Problem z plikami poczty w OPERZE w XP proszę o pomoc

Witam,

Podczas odbierania poczty pojawia się okienko z informacją:

OpenFile r+ failed, file: (C:\Documents and Settings\Krzys\Dane aplikacji\Opera\Opera\mail\store\account1\2006-01.mbs).

W pliku 2006-01.mbs zapisywane są dane w formacie tekstowym przychodzące i wychodzące poczty. Problem polega na tym, że system zabrania dostępu do tego pliku. Żadnym programem nie mogę tego pliku otworzyć, zmienić nazwy skasować itp. Otrzymuję komunikat: nie znaleziono pliku. Nawet jeśli opera jest nie uruchomiona. Jeszcze dwa inne z miesięcy 2005-10.mbs oraz 2005-04.mbs zachowują się identycznie. Pozostałe np: 2005-12.mbs można czytać każdym edytorem kopiować itd. Co ciekawe w trybie dos (nie posiadam partycji NTFS) pliki których XP nie odnajduje istnieją i można je kopiować, kasować, i edytować. Mam sporo “ważnej” poczty i nie chcę jej utracić. Pliki te mają po kikadziesiąt Mb i podczas np próby odczytu przez kilka sekund system je “czyta” HD pracuje a następnie wyświetla nie znaleziono pliku. Co to

może być ?

Proszę o pomoc.

  1. Napewno system a nie np. jakiś antyvir? Jeśli masz, wyłącz skanowanie albo katalogu Mail Opery albo .mbs-ów.

  2. r oznacza Tylko do odczytu, jeżeli przystopował to antyvir, to pliczki mogą być w jakimś okresie kwarantanny i nie można z nim nic zrobić.

  3. Antyvir usunął coś tam z plików i w ten sposób zmienił te .mbs-y a Opera zindeksowała je w oryginale i teraz jej coś nie pasuje.

  4. Jeżeli uda Ci się zrobić kopię tych plików ( lub zrób kopię nawet całego katalogu Mail), można oryginały wykasować, spróbować zmienić im nazwy np. na 2003-05.mbs i przekopiować do tego folderu.

  5. W trybie dos można zdaje się dodać w (write) do atrybutów plików

  6. Nie próbuj otwierać tych plików czymś innym oprócz Opery!. Mogą być zawirusowane np. załączniki.

Można je podejrzeć np. tak - w pole adresu wpisz opera:drives->Enter, przejdź do tego katalogu, powinieneś widzieć wszystkie .mbs-y.

Opera\Opera\mail - jakaś dziwna ta ścieżka. Może sprawdź w O Operze jaka tam jest.

Dzięki za podpowiedź lecz to już przerabiałem.

W dos-ie można pliki oglądać kopiować , zmieniać nazwy i wszystko jest OK. Jeśli przekopiuje “ZŁY” plik do innego katalogu ze zmienioną nazwą np: aaa to po uruchomieniu XP nie można tego pliku ruszyć. Nie można skopiować, skasować, podglądać itd.

Jeśli na przenośny dysk nagram z innego komputera w którym opera działa OK plik 2006-01.mbs można z nim robić wszystko.

Jeśli na ten sam dysk wgram plik o tej samej nazwie z komputera z którym mam kłopot też nie można go odczytać na tym komputerze.

Jeśli podłącze ten przenośny dysk do drugiego komputera z WIN98 ten sam plik jest czytany i jest OK. Jak to ugryźć. Jak w XP można lub jakich narzędzi użyć by usunąć tę blokadę dostępu do tych plików ?