorzystywane. Dla przeciętnego amatora wykonywanie operacji na partycjach to czynności z którymi nie ma się zbyt często do czynienia.

Całkowicie popieram i kończę wypowiedzi w tym temacie,gdyż nie chcę się komuś narazić.POZDRO

Mimo wszystko dodam jeszcze jedną uwagę odnośnie PartitionMagic. Coraz częściej kupujemy duże dyski np 250 GB i więcej.

Partition Magic obsługuje duże dyski ale trzeba je podzielić na partycję, a wielkość jednej partycji nie może przekraczać 160 GB aby była poprawnie obsługiwana przez Partition Magic. Zresztą nie wyobrażam sobie aby duży dysk nie dzielić na partycje. Z rónych powodów kłopoty raczej pewne.