Problem z pendrivem Cruzer Contour 8GB

Cześć. Kupiłem nie dawno flash’ke Cruzer Contour 8GB. Chciałem nagrać na niego plik video o wielkości 4,10GB i pojawił się komunikat o tym, że dysk docelowy jest pełny. Przy próbie skopiowania pliku o wielkości 2,9GB jeszcze się dało. Czy ten pendrive ma jakieś ograniczenie?

W jakim systemie plików masz sformatowany pendrive?Jeżeli masz w FAT32 to maksymalna wielkość pliku może wynosić 4GB.

Mam w FAT32, ale tylko to mam do wyboru jeśli chcę sformatować przez Windowsa. Jest jakiś program do formatowania?

Wystarczy sam Windows XP. Vista pozwala od razu formatować w NTFS.

  1. Podłącz pendrive’a.

  2. Otwórz Mój komputer.

  3. Kliknij prawym klawiszem na ikonkę dysku pendrive’a i wybierz Właściwości.

  4. W nowo otwartym oknie wybierz zakładkę Sprżęt.

  5. W owej zakładce w oknie klikamy dwa razy lewym klawiszem myszki na nazwę/producenta pendrive’a.

  6. Otworzy się nowe okno i wybieramy zakładkę Zasady.

  7. Jako buforowanie zapisu wybieramy Optymalizacja wydajności.

  8. Klikamy na OK. Można sformatować albo za pomocą funkcji Formatowanie (jest już dostępna funkcja wyboru NTFS), albo za pomocą Wiersza poleceń.

Coś za coś - w takim trybie (Optymalizacja wydajności) zalecane jest aby odłączając pendrive’a kliknąć na ikonkę Bezpieczne usuwanie sprzętu (koło zegara Windows) i wybrać Zatrzymaj lub Bezpieczne usuwanie sprzętu X:. Warto stosować tą zasadę dla naszych danych!

Ja osobiście na czas formatowania w punkcie 7 przełączam na Optymalizację wydajności a po sformatowaniu wybieram w kroku 7 Optymalizacja szybkiego usuwania (w ten sposób mam pewność, że dane nie będą w jakiś sposób uszkodzone jeśli nie zdążą się zapisać przed wyciągnięciem dysku z gniazda USB).

Należy też pamiętać, że nie wszystkie pendrive’y lubią formatowanie NTFS.

Podłączyłem pen drive do laptopa z Vistą i sformatowałem w NTSF. Dzięki :slight_smile: