Problem z partycją Visty

(Marcinkozikowski15) #1

Witam mam program PartitionMagic 8.0 i mam problem amianowicie chciałbym zmniejszyć partycję D na której mam zainstalowany Windows Vista lecz przy tej partycji nie ma opcji "zmień rozmiar" przy wszystkich innych ta opcja jest. Czy to Vista ją blokuje? JAk to odblokować?

(Matiasek D) #2

Tak to Vista blokuje dostęp do dysku systemowego NIE można nic zrobić z dyskiem na którym znajduje się system wszelkie takie działania są na szkodę systemu

Jedynym wyjściem z sytuacji jest ponowna instalacja Visty i dobranie optymalnych rozmiarów

(Hashi) #3

Partycje systemową możesz pomniejszyć także przez wbudowane narzędzie systemowe. To o ile można ją pomniejszyć zależy od rozmieszczenia plików na partycji (w tym fragmentacji). Użyj wersji uruchamianej w RAM (bootowalna płyta). Np GParted.

(Ziutek) #4

Ja zmniejszyłem systemową partycję z Vistą, ale startując kompa z bootowalnego CD, na którym miałem program Partition Magic. Jak już tu wspomniano, ważne jest, by dysk nie był mocno pofragmentowany, bo wtedy PM dał mi info o błędzie, więc potem zrobiłem defragmentację partycji systemowym defragmentatorem i poszło, ale dla bezpieczenstwa dobrze byłoby zrobić sobie wcześniej kopię całego systemu, gdyby coś się miało potem pomieszać.

(Marcinkozikowski15) #5

Ziutek a jak zrobić PM na bootowalną Cd ??