Problem z partycjonowaniem

(3dm Racek) #1

Próbowałem zrobić partycje cfdiskiem. Normalnie wpisałem 'cfdisk' podczas procesu instalacji ale wyświetlił mi się błąd:

Proszę o pomoc i góry thx.

Podczas instalacji będziesz mógł to zrobić za pomocą programu fdisk, albo "przyjemniejszego" cfdisk (obydwa w trybie tekstowym). Jeżeli boisz się narzędzi tekstowych, to możesz partycje zrobić przed instalacją Slackware przy pomocy np. QTParted (dostępny na płycie z Knoppiksem, RescueCd i kilku innych).

Te 6 GB najlepiej podzielić na 3 partycje:

1. ext3 lub reiserfs

2. swap (przyjmuje się że 2x ilość ramu, ale bez przesady, ok. 500MB to max.)

3. jak w p. 1

Wielkości 1 i 3 zależą już od tego co będziesz instalował. Pierwszą przeznaczasz na / (tzw. korzeń - root), ale myślę że 3 GB to będzie aż nadto. # partycję później (podczas instalacji) podmontujesz jako /home. Tutaj będą przechowywane wszystkie Twoje ustawienia, pliki, mp3 :slight_smile: itd.

Oczywiście, możesz też zrobić tylko jedną partycję i swapa i wtedy wszystko będzie trzymane na niej, ale raczej nie polecam takiego podziału dysku.

Pozdrawiam - Areh

Dodane:

Sorki, potraktowałem Cię jak całkowitego newbie, chyba niepotrzebnie :slight_smile:

(3dm Racek) #3

No właśnie ;]

A ja źle sformułowałem post. Chodzi mi tylko o ten błąd:

..

No niestety, tutaj Ci nie pomogę.

A próbowałeś jakomś zewnętrznym programem, np. tym opisywanym przeze mnie wyżej QTparted?

(3dm Racek) #5

Ale nie da rady z instalacji? :?...

(>Ziom<) #6

może spróbuj fdiskiem?

(3dm Racek) #7

[quote name=>Ziom<]może spróbuj fdiskiem?

(Czarno to widzę...) #8

No i co z tego? Nie umiesz czytać?

FATAL ERROR: Cannot open disk drive

To jakiś bug cfdiska.

(3dm Racek) #9

Czyli muszę fdiskiem?

(>Ziom<) #10

tak, albo z zewnątrz.

poza tym

man fdisk

i google i szybko nauczysz się potrzebnych Ci komend

(Bartex88) #11

elo

jak niechcesz robic fdiskiem no to uzyj graficznego programu Partition Magic, on jest bootowalny. nim takze mozesz stworzyc partycje pod linux'a, bardzo latwy w obsludze

pozdrawiam

Pierwszy raz słyszę o botowalnym programie :lol: . Co najwyżej, to jest dołączany do dystrybucji LiveCD, ale pisałem już o tym wcześniej.

Ale sam pomysł jest dobry, spróbuj tego. Ewentualnie, jezeli masz dostęp do płyt instalacyjnych innych dystrybucji, które mają graficzne narzędza do partycjonowania (MDK, FC, Aurox) to możesz ich użyć do zrobienia partycji.

(3dm Racek) #13

No niestety, coś pokombinowałem, pomęczyłem się, ale instalacja nie wszyszła :(...

Mimo to dziękuję za zainteresowanie się tematem! :smiley:

Miłego dnia ;].

(Bartex88) #14

elo

areh heh nie to zebym klamal, ale sam mam taki program, na torencie jest tego pelno. wypalasz plytke, potem sie z niej botujesz no i jest :D, bardzo przydatna rzecz, formatowanie traw 2min i widzie duze dyski, bo dyskietka startowa widzi tylko dyski do 40GB a partycjonowanie trwa o wiele dluzej, ale i tak uzywam dyskietki, znaczy sie dyskietki przerobionej na CD

pozdrawiam

(3dm Racek) #15

[Piszę post po poście, aby wywindować temat w górę. Po jakimś czasie proszę o połączenie] 8) 8)

Ja się tak łatwo nie poddaję :evil: :!: - Zobaczymy kto silniejszy - ja czy slack 8)

1. Zainstalowałem i uruchomiłem kompa. Pisze mi jak zwykle boot from CD...,a zaraz potem:

Podejrzewam, że coś źle zrobiłem przy partycjonowaniu bo dałem 2 partycje z zahaczonym 'boot'...

1. Jak nadać partycjom nazwy /, /home itd.? Bo jak stworzyłem partycję, to jest tylko hdb7, hdb6 etc. 8O....

Sorki, jestem kompletny newbie w instalacji tekstowej. :mrgreen:

Ja tylko napisałem że pierwszy raz słyszę o bootowalnym QTParted, ale skoro twierdzisz że masz - zwracam honor.

Nie nadajesz nigdzie tych nazw. Podczas instalacji po prostu w którymś momencie zapyta się Ciebie gdzie chcesz daną partycję podmontować i wtedy to wpisujesz.

i to był błąd.

(3dm Racek) #17

Teraz nie dałem tak, zainstalowałem, w lilo wybrałem sektor rozruchowy jako MBR, lecz włączam kompa i wszystko się włącza [winXP] tak jakbym nigdy nic nie instalował :o

Nie znalazłem takiego momentu... Możesz mi przybliżyć gdzie?

Prawdopodobnie LILO Ci się nie zainstalowało. Oczywiście dyskietkę startową do Slackware zrobileś, jak instalator radził :lol: . Jeżeli jednak go olałeś, to możesz odpalić z płyty instalacyjnej, ale o tym możesz poczytać w dokumencie na który namiary dam niżej.

Ja pierwszy raz Slackware instalowałem przy pomocy tego: http://www.linux.com.pl/forum/index.php?t=msg&th=13834&start=0&rid=7508&S=16001b0e99d115b8f880cbd0f9b93add

trzeci post od góry (slack-inst.sxw) i problemów nie miałem. Troszkę przydługawe, ale polecam.

(3dm Racek) #19

Czym otworzyć *.sxw nie mając openoffice?

Hm, nie wiem. Jak chcesz, to mogę to na doc-a, albo pdf-a przerobić.

GG: 3598912