Problem z partycją Visty

Witam mam program PartitionMagic 8.0 i mam problem amianowicie chciałbym zmniejszyć partycję D na której mam zainstalowany Windows Vista lecz przy tej partycji nie ma opcji “zmień rozmiar” przy wszystkich innych ta opcja jest. Czy to Vista ją blokuje? JAk to odblokować?

Tak to Vista blokuje dostęp do dysku systemowego NIE można nic zrobić z dyskiem na którym znajduje się system wszelkie takie działania są na szkodę systemu

Jedynym wyjściem z sytuacji jest ponowna instalacja Visty i dobranie optymalnych rozmiarów

Partycje systemową możesz pomniejszyć także przez wbudowane narzędzie systemowe. To o ile można ją pomniejszyć zależy od rozmieszczenia plików na partycji (w tym fragmentacji). Użyj wersji uruchamianej w RAM (bootowalna płyta). Np GParted.

Ja zmniejszyłem systemową partycję z Vistą, ale startując kompa z bootowalnego CD, na którym miałem program Partition Magic. Jak już tu wspomniano, ważne jest, by dysk nie był mocno pofragmentowany, bo wtedy PM dał mi info o błędzie, więc potem zrobiłem defragmentację partycji systemowym defragmentatorem i poszło, ale dla bezpieczenstwa dobrze byłoby zrobić sobie wcześniej kopię całego systemu, gdyby coś się miało potem pomieszać.

Ziutek a jak zrobić PM na bootowalną Cd ??