Problem z partycjami dysku 320 GB w Windows 98 SE

Witam!

Natrafiłem na problem, którego nie potrafię rozwiązać. Otóż zainstalowałem w moim komputerze nowy dysk o pojemności 320 GB, uaktualniając uprzednio BIOS płyty głównej fiirmy MSI, gdyż oryginalna wersja tego oprogramowania nie pozwalała na pełne wykorzystanie pojemności nowego napędu. Aktualizacja zakończyła się sukcesem i wszystko wydawało się zmierzać we właściwym kierunku. Otóż korzystając z dyskietki startowej i programu do partycjonowania Ranish Partition Manager, podzieliłem dysk na 4 partycje podstawowe (w odróżnieniu od systemowego programu fdisk, ten poprzedni na to pozwala i nie było żadnych problemów w przypadku moich starszych twardych dysków: 20 GB, 60 GB i 120 GB), pamiętając o ograniczeniu dotyczącym wielkości partycji FAT32 w Windows 98 SE. Podział przebiegł zgodnie z moim planem i przystąpiłem do instalacji Windows 98SE. Po zainstalowaniu systemu (niekompletnym, gdyż zależało mi na oszczędności czasu, stwierdziłem ku mojemu zaskoczeniu i rozczarowaniu, bardzo dziwne zachowanie Windows w zakresie ilości partycji. Otóż zamiast oczekiwanych 4, w Eksploratorze widać 6 partycji, z których dwie kolejne wyświetlane są jako niesformatowane i o identycznych pojemnościach, jak dwie które utwrorzyłem na etapie podziału z poziomu programu Ranish. Zamieszanie jakie zaobserwowałem w zakresie liter dysków jest dla mnie całkowicie niezrozumiałe i frustrujące. Próbowałem nawet podzielić dysk w inny sposób aby 3 partycje miały po około 103 GB (poprzednio podzieliłem na 2 dyski o maksymlanej pojemności akceptowanej przez Windows 98 SE – około 127 GB i jeden o wielkości w granicach 43 GB) lecz wszystko na próżno. Dalej wyświetlane są dwie niepotrzebne i nieistniejące przecież partycje. W odruchu bezsilności zamieniłem nawet moduł 1 GB na 0,5 GB w moim systemie, mniemając, że może za duża ilość pamięci RAM powoduje te anomalie przy instalacji, lecz było to blędne strzelanie na oślep.

Czy ktoś mógłby poradzić mi skąd takie błędy i jak się ich pozbyć?

Z góry serdecznie dziękuję!

Witaj.

Na Fat32 partycja nie może przekraczać 32GB. O ile prawdziwe są te dane: http://www.ntfs.com/ntfs_vs_fat.htm. Próbowaleś podzielic dysk na mniejsze partycje tak żeby mieściły się w tej granicy?

:?:

Tak się akurat składa, że mój poprzedni dysk 120 GB podzielony jes na partycje o wielkości 55 GB i wszystko działa bez zarzutu.

tutaj tkwi podstawowy błąd - musisz utworzyć jedną partycję podstawową, z reszty pojemności dysku partycję rozszerzoną i na niej logiczne partycje.

Jeśli utworzysz więcej niż jedną podstawową partycję, to Windows będzie niepoprawnie rozpoznawał partycje i przy skanowaniu będzie widział błędy.

Nieprawda ! Nie ma to znaczenia !

Sprawdż czy przy ręcznym podziale na partycje kończą się one

na 254/63 (Head/sector) - jeśli nie -jest to typowa przyczyna wymienionych

przez ciebie błedów ;/

Ważne - używaj Ranish(RPM) 2.44 :spoko:

Należy też pamiętać o ograniczeniach 48-bit LBA w Windows 98, 98 SE, Me :PPP

http://www.48bitlba.com/win98.htm

Można to obejść używając dysku w zewnętrznej obudowie :wink:

rpm2gb8.gif